Dinamo Brest

Artem Milevskiy mohol reprezentovať aj Bielorusko, vybral si Ukrajinu. Zviditeľnil sa na ME 2006 dvadsaťjedenročných, kde sa pričinil o druhé miesto. V tom čase absolvoval debut aj v seniorskom národnom výbere, v zápase so Saudskou Arábiou. V životnej forme hral na ME 2008. V 50 zápasoch dosiahol osem presných zásahov. Od sezóny 2002/03 figuroval v kádri Dynama Kyjev, do základu sa prebojoval až v ročníku 2007/08. V sezóne 2009/10 mu 17 presných zásahov stačilo na titul najlepšieho strelca ukrajinskej ligy. Celkovo na 57 gólov v lige potreboval 178 vystúpení, v pohárovej Európe absolvoval 52 duelov, so 16 gólovou bilanciou. V rokoch 2008 a 2009 preberal ocenenie pre najlepšieho futbalistu Ukrajiny. Pripravuje veľa gólov, známy je, že pri realizácii pokutových kopov používa trik Antonína Panenku.

Raman Vasilyuk figuruje na prvom mieste v historickej tabuľke strelcov bieloruskej ligy. Dvakrát, v rokoch 2000 a 2007 sa stal najlepším strelcom súťaže. Od debutu, ktorý absolvoval v roku 1996 v drese súčasného zamestnávateľa, sa strelecky presadil viac ako dvestokrát. Prvýkrát sa stal majstrom so Slaviou Mozyr v roku 2000, v ďalšej sezóne usadol na ligový trón so Spartakom Moskva. Tretíkrát oslavoval triumf v Lige v BATE Borisov, v edícii 2012. V bieloruskom národnom výbere hrával v rokoch 2000 až 2008, s bilanciou 24 duelov a 10 gólov.

Dvadsaťosemročný Alyaksey Hawrylovich figuruje v širšom kádri Bieloruska, na konte má tri medzištátne zápasy. Bol členom olympijského mužstva 2012, v rokoch 2010 až 2012 patril ku kľúčovým hráčom národného výberu dvadsaťjedenročných. Je odchovancom Dinama Minsk, profesionálnu kariéru odštartoval v roku 2009. Obranca, ktorý sa sústreďuje iba na defenzívu a do útoku sa zapája sporadicky, odohral za FC Gomel 71 ligových stretnutí. Pôsobil aj v kluboch Naftan Novopolotsk, Slutsk a Belshina Bobruisk.

Joel Fameyeh má isté miesto v základnej zostave. Dvadsaťjedenročný útočník je kmeňovým hráčom Asokwa Deportivo, v tíme, ktorý druhým miestom v súťažnom ročníku 2017 dosiahol historické maximum, hosťuje. V 42 zápasoch sa desaťkrát strelecky presadil. Profesionálnu kariéru rozbiehal tiež na hosťovaní, v Belshine Bobruisk. V dvoch vystúpeniach za Ghanu dvakrát skóroval.

Alyaksandr Hutar súperí o post bieloruskej brankárskej jednotky so Syarheyom Chernikom z AS Nancy a so Andreyom Harbunovom z Dinama Minsk. V Diname Brest mu je najväčšou konkurenciou talentovaný Pavel Pavlyuchenko. Vyrastal v BATE Borisov, po odchode Syarheya Vyeramka sa stal prvou voľbou trénera medzi tri žrde. V životnej forme odchytal ročník 2011, kedy ho vyhodnotili za najlepšieho futbalistu krajiny. V dobrom svetle sa predstavil počas pôsobenia v Diname Minsk, kde odchytal sezóny 2013 až 2016. Za Bielorusko odchytal 10 stretnutí.

Željko Filipovič robil prvé futbalové kroky v rodnej Ľubľane, najlepšie časy zažil v Maribore, kde nastúpil na 139 zápasov ligy, päťkrát sa pričinil o prvenstvo v najvyššej súťaži, trikrát o pohárový triumf. Vysoký stredopoliar, ktorý radšej bráni ako útočí, v štyroch prípadoch reprezentoval Slovinsko. Prvýkrát legionárčil v Mechelene, kde nastúpil na 33 ligových zápasov.

Pavel Savitski v štrnástich tohtosezónnych vystúpeniach v lige osemkrát skóroval. Dvadsaťtriročný záložník absolvoval 38 stretnutí v drese národného výberu do 21 rokov, za A-mužstvo odohral so štvorgólovou bilanciou 14 duelov. Profesionálom sa stal v roku 2011, v Nemane Grodno. V 180 zápasoch najvyššej súťaže dosiahol 54 presných zásahov.

Aleh Versatila sa preslávil ako autor rozhodujúceho gólu v zápase s Talianskom, ktorým si Bielorusi vybojovali účasť na ME 2011 dvadsaťjedenročných. Dvadsaťdeväťročný obranca má na konte 17 vystúpení za Bielorusko. Pred príchodom na súčasné pôsobisko hrával v Minsku, za Dinamo nastúpil na 231 ligových zápasov, v drese FC Minsk absolvoval 28 stretnutí.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova