František Kubík

Pred týždňom a pol sa spečatil na Slovensku prestup na málo vídanej transferovej trase. Hráč zo Slovana Bratislava odišiel do konkurenčnej Žiliny. Bol ním František Kubík, ktorý v piatok odohral už aj svoj prvý zápas za MŠK. Prievidzský rodák priznal, že najmä v jesennej časti tejto sezóny mu v Slovane futbal poriadne zhorkol. Ako hráč Žiliny však má pred sebou novú motiváciu.

Ľavonohý univerzál schopný nastupovať na kraji obrany, ale aj ako krídelník, pôsobil v bratislavskom Slovane tri a pol roka, zo súčasného kádra najdlhšie v jednom kuse slúžiaci hráč v kabíne belasých, skôr prišiel do Slovana iba Róbert Vittek, lenže ten si na jeseň 2016 „odskočil“ na pár mesiacov do maďarského Debrecínu. Ani dlhá služba vo farbách najslávnejšieho slovenského klubu neznamenala miesto v kádri, v Bratislave skončil. „Už na jeseň som tušil, že zrejme prídem o svoje miesto v mužstve. Skoro vôbec som nehrával, ale snažil som sa zostať motivovaný a bojovať. Keď sme sa vrátili po zimných dovolenkách na prvý tréning v tomto roku, všetko bolo jasné. O svoje miesto som prišiel doslova. Na mojom mieste v šatni sedel niekto iný. Vtedy som definitívne pochopil, že to bude môj koniec v Slovane. Z vedenia mi síce povedali, že moja situácia sa nejako vyrieši, ale nič viac. Čakal som, že po vyše troch rokoch v klube za mnou niekto príde a na rovinu si vysvetlíme veci, ale nič také nestalo. Nikto neprišiel. Síce som to už hodil za hlavu, ale stále ma to trochu mrzí.“ Stratil chuť do futbalu, niet sa čo čudovať, veď v tejto sezóne zasiahol iba do ôsmich ligových stretnutí, základe nebol ani raz a dovedna absolvoval len 175 minút. „Futbal prináša takéto situácie, na nikoho nehádžem vinu. Nemá zmysel teraz rozprávať o tom, čo bolo. Snažím sa nemyslieť na Slovan, ale sústrediť sa na súčasnosť a budúcnosť. Zmenil som myslenie. V Žiline vidím novú výzvu. Som s novým mužstvom iba pár dní a cítim, že budem mať znovu radosť z futbalu,“ uviedol 28-ročný rodák z Prievidze.

Hoci už pochodil kus sveta, hrával v holandskom klube ADO Den Haag, ruskom Kubani Krasnodar, ukrajinských tímoch Tavrija Simferopoľ a Arsenal Kyjev aj gréckom Ergotelise, stále nezískal medzi seniormi ligový titul. Nedosiahol naň ani ako hráč Trenčína a neskôr bratislavského Slovana. Žilina je úradujúci slovenský šampión a aj keď po jeseni zaostáva za vedúcou Trnavou o deväť bodov, o titule ešte nie je rozhodnuté a „šošoni” sú stále reálne v hre o ligový primát. Zvlášť, keď sa naša najvyššia súťaž hneď po troch jarných kolách rozdelí na dve polovice a v hornej časti sa dá očakávať boj na ostrie noža. „Titul je presne to, čo mi chýba. Mám jasný cieľ pomôcť Žiline k majstrovskej obhajobe. Dúfam, že sa zo mňa už čoskoro stane platný člen žilinskej zostavy a skončíme v lige na prvom mieste,“ zaželal si univerzálny futbalista, ktorý dal v najvyššej slovenskej súťaži vo farbách Trenčína a Slovana dovedna šestnásť gólov. Žilinčania sú momentálne na sústredení v Spojených arabských emirátoch. Vo svojom prvom prípravnom zápase zdolali v piatok hráčov čínskeho klubu FC Liao-ning jednoznačne 4:0. František Kubík absolvoval prvý polčas, nastúpil na svojom obľúbenom ľavom krídle. Keďže je prípravné obdobie, tradične hneď po polčasovej prestávke prišlo k masívnemu striedaniu až šiestich Žilinčanov. „Na krídle som nehral asi rok, musím si oprášiť nejaké návyky. Pri návrate na svoj bývalý post však nečakám žiadne veľké komplikácie. Som rád, že sa dostanem zase častejšie hore pred bránku súpera a azda znovu začnem dávať góly. V dueli proti čínskemu tímu som mal veľa kontaktov s loptou, dostal som sa aj do jednej šance, ale moju strelu zblokovali na roh. Celkovo však mám dobrý pocit. Žilina je povestná rýchlym pohybom, kvalitnou prácou s loptou a dominantnosťou. Ešte viac som si to uvedomil, keď som to zažil na vlastnej koži ako člen jej zostavy,“ povedal na margo piatkového prípravného súboja. Môže napodobniť svojho bývalého spoluhráča z Trenčína Filipa Hlohovského. Aj ten po odchode zo Slovana v Žiline výrazne pookrial, bol najlepší hráč MŠK a dokonca aj najlepší kanonier súťaže. Nemalú zásluhu na Hlohovského prebudení mal žilinský tréner Adrián Guľa. Na slovovzatý odborník a profesionál má prsty v Kubíkovom príchode do Žiliny. „Už som to vravel, ale pokojne zopakujem, že ma oslovil Aďo Guľa, či by som nechcel prísť do Žiliny. Po krátkom zvažovaní som prijal túto ponuku. S Aďom sa poznáme veľa rokov, dokonca sme spolu aj hrávali v jednom mužstve. Na Slovensku patrí k špičke, veď sa pozrite, ako hrá Žilina pod jeho vedením. Jej hráči majú loptu často na kopačkách, dostávajú sa do šancí, dávajú veľa gólov. Tento štýl mi vyhovuje a už sa naň teším. Zároveň sa mi páči aj filozofia klubu. Verím, že dobre zapadnem do tohto žilinského súkolia.“

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova