Maribor

Rodák z Porto Alegre Marcos Tavares ovláda z futbalovej abecedy všetko. Jeho najsilnejšími hernými stránkami sú schopnosť podržať loptu ďaleko od vlastnej brány alebo založiť postupný protiútok. Vyrastal vo veľkej biede, preto si možnosť hrávať futbal na profesionálnej úrovni váži. Zviditeľnil sa až na súčasnom pôsobisku. Prišiel v januári 2008, momentálne je hráčom, ktorý dal za Maribor najviac gólov a absolvoval najviac vystúpení. Šestnásteho septembra mu udelili slovinské občianstvo. Tridsaťštyriročný útočník sa pričinil o sedem prvenstiev v slovinskej najvyššej súťaži, v dobrom svetle sa prezentoval v pohárovej Európe, kde za Maribor potreboval na 26 gólov 79 duelov.

Marko Šuler je lídrom defenzívnej formácie. Ljudski vrt je jeho futbalovým domovom od roku 2014, predtým odvádzal dobré služby pre ND Gorica a pre Gent. S Goricou sa dvakrát stal majstrom, ďalšie tri tituly získal v drese súčasného zamestnávateľa. Veľkou mierou sa pričinil o postup Slovinska na MS 2010, nastúpil na 38 medzištátnych zápasov, s reprezentáciou sa lúčil v roku 2013. Na ihrisku má veľký prehľad, dokáže potiahnuť mladších spoluhráčov, v defenzívnom súboji je prakticky neprekonateľný. Aj ako 35-ročný ešte patrí k hráčom svetového formátu.

Tridsaťjedenročný Aleš Mertelj absolvoval celú doterajšiu kariéru v rodnej krajine. Začínal v Triglav Kranj, pokračoval v FC Koper. Za Maribor nastúpil na 207 ligových duelov. Defenzívny stredopoliar dostal naposledy šancu v slovinskom národnom výbere v roku 2015, absolvoval 16 stretnutí. Šesťkrát sa stal slovinským ligovým šampiónom. Momentálne nepatrí do základnej zostavy.

Luka Zahovič sa v tejto ligovej edícii objavil na ihrisku 25-krát, v osemnástich prípadoch sa strelecky presadil, čo znamenalo prvú pozvánku do seniorskej reprezentácie. Ide o druhé pôsobenie 22-ročného rodáka z Guimaraes v klube, od roku 2013 tu rozbiehal profesionálnu kariéru, v 45 ligových zápasoch dosiahol 13 presných zásahov. V Heerenveene sa nepresadil. Je synom Zlatka Zahoviča, 80-násobného slovinského reprezentanta.

Jednoznačnou prvou voľbou medzi tri žrde je Jasmin Handanovič. Štyridsaťročný rodák z Ľubľany zozbieral v drese Slovinska v rokoch 2008 až 2012 osem štartov. Cestoval na MS 2010, no v Juhoafrickej republike šancu nedostal. V národnom výbere mu bol prisilnou konkurenciou bratranec Samir Handanovič. Po úspešnom pôsobení v FC Koper odišiel do Mantovy, keď potvrdil svoje kvality, angažovalo ho Empoli, odchytal tu 26 zápasov. V kádri NK Maribor figuruje od roku 2011.

Mitja Viler hráva na ľavej strane obrany. S FC Koper sa rozlúčil ziskom majstrovského titulu v edícii 2009/10, so súčasným zamestnávateľom oslavoval ligové prvenstvo šesťkrát. Prvú šancu v reprezentácii Slovinska dostal až ako 30-ročný. Povestné sú jeho strely z diaľky, zakladá si na stopercentnej defenzíve, dynamike, sile a dokonalej kondícii.

Dare Vršič prišiel do Žiliny z Celje, bol súčasťou majstrovského kolektívu zo sezóny 2006/07. Potom prestúpil do Temešváru, kde sa nedokázal prepracovať do úvodnej jedenástky, kariéru reštartoval v Ľubľane, v 50 ligových zápasoch zaznamenal 28 gólov. Najvyššiu rakúsku súťaž si vyskúšal v Austrii Viedeň. Maribor posilnil v roku 2014. Slovinsko reprezentoval 13-krát, naposledy v roku 2012.

Martin Milec je odchovancom NK Aluminij. V júli 2010 podpísal štvorročný kontrakt s Mariborom. V ročníku 2013/14 ho vyhodnotili za najlepšieho mladého hráča slovinskej najvyššej súťaže. Standard Liége do jeho príchodu investoval 1,3 milióna, v belgickej lige absolvoval 39 duelov, počas hosťovanie v Kerkrade nastúpil na 37 ligových zápasov. Šiesteho augusta 2013 sa vrátil do NK Maribor. Prvé zo siedmich vystúpení za Slovinsko zaknihoval v roku 2013.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova