Steaua Bukurešť

Stredopoliar Filipe Teixeira aj 37 rokoch má víťazovi Pohára európskych majstrov z edície 21985/86 čo ponúknuť. Už od roku 1998 hráva na tej najvyššej úrovni, už ako 18-ročný si vybojoval miesto v základnej zostave portugalského druholigového klubu Felguiras. V portugalskej reprezentácii do 21 rokov upútal predstaviteľov PSG a hoci v tomto klube veľa nehrával, veľa sa naučil od legendárneho Ronaldinha. Pred ročníkom 2007/08 posilnil West Bromwich, kde nastúpil na 49 duelov v druhej a v prvej anglickej lige. Najvýznamnejším triumfom do príchodu na súčasné pôsobisko bol majstrovský titul, ktorý vybojoval v ročníku 2015/16 s Astrou Giurgiu.

Je ho plné ihrisko, je mimoriadne platný v ofenzíve i v defenzíve. Tridsaťročný Marko Momčilovič hráva na ľavej strane obrany. Do Rumunska prišiel z tímu Javor Ivanjica, kde počas päťročnej anabázy absolvoval 96 duelov. Potom za Pandurii Targu Jiu odohral 86 ligových duelov, v ročníku 2013/14 sa v dvanástich prípadoch dostal na ihrisko v Európskej lige. V minulej sezóne absolvoval v drese súčasného zamestnávateľa 32 stretnutí v lige.

Lídrom na ihrisku i mimo neho je 32-ročný Cristian Budescu, stredopoliar s vysokou efektivitou v útočnej fáze, cenný aj v defenzíve. Hoci toho až tak veľa nenabehá, obhospodaruje veľký priestor. Vyniká dôrazom v osobných súbojoch, jeho strela patrí k najtvrdším a najpresnejším. Bol jedným z tých, ktorí sa pričinili o majstrovský titul Astry Giurgiu v sezóne 2015/16, odvtedy dostáva šance v rumunskej reprezentácii, kde v doterajších šiestich dueloch dosiahol štyri presné zásahy. V rumunskej lige patrí k absolútnej hráčskej špičke, v pohárovej Európe dokáže v dôležitých zápasoch vystupňovať svoj výkon.

Steaua si prakticky vždy robí dobré meno v európskych pohároch, či už účinkuje v Európskej lige, alebo dokonca v Ligy majstrov. Momentálne k tomu prispieva aj Florin Nita. Momentálne zúročuje, že na vrcholovej scéne pôsobí už od roku 2006. Za Concordiu Chiajna odchytal 117 zápasov v rumunskej najvyššej súťaži. Do vynikajúcej formy sa dostal až nedávno a hoci potom dostal pozvánku do reprezentácie, slušne ju odmietol. Vyniká prehľadom v hre, diriguje celú defenzívnu činnosť mužstva.

Ovidiu Popescu vnáša do hry najúspešnejšieho rumunského klubu futbalovosť. Stredopoliar s vyváženou defenzívou a ofenzívou prišiel z klubu Poli Temešvár pred ročníkom 2016/17. Ide o osvedčenú stratégiu angažovania najlepších talentovaných hráčov z domácich zdrojov. Dvadsaťtriročný hráč vyniká ovládaním lopty, pozičnou hrou a dôsledným realizovaním taktických pokynov trénera na ihrisku. Dobré meno si urobil v rumunskom národnom výbere dvadsaťjedenročných.

Plniť na ihrisku úlohy zakončovateľa je jeho náplňou práce. Hrotový útočník Denis Alibec patrí v tomto smere k svetovej extratriede. Za Astru Giurgiu dosiahol v 64 zápasoch 32 presných zásahov, dlhodobo spĺňal normu na strelenie gólov aj v juniorských reprezentáciách. Momentálne má tú česť nosiť kapitánsku pásku. Prvýkrát reprezentoval 11. októbra 2015. S kvalitou súpera rastie aj jeho výkon.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova