Alan Hutton

Glasgowský rodák prišiel do Rangers 4. septembra 2000. Prvýkrát sa na ihrisku v zápase škótskej najvyššej súťaže objavil 22. decembra 2002. Bolo to jeho jediné vystúpenie v súťažnom ročníku 2002/03, v ďalšej sezóne absolvoval 11 duelov, premiérovo sa do listiny strelcov zapísal 23. marca 2004 v domácom súboji s Dunfermline. Pri ligovom víťazstve 2004/05 nastúpil na 12 zápasov, pričinil sa o víťazstvom v Škótskom pohári. Sľubný rozbeh kariéry pribrzdila zlomená noha, pre ktorú vynechal osem mesiacov. V ročníku 2005/06 zvádzal urputný boj o miesto na pravej strane defenzívnej formácie s Fernandom Ricksenom z Holandska, odohral 19 ligových duelov, prvé skúsenosti získal v pohárovej Európe. Ďalšiu sezónu začal vynikajúco, vyslúžil si pochvalu Alexa Fergusona.

V januárovom prestupovom termíne neodolal jeho zamestnávateľ lukratívnej ponuke z Tottenhamu. Prvýkrát obliekol nový dres 2. februára 2008 pri remíze s Manchestrom United. Sezónu dokončil v základnej zostave, no nedokázal sa v nej usadiť. V ročníkoch 2008/09 a 2009/10 zaznamenal zhodne osem stretnutí. Na hosťovaní sa rozohral do takej formy, že ho chcel Sunderland kúpiť. Znamenalo to viac šancí v tíme z White Hart Lane, v sezóne 2010/11 absolvoval 26 majstrovských duelov. Konkurentom na jeho pozíciu v zostave mu bol najmä Vedran Čorluka. Pričinil sa o senzačný postup medzi osem najlepších kolektívov v Lige majstrov. Rivalitu s Kyleom Walkerom prehral na plnej čiare. V posledný deň letného prestupového termínu sa rozhodol pre zmenu dresu. „Hneď ako som sa dozvedel, že Aston Villa má o mňa záujem, stalo sa to jediným riešením mojej ďalšej kariéry. Je to veľký klub so skvelými hráčmi a fanúšikmi. Najviac sa teším, že ma bude opäť trénovať Alex McLeish. Veľmi významným spôsobom ovplyvnil moju doterajšiu kariéru. Chcem pomôcť klubu k progresu, aby dosiahol sto percent svojich možností. Bude to pre mňa výzva,“ povedal na margo prestupu. Snahu mu uprieť nemožno, aj tak celkom nenaplnil očakávania. Nový tréner Paul Lambert angažoval zo Sheffieldu United pravého obrancu Mathewa Lowtona. Najprv sa rozhodol sa zostať a zabojovať o miesto v úvodnej jedenástke, čoskoro však prikývol na možnosť hosťovania v Nottinghame, kde odohral sedem duelov. Futbal v Španielsku si vyskúšal na ďalšom hosťovaní, v RCD Malorka. Uviedol sa vynikajúcim spôsobom, Španieli ho chceli získať natrvalo. Hosťoval aj v Boltone, v druhej polovici sezóny 2013/14. Po ideálnom vstupe do ďalšej sezóny pre hráča i klub podpísal trojročný kontrakt. Prvý gól za Aston Villu dosiahol v decembri 2014, v stretnutí s Leicestrom. Odohral celý duel finále Anglického pohára 2014/15, v ktorom jednoznačne dominoval Arsenal. Aston Villa mohla túto trofej získať ôsmykrát. Od sezóny 2016/17 hráva iba druhú ligu, v Aston Ville odohral 150 stretnutí. O návrat do Premier League sa mužstvo v tejto sezóne pokúsi pod trénerským vedením Stevena Brucea, 33-ročný obranca by mal patriť medzi opory.

Vo vekovej kategórii do 21 rokov absolvoval sedem vystúpení. V seniorskej reprezentácii mu poskytol prvú šancu Alex McLeish. Premiéry sa dočkal v zápase s Rakúskom 30. mája 2007, v súťažnom stretnutí sa prvýkrát predstavil v súboji s Litvou. Bol súčasťou tímu, ktorý dosiahol pamätné víťazstvo na pôde Francúzska. Aj v medzištátnych zápasoch vsádzal najmä na schopnosť ustrážiť nebezpečného útočníka súpera. Zdobilo ho nasadenie, schopnosť vyviesť loptu s nebezpečného územia, spolupráca so stopérmi. Naposledy obliekol najcennejší dres v marci 2016, pri víťazstve s Českom. Bolo to jeho 50. vystúpenie za Škótsko. Na MS a ME neštartoval, Škóti sa na veľký turnaj naposledy kvalifikovali v roku 1998. Vo februári 2018 sa vo funkcii trénera uskutočnila zmena, Gordona Strachana nahradil Alex McLeish, návrat Alana Huttona to však asi znamenať nebude.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova