FK Austria

Robert Almer mal prsty v postupe Rakúska na MS alebo ME po 32 rokoch. Na minuloročnom európskom šampionáte bol prvou voľbou medzi tri žrde, v zápase s favorizovaným Portugalskom nepustil loptu za svoj chrbát, stretnutie skončilo bezgólovou remízou. Momentálne má na konte 32 štartov v národnom tíme. Austriu posilnil príchodom z SV Mattersburg, ktorý sa uskutočnil v roku 2008. Spočiatku dostával prednosť Szabolc Safar. Cenné skúsenosti získal v Nemecku, vo Fortune Düsseldorf a v Cottbuse. Do mužstva finalistu Pohára víťazov pohárov zo sezóny 1977/78 a 24-násobného majstra Rakúska sa vrátil v roku 2015. Momentálne mu Thorsten Fink nedôveruje, prednosť dostáva Osman Hadžikič.

Cris Martschinko reprezentoval Rakúsko v juniorských kategóriách, premiéry medzi seniormi sa zatiaľ nedočkal. Dvadsaťtriročný obranca vyrastal v rezerve RB Salzburg, v apríli 2012 podpísal prvú profesionálnu zmluvu. Na hosťovaniach vo Wienere Neustadt a v SV Grӧdig patril jednoznačne do základnej zostavy. K súčasnému zamestnávateľovi prišiel najprv na ročné hosťovanie, keď sa uplatnil, stal sa hráčom Austrie natrvalo.

Potiahnuť mladších talentovaných spoluhráčov a odovzdať im skúsenosti by malo byť jeho náplňou práce. Heiko Westermann má najzvučnejšie futbalové meno zo všetkých hráčov figurujúcich v kádri Thorstena Finka. V dvoch nemeckých najvyšších súťažiach odohral za Fürth, Bielefeld, Schalke a Hamburg 401 stretnutí. Nemecko reprezentoval do roku 2014, na ME 2008 sa pričinil o druhé miesto.

Tarkan Serbest si zakladá na stopercentnej atletickej pripravenosti, sile a dynamike. Vykazuje vysokú úspešnosť v defenzívnom súboji, patrí k najužitočnejším hráčom v tábore Austrie. Dvadsaťtriročný stredopoliar odohral prvý z 81 zápasov za rezervu v roku 2011, v A-mužstve dostal prvú príležitosť o tri roky neskôr. Rodák z Viedne má momentálne na konte 66 štartov v rakúskej najvyššej súťaži.

Felipe Pires bol súčasťou partie, ktorá vybojovala pre Liefering víťazstvo v druhej lige v edícii 2014/15. Na prvom pôsobisku dosahoval brazílsky stredopoliar solídny nástrel, na 11 presných zásahov potreboval iba 27 vystúpení. V Salzburgu okúsil prvýkrát európske poháre, no nepresadil sa tu, rovnako pochodil aj v Hoffenheime, z ktorého v Austrii hosťuje. K najsilnejším herným stránkam 22-ročného športovca treba priradiť pohyblivosť, schopnosť kombinovať so spoluhráčmi a prácu s loptou.

Po odchode Olarenwajuho Kayodeho, ktorý v minulom súťažnom ročníku zaznamenal v lige 17 gólov, chýba mužstvu klasický zakončovateľ. Najpresnejšiu mušku má zatiaľ šesťgólový Kevin Friesenbichler. Dvadsaťtriročný Rakúšan začínal v B-mužstve Bayernu Mníchov s bilanciou 34 stretnutí a 16 gólov. V máji 2014 sa dohodol na štvorročnej spolupráci s Benfikou Lisabon, čoskoro ho jeho nový zamestnávateľ požičal do Lechie Gdaňsk. Aj v Austrii Viedeň bol najprv na hosťovaní, to sa menilo na prestup pred začiatkom tohto súťažného ročníka. V rokoch 2013 až 2016 strieľal góly za rakúsku dvadsaťjednotku.

Klub s vyše storočnou tradíciou si nepotrpí na hviezdy v kádri, osvedčenou stratégiou je angažovanie tých najlepších z domácich zdrojov. Jedným z nich je aj Alexander Grünwald. Patrí síce k odchovancom klubu, no prvé skúsenosti medzi profesionálmi získal vo Wienere Neustadt. Štadión Frantz Horr sa stal opäť jeho domovom v roku 2011. Dvadsaťosemročný rodák z Klagenfurtu patrí k stredopoliarom s vyváženou ofenzívnou a defenzívnou činnosťou. Isté miesto v základnej zostave má od sezóny 2014/15.

Po desiatich rokoch v mládežníckych tímoch dostal prvú šancu medzi seniormi v LASK Linz. Florian Klein tu počas piatich sezón absolvoval 163 ligových duelov. Počas prvého pôsobenia v Austrii Viedeň patril jednoznačne do základnej zostavy, už ako rakúsky reprezentant prestúpil v roku 2012 do Salzburgu. V sezóne 2013/14 spoľahlivý obranca prispel výkonmi v 23 zápasoch k ligovému prvenstvu, potom po vypršaní kontraktu prestúpil do VfB Stuttgart, kde dokázal svoje kvality. Reprezentoval 45-krát.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova