Marseille

Steve Mandanda je odchovancom Le Havre, kde aj v rokoch 2005 až 2008 absolvoval prvých 67 zápasov profesionálnej kariéry. Keď sa v Marseille zranil Cedric Carrasso, chopil sa šance a prakticky odvtedy je prvou voľbou medzi tri žrde. V životnej forme odchytal ročník 2009/10, v ktorom Olympique usadol na ligový trón. Pôsobenie v zahraničí si vyskúšal v deviatich zápasoch za Crystal Palace v ročníku 2016/17. Tridsaťdvaročný rodák z Afriky má na konte 26 štartov vo francúzskej reprezentácii.

Ľavý bek Henri Bedimo sa narodil v Douale, ako 15-ročný emigroval do Francúzska, čoskoro štartoval profesionálnu kariéru v Grenoble Foot. Prvé herné skúsenosti na najvyššej úrovni získaval v FC Toulouse, v roku 2006 prišiel ako voľný hráč do Le Havre. V Montpellier HSC sa pričinil o senzačný majstrovský titul 2011/12. Prvého augusta 2013 ho Olympique Lyon kúpil za dva milióny, pred ročníkom 2016/17 zamieril na súčasné pôsobisko. Za Kamerun nastúpil na 47 duelov.

Dvadsaťštyriročný Clinton N’Jie začínal v rezerve Lyonu vo štvrtej francúzskej najvyššej súťaži po boku Anthonyho Martiala a Nabila Fekira. Ako profesionál dosiahol prvý gól v predkole Európskej ligy proti Mladej Boleslavi pri víťazstve 2:1. V auguste 2014 síce podpísal s Lyonom päťročný kontrakt, no už v lete 2015 zamieril na Ostrovy. Tottenham o svojich kvalitách presvedčiť nedokázal. Francúzska liga mu sedí, vyniká dôrazom v pokutovom území súpera, dravosťou, priamočiarosťou, nasadením. Za Marseille nastúpil na 40 duelov v lige, v ktorých sa mu desaťkrát podarilo skórovať, v kamerunskej reprezentácii má bilanciu 21 stretnutí a 7 gólov. Pričinil sa o triumf na Africkom pohári národov 2017.

Defenzívny stredopoliar Luiz Gustavo má na konte 41 vystúpení v brazílskom národnom výbere. Do Hoffenheimu, ktorý vtedy účinkoval v druhej najvyššej súťaži, prišiel v auguste 2007. Tretieho januára 2011 ho angažoval Bayern Mníchov. V nemeckej najvyššej súťaži zaznamenal v 64 vystúpeniach šesť presných zásahov, pričinil sa o víťazstvo v ročníku 2012/13, v ktorom jeho zamestnávateľ vyhral aj Ligu majstrov, tam nastúpil na desať duelov. Pred ročníkom 2013/14 sa dohodol s Wolfsburgom. Aj počas tohto pôsobenia patril k najlepším v lige, pri víťazstve v Nemeckom pohári 2014/15 dosiahol štyri presné zásahy.

V sezóne  2015/16 patril k najjagavejším hviezdam anglickej Premier League. Za West Ham United strieľal z priamych kopov dôležité góly a fanúšikov na tribúnach zabával svojimi technickými kúskami. Na majstrovstvách Európy bol ťahúňom francúzskeho výberu, ktorý sa prebojoval do finále. Rodák z Reunionu sa vrátil na Velodrome v januári 2017.  „Tento prestup je to, čo som chcel. Bolo mi to jasné hneď od začiatku. Necítil som sa tam veľmi dobre. Vrátil som sa, pretože mi chýbalo Francúzsko. Tu v Marseille sa začína nový projekt a ja chcem byť jeho súčasťou,“ povedal Dmitro Payet na margo zmeny dresu. Vrátil sa  po roku a pol, práve na juhu Francúzska sa mu podarilo v roku 2013 reštartovať svoju kariéru. Pomohol mu najmä tréner Marcelo Bielsa, ktorý ho nenútil hrať na krídle, ale spravil v neho tvorcu hry. „Jednoducho som sa musel vrátiť do Francúzska, do Marseille. Mal som na tento krok osobné dôvody. Teraz som šťastný. Mojou prvoradou motiváciou je hrať futbal. Ak by som hral pre peniaze, hral by som v inej krajine. V prípade, že by sa tento prestup nepodaril, dokázal by som s tým žiť. Som však vďačný všetkým ľuďom, že sa napokon podaril.“

Pred ročníkom 2012/13 ho vytiahol do prvého mužstva Le Mans tréner Denis Zanko, po jednej sezóne sa dohodol na štvorročnej zmluve s Montpellierom. Transfer sa uskutočnil za 0,7 milióna eur. Morgan Sanson tu na poste stredného záložníka odvádzal stopercentnú robotu, v 98 ligových vystúpeniach 13-krát rozvlnil sieť súpera. Víťazovi Ligy majstrov z edície 1992/93 sa upísal 17. januára 2017. V rokoch 2013 až 2016 absolvoval 11 stretnutí v drese francúzskej dvadsaťjednotky. V tejto ligovej sezóne sa na ihrisku objavil 25-krát, dosiahol osem gólov.

Florian Thauvin sa zviditeľnil v ročníku 2011/12, keď pomohol Bastii k postupu do najvyššej súťaže a na MS 2013 dvadsaťročných, kde Francúzsko triumfovalo. Počas prvého pôsobenia v Marseille potreboval na 13 gólov 69 štartov, teraz sa mu darí strelecky viac, v 28 dueloch dosiahol 16 presných zásahov, medzitým hrával za Newcastle United. Momentálna forma mu vyniesla pozvánku do reprezentácie.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova