Brann Bergen

Daniel Braaten reprezentoval do roku 2014 Nórsko, prvý z 52 medzištátnych zápasov absolvoval 22. januára 2004. Vtedy hrával ešte za druholigový Skeid. Krátko nato posilnil Rosenborg Trondheim, kde vybojoval dva majstrovské tituly. Na prvé pôsobenie v zahraničí nespomína v dobrom, v Boltone sa nepresadil. Päť rokov však odvádzal dobré služby v FC Toulouse, v 157 ligových dueloch 13-krát skóroval. Pred príchodom do Bergenu, ktorý sa uskutočnil 21. februára 2016, ešte nosil dresy FC Kodaň a Valerenga Fotball.

Tridsaťjedenročný švédsky zakončovateľ Jakob Orlov vyrastal v Skӧvde AIK, kde v 50 zápasoch zaznamenal 28 presných zásahov. Počas pôsobenia v Gefle sa mu už darilo strelecky menej, na 34 gólov potreboval až 113 vystúpení. Súčasného zamestnávateľa posilnil v januári 2014, tu má bilanciu 74 ligových duelov a 22 gólov. Švédsko ešte nereprezentoval.

Tridsaťpäťročný Azar Karadas reprezentoval Nórsko v desiatich prípadoch, v rokoch 2001 až 2008. Pre univerzálneho futbalistu ide o tretie pôsobenie v Bergene, v rokoch 1999 až 2001 tu rozbiehal kariéru, hrával tu aj v ročníkoch 2007, 2008 a 2009 nórskej ligy, 16. júla 2014 prišiel zo Sogndalu. Ako 23-ročného ho do Benfiky Lisabon kúpil Giovanni Trapattoni. V sezóne 2004/05 prispel k zisku ligového prvenstva, Benfika naposledy predtým vyhrala ligu pred jedenástimi rokmi.

Piotr Leciejewski ešte v tejto ligovej sezóne nepustil svojich konkurentov na ihrisko, odchytal všetkých 15 duelov. Skvelé reflexy preukazoval už na prvej hráčskej zastávke v Nórsku, v Sogndal Fotball. Po sezóne 2010 sa stal súčasťou hráčskej rošády, posilnil Brann Bergen, opačným smerom putovali Kenneth Udjus a Cato Hansen. Čoskoro posadil na lavičku Hakona Opdala, ktorý bol prvou voľbou trénera medzi tri žrde od roku 2004. V poľskom národnom výbere nemá žiadnu šancu, preto sa nechal počuť, že by nemal nič proti tomu nastupovať na medzinárodnej scéne za Nórsko.

V širšom kádri nórskej reprezentácie figuruje Ruben Kristiansen, v najcennejšom drese dostal možnosť ukázať svoje kvality štyrikrát. Dvadsaťdeväťročný krajný obranca aj keď nestrieľa veľa gólov, každú možnosť využíva na zapájanie sa do ofenzívnej akcie. Na ihrisku nešetrí krokom, nabehá veľa kilometrov. Vyniká vysokým nasadením, bojovnosťou. Celú doterajšiu kariéru odohral v Nórsku, do Bergenu prišiel z Valerenga Fotball.

Stredný záložník Fredrik Haugen dáva hre Bergenu myšlienku. Patrí k najrýchlejším v mužstve, disponuje solídnou loptovou i kopacou technikou, ale aj tvrdou strelou. Vzorne si plní defenzívne povinnosti. Často v dobrej príležitosti na streľbu volí nahrávku lepšie postavenému spoluhráčovi. Málokedy pokazí kombinačnú akciu, je dokonalým prepojením medzi útokom a obranou. Dvadsaťpäťročný rodák z Bergenu figuruje v kádri už od roku 2011.

Kostarika sa usadila v prvej päťdesiatke najlepších krajín podľa klasifikácie FIFA, pričinil sa o to aj Bismark Acosta. Tridsaťročný stopér reprezentuje od roku 2010, doteraz zozbieral osem štartov. Prednosť na poste stredného obrancu dostávajú Johny Acosta, Giancarlo Gonzalez a Michael Umana. Prvých osem rokov profesionálnej kariéry odohral v kostarickej lige, najviac mu vyšlo pôsobenie v CS Herediano. V Nórsku legionárči od januára 2013, kedy ho angažoval IK Start. V marci 2015 posilnil Brann Bergen.

Oporou defenzívy trojnásobného nórskeho šampióna je Vito Wormgoor. Dvadsaťosemročný Holanďan robil prvé futbalové kroky v rezerve Ajaxu, v ročníku 2009/10 sa podieľal na triumfe De Graafshapu v druhej najvyššej súťaži. Za ADO Den Haag nastúpil na 106 duelov. Pred týmto súťažným ročníkom prišiel z Aalesundu. Nerobí prakticky žiadne chyby, málokedy neuspeje v defenzívnom súboji.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova