Adil Rami

Keď ho chcel do marockej reprezentácie pred Africkým pohárom národov Henri Michel, už cítil šancu presadiť sa vo farbách francúzskeho národného výberu. Odmietol aj ďalšiu pozvánku z Maroka, ktorá prišla už od Rogera Lemerra 11. februára 2009. Začínal s ním počítať Raymond Domenech, prvýkrát ho povolal ešte v roku 2008, zahrnul ho do predbežnej 30-člennej nominácie na MS 2010, no v záverečnom 23-člennom menoslove nefiguroval. Francúzsky dres premiérovo obliekol 11. augusta 2010 v prípravnom zápase s Nórskom ho Laurent Blanc postavil do stredu obrany, spoločne s Philippom Mexesom. Pravidelne začal hrávať v bojoch o účasť na európskom šampionáte v Poľsku a na Ukrajine. O tom, že bude v záverečnej nominácii na ME 2012 sa dozvedel 29. mája, dva dni predtým zaznamenal prvý presný zásah v medzištátnom zápase, skóroval proti Islandu. Na veľkom turnaji sa prvýkrát predstavil pri remíze s Anglickom v prvom vystúpení mužstva, odohral celý duel. Plnú minutáž zaknihoval aj v ostatných zápasoch, proti Ukrajine, Švédsku i Španielsku. Tridsaťdvaročný obranca doteraz reprezentoval 33-krát. V strede obrany Francúzska je veľká konkurencia, na dvoch miestach sa striedajú ešte aj Raphael Varane, Laurent Koscielny, čoraz viac šancí dostávajú Samuel Umtiti a Djibril Sidibé.

Klubovú kariéru štartoval na amatérskej úrovni v AS Fréjus. Začínal v strede poľa, v ročníku 2004/05 sa presunul na pozíciu stopéra. Aj po príchode do Lille pôsobil medzi amatérmi, pod trénerským dohľadom Pascala Planqueho mužstvo dosiahlo najlepšie umiestnenie v medzi rezervnými tímami profesionálnych klubov, čo znamenalo pre rodáka z Bastia povýšenie do A-mužstva. Claude Puel ho povolal dva mesiace pred ukončením sezóny 2006/07. Profesionálny debut absolvoval 19. mája 2007 v lige proti Auxerre, následne podpísal trojročný kontrakt. V ďalšom súťažnom ročníku mu patrilo miesto v strede obrany, dopĺňal ho tam kapitán Gregory Tafforeau. Vyše tri mesiace sa neobjavil na ihrisku pre zranenie, aj tak zaujal, jeho zamestnávateľ skončil na siedmej priečke ligovej tabuľky. Po sezóne podpisoval finančne zaujímavejšiu zmluvu. Osemnásteho októbra 2008 sa prvýkrát objavil v profesionálnom zápase v streleckej listine. Piate miesto v ligovej súťaži znamenala účasť v novovzniknutej Európskej lige. Marseille ponúkalo za jeho podpis 12 miliónov, no prvý muž futbalu v Lille Michel Seydoux odchod najlepšieho obrancu pripustiť. Pohárovú Európu si prvýkrát vyskúšal 30. júla 2009. Ďalšie futbalové kroky robil vo Valencii, transfer sa uskutočnil 3. januára 2011, sezónu dokončil v Lille, na hosťovaní. Vo francúzskej najvyššej súťaži zaznamenal 142 duelov, 10-krát skóroval. Lúčil sa tým najlepším možným spôsobom ligovým prvenstvom a ziskom Francúzskeho pohára. Mužstvo vtedy trénoval Rudi Garcia, hrávali zaň Moussa Sow či Gervinho.  Mimochodom, Lille vybojovalo trofej po 56-ročnej prestávke.

V premiérovom ročníku vo Valencii absolvoval 53 majstrovských zápasov, 33-krát hral v lige, sedemkrát v národnom pohári, 13-krát v pohárovej Európe. V septembri 2013 sa nechal počuť, že od spoluhráčov i trénera Miroslava Djukiča čakal viac, potom sa zapojil do tréningového procesu v AC Miláno. V januári 2014 ho Valencia pustila na hosťovanie do talianskeho veľkoklubu, v júli 2014 sa uskutočnil prestup. V 39 zápasoch talianskej najvyššej súťaže dosiahol štyri presné zásahy. Do Španielska sa vrátil pred ročníkom 2015/16, dohodol sa s FC Sevilla. Pri víťazstve v Európskej lige 2015/16 odohral 11 stretnutí, zaradili ho do ideálnej jedenástky súťaže, absolvoval 49 ligových duelov.

Olympique Marseille vybojoval pod vedením Didiera Deschampsa v rokoch 2009 až 2011 šesť trofejí, trikrát Ligový pohár, dvakrát Francúzsky a ligu 2009/10. Momentálne vo Francúzsku dominuje Paríž Saint Germain, finančne lepšie sú na tom aj AS Monaco a Olympique Lyon. Deväťnásobný francúzsky šampión sa v tejto sezóne prebojoval medzi dva najlepšie kolektívy Európskej ligy. Vo finále Pohára UEFA štartoval dvakrát, v ročníkoch 1998/99 a 2003/04, v oboch prípadoch neuspel. Najväčším úspechom je prvenstvo v Lige majstrov z edície 1992/93, do finále tejto súťaže sa Olympique Marseille dostal aj v sezóne 1990/91.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova