Hertha Berlín

Hoci Per Ciljan Skjelbred iba nedávno oslavoval 30. narodeniny, už sa stihol rozlúčiť s medzištátnym futbalom. Prvý zo 43 zápasov v nórskom národnom výbere absolvoval 28. marca 2007. Po odchode Bredeho Hangelanda vykonával povinnosti kapitána. Do Nemecka prišiel ako trojnásobný nórsky šampión, tituly vybojoval v rokoch 2006, 2009 a 2010 počas pôsobenia v Rosenborgu Trondheim. V Hamburgu si nedokázal vybojovať pevné miesto v základnej zostave, v Herthe hráva pravidelne.

Odchádzajúceho Johna Antonyho Brooksa by mal nahradiť Karim Rekik, vedenie klubu investovalo do jeho príchodu 2,5 milióna eur. Na svoje futbalové začiatky na Ostrovoch nespomína v dobrom, v kádri Manchestru City figuroval síce dlhšiu dobu, no zaznamenal iba dva zápasy. Po výbornej formy sa rozohral na hosťovaní v PSV Eindhoven. Na jeho spoluprácu s Jeffreym Brumom v strede obrany bolo radosť pozerať sa. Holandský klub mal aj po ukončení hosťovania záujem angažovať mladého stopéra, no proti bol hráč. Chcel si zahrať v kvalitnejšej súťaži, pred ročníkom 2015/16 sa upísal pre Olympique Marseille.

Jeho futbalovým otcom je Ciriaco Sforza. Trénersky viedol jeho začiatky v FC Luzern. Defenzívny stredopoliar Fabian Lustenberger tam odohral 34 ligových duelov, potom prestúpil za 1,5 milióna eur do Herthy Berlín. Transfer sa realizoval pred ročníkom 2007/08. Odvtedy nastúpil v prvej a v druhej lige na 219 duelov. Trikrát reprezentoval Švajčiarsko.

Vedad Ibiševič sa zapísal do futbalovej histórie ako autor prvého gólu Bosny a Hercegoviny na majstrovstvách sveta či Európy. Na Maracane počas MS 2014 prekonal brankára Argentíny. Celkovo v reprezentácii potreboval na 28 presných zásahov 79 vystúpení. V Herthe Berlín má bilanciu 58 duelov a 22 gólov. Vyšlo mu účinkovanie v Hoffenheime, v rokoch 2007 až 2012 tu zaznamenal v 123 dueloch 48 gólov.

Útočník Mathew Leckie sa veľkou mierou zaslúžil o postup Ingolstadtu do najvyššej nemeckej súťaži, po vypadnutí z nej však prichádza do Herthy Berlín. Dvadsaťšesťročný rodák z Melbourne prestúpil do Herthy Berlín, aj so snahou ukázať svoje kvality v pohárovej Európe. Prvým európskym pôsobiskom 26-ročného rodáka z Melbourne bol Mӧnchengladbach, Austráliu reprezentuje od roku 2012. Prvý zo súčasných 44 zápasov odohral za čias trénera Holgera Esiecka. Vrcholom jeho kariéry bolo prvenstvo na ázijskom kontinentálnom šampionáte v roku 2015.

Keď dvojročná snaha presadiť sa v Bayerne Mníchov neviedla k želanému cieľu, posilnil súčasného zamestnávateľa. Hertha pred ročníkom 2011/12 rozširovala káder po postupe medzi nemeckú ligovú elitu. V Mníchove nastúpil na 19 majstrovských zápasov za A-mužstvo. Odvtedy odchytal Thomas Kraft 132 ligových zápasov. Rodák z Kirchenu robí minimum nevynútených chýb, vyžaruje z neho istota.

Valentin Stocker absolvoval stý ligový zápas za FC Bazilej 23. apríla 2011, prvý raz dal o sebe výraznejšie vedieť v skupinovej fáze Ligy majstrov 2011/12, keď jeho zamestnávateľ postupoval do vyraďovacích bojov na úkor Manchestru United. Vo výbornej forme ho zastihla aj Európska liga 2012/13, kde sa švajčiarsky klub prebojoval medzi štyri najlepšie kolektívy. S Bazilejom sa stal šesťkrát majstrom, v 176 ligových dueloch dosiahol 50 presných zásahov. V Herthe sa mu strelecky darí menej, na osem gólov potreboval 65 stretnutí.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova