Po 17. kole

Zápas kolektívu FC ViOn Zlaté Moravce vôbec nevyšiel, najmä prvý polčas bol veľmi slabý, oba tímy v ňom urobili veľa nepresností, kvalitu hry ovplyvňoval aj silný vietor, čo by sa však v našej najvyššej súťaži rozhodne stávať nemalo. Hostia sa ujali vedenia po tom, čo využili svoju prvú šancu, no v závere prvého dejstva prišli o správne vylúčeného Kolesára, takže bolo jasné, že po zmene strán domáci zvýšili aktivitu, aby sa pokúsili otočiť skóre. Po zmene strán sa naozaj hralo iba na jednu bránu, keďže Zlatomoravčania boli bezzubí v zakončení, a tak ani na ôsmy ligový pokus nedokázali zdolať Michalovce. Zemplínčania sú po Dunajskej Strede iba druhý tím v tejto sezóne, ktorý si z pôdy FC ViOn odviezol plný bodový zisk. „V tomto stretnutí sme neukázali taký výkon ako v predchádzajúcich domácich zápasoch, neviem, kde sa stala chyba. Nič nám nešlo, nefungovali nám kombinácie,“ skonštatoval smutný hrotový útočník Ľubomír Urgela. „Nechcem sa vyhovárať, ale fúkal dosť silný vietor. V prvom polčase sme hrali proti nemu a nevedeli sme sa dostať k svojej hre. Gól sme dostali prakticky po jedinej šanci hostí. Potom sme hrali do plných, bolo ťažké presadiť sa proti zhustenej obrane,“ povedal domáci kapitán Martin Dobrotka. Sedem žltých kariet, jedno vylúčenie a viacero ostrých zákrokov vyústilo do roztržky, ktorá sa strhla v útrobách štadióna. „Niektorí hráči nedokážu udržať emócie na uzde. Myslím si, že čo sa stane na ihrisku, má zostať tam a nemalo by sa to prenášať mimo ihriska,“ podotkol Ľubomír Urgela. „Nedokážem sa k tomu vyjadriť, pretože som v tom nebol zainteresovaný, nechcem teda povedať niečo, čím by som niekoho poškodil. Isteže, v zápase boli emócie, každý chce vyhrať a niekto musí aj prehrať,“ poznamenal kapitán hostí Igor Žofčák. Brazílsky stredopoliar domácich Matheus obvinil jedného z hráčov súpera z rasizmu. „Celý čas ma rasisticky urážal, počula to celá moja rodina. Bolo to veľmi nepríjemné. Prišiel som sem hrať futbal z Brazílie a myslím si, že v súčasnosti by sa také niečo nemalo stávať,“ vyhlásil.

Skvelý zápas, s veľkým počtom nebezpečných a dramatických situácií na oboch stranách, čo je skôr výnimka ako pravidlo vo Fortuna lige. Preto treba oceniť oboch aktérov, hoci vyprodukovali aj veľa chýb. Viac vyložených príležitostí si vypracoval Ružomberok, preto je jeho triumf zaslúžený. Hosťom výrazne pomohlo aj vylúčenie Ubbinka. Domáci doplatili najmä na nefungujúci stred poľa, výrazne chýbal najmä Van Haaren. „Nevedel som nič a ani som nič nepočul. Nie som hlúpy, ak by mi rozhodca čokoľvek povedal alebo ukázal, nezahral by som priamy kop predčasne,“ prehovoril stredopoliar Trenčína Desley Ubbink na margo dôležitého druhopolčasového momentu. Hoci, v tom čase ešte málokto tušil, že pôjde o kľúčovú situáciu. Holanďan dostal v 72. minúte prvú žltú kartu v zápase, o ďalšiu minútu však nezmyselne „zostrelil“ unikajúceho Gála-Andrezlyho a logicky nasledovala červená. Na druhú žltú z rúk Filipa Glovu sa nikto nečertil, ale čo tá prvá? Upozornil hlavný arbiter Trenčana, že môže rozohrať až na píšťalku? Ak áno, pravidlá hovoria jednoznačne a za nešportové správanie má byť udelená žltá karta. Možno si na identickú situáciu spomínate v októbrovom kvalifikačnom zápase Slovenska v Škótsku, keď Milorad Mažič potrestal za rovnaký priestupok Mareka Hamšíka… Ubbink tentoraz tvrdil, že mu rozhodca nič nepovedal, čo mal potvrdiť aj Lukáš Skovajsa, ktorý stál aj pri Holanďanovi. Arbitri sa podľa platných predpisov Slovenského futbalového zväzu po stretnutí k disciplinárnym záležitostiam nesmú vyjadrovať, stoja však za rozhodnutím. Opakované zábery nič nedokázali, no ani nevyvrátili. Ťažko súdiť z tribúny. Isté je jedno, a priznal to aj trenčiansky tréner Roman Marčok, za čo si zaslúži uznanie – že hráč so žltou kartou na konte sa nesmie reagovať podobne skratovo. „Bol to faul a určite na žltú. Nemyslel som na to, že už jednu mám, chcel som zastaviť protihráča. V prvom rade som podcenil vysokú loptu, ktorá ma preskočila, a preto sa dostal súperov hráč predo mňa. Bol to hlúpy faul, uvedomujem si to. Stojím si však za tým, že prvá bola nezmysel, a to som povedal aj rozhodcovi po vylúčení,“ vyhlásil Ubbink a dodal: „Bolo to veľmi ťažké sledovať záver zápasu. Som stopercentne presvedčený, že ak by sme pokračovali s jedenástimi hráčmi, vyhrali by sme.“ No nestalo sa a Liptáci natiahli vďaka veľmi solídnemu výkonu a vo výbornom zápase sériu bez nezdaru na deväť duelov.

Trnavčania prehrali so Žilinou aj druhý zápas v tejto sezóne, opäť inkasovali tri góly. „V zápasoch s takými súpermi ako ŠK Slovan Bratislava a MŠK Žilina musíme toho ukázať omnoho viac smerom dopredu a viac disciplíny vzadu. Slovanu sme ponúkli gól, ktorý bol zblokovaný a teraz sme to zopakovali. Žiline sme darovali hneď dva góly a tie rozhodli… Myslím si, že keby sme vyrovnali na 1:1, tak by sme s tým niečo mohli urobiť, ale mali sme len pološance. Namiesto toho sme ponúkli Žiline ako darček druhý gól a bolo prakticky po zápase. Nedá sa stále vyhrávať, nie sme Real Madrid… Máme na čom pracovať,“ povedal po zápase stopér Boris Godál. Po zápase sa najviac debatovalo o chybách Ivana Hladíka. Boli zásadné, Žilinčanom ponúkli dva góly, dodali im istotu a spartakovcom pravý opak. Tréner ho podržal. „Ivan je veľmi dobrý hráč a je dôležitý pre náš tím. Vyhrávame spoločne, teraz sme spoločne prehrali,“ povedal tréner suverénneho tabuľkového lídra El Maestro, ktorý sa ocitol po úspešnom štarte vo Fortuna lige v pozornosti viacerých renomovaných klubov z popredných európskych súťaží.

Komentáre

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova