Aleksandar Dragovič

Viedeň je hlavné a najväčšie mesto Rakúska, ležiace na rieke Dunaj, je politickým, priemyselným, hospodárskym a kultúrnym centrom štátu. Mesto leží na úpätí Viedenského lesa. Dunajskou metropolou ho nazývajú pre zaujímavú polohu, históriu a impozantnú výstavbu. K 1. januáru 2021 mala Viedeň 1920949 obyvateľov, ale tesne pred prvou svetovou vojnou bola štvrtým najväčším mestom na svete s počtom obyvateľov prevyšujúcim dva milióny. Sídli tu FK Austria. Bol založený pred 111 rokmi. Dvadsaťštyrikrát sa tu oslavoval majstrovský titul, 27-krát pohárový triumf. Najväčším úspechom v pohárovej Európe je finále PVP 1977/78. Franz Horr Stadium je dejiskom domácich zápasov, zmestí sa naň 17000 divákov. Najväčším rivalom je Rapid Viedeň. Vyrastal tu Aleksandar Dragovič, prešiel mládežníckou akadémiou, nastúpil na 66 duelov najvyššej súťaže Rakúska, pričinil sa o vybojovanie Rakúskeho pohára 2008/09. Absolvoval 16 stretnutí Európskej ligy.

Zviditeľnil sa v FC Bazilej, do Švajčiarska prišiel 1. februára 2011. Bez problémov sa zapracoval do základnej zostavy, stal sa oporou. Pôsobenie v klube s domicilom na St. Jacob-Park mu vyšlo. Hoci najväčšou hviezdou bol Mohamed Salah, on mu výborne sekundoval, bol pilierom a organizátorom defenzívy. O solídne výsledky tímu sa pričinili aj Yann Sommer, Valentin Stocker, Fabien Frei, Alexander Frei, Marco Streller a Marcelo Diaz. Výkonmi v 77 zápasoch prispel k trom ligovým prvenstvám. Raz dvíhal nad hlavu Švajčiarsky pohár. Zaslúžil sa o skvelé účinkovanie v Európskej lige 2012/13.

Ďalšie futbalové kroky robil v Dyname Kyjev. Dres menil 26. júla 2013. Aj keď nemal úplne isté miesto v úvodnej jedenástke, na ihrisku sa objavoval veľmi často. Konkurovali mu Danilo Silva, Domagoj Vida, Benoit Tremoulinas, Evgen Khacheridi, Evgeni Selin a Antunes. V máji 2015 aj jeho zásluhou oslavovalo Dynamo po šiestich rokoch majstrovský titul, v ďalšom ročníku prispel k obhajobe. V 66 dueloch najvyššej súťaže skórovať nedokázal.

V auguste 2016 si jeho služby zabezpečil Leverkusen. Adaptáciu na nové prostredie mu uľahčili spoluhráči z reprenentácie Julian Baumgartlinger a Ramazan Ozcan. V sezóne 201/18 si ho požičal Leicester, vyskúšal si tak Premier League. Za Leverkusen odohral 25 zápasov pohárovej Európy, v 71 dueloch ligy sa trikrát tešil z gólu.

“Chceli sme ho veľmi dlho, on chcel celý život hrať za nás. Hoci sme mali veľmi dobrú sezónu, chceme budovať ešte silnejší tím, chceme sa posilniť, súčasťou tohto procesu je jeho príchod. Stále sa zlepšuje, svoje kvality dokázal v rakúskej reprezentácii, hráva dlho na tej najvyššej úrovni, dobre sa uviedol v Anglicku i v Nemecku. Aj keď inde by zarobil viac, prišiel k nám, aby si splnil detský sen,” povedal športový riaditeľ CZ Belehrad Mitar Mrkela na margo prestupu.

Mohol reprezentovať aj Srbsko, prikývol na ponuku z Rakúska. Teraz sa blíži k stozápasovej méte. V juniorských reprezentáciách nastúpil na 17 duelov, štyrikrát sa zapísal do listiny strelcov. V A-mužstve sa prvýkrát predstavil 6. júna 2009. Zúčastnil sa na ME 2016.

V reprezentácii ho vedie 55-ročný Franco Foda. Hrával v obrance, profesionálom sa stal v 1. FC Kaiserslautern. V kariére pokračoval v Arminii Bielefeld, s osemgólovou bilanciou odohral 43 duelov. Dva roky bol oporou 1. FC Saarbrücken. Vyšiel mu návrat do Kaiserslauternu, rozohral sa do fantastickej formy, vybojoval Nemecký pohár. Bayer Leverkusen je klub, kde zažil najlepšie futbalové časy, darilo sa mu aj v Stuttgarte. Keď ho zamestnával Sturm Graz, dvakrát vyhral ligu, raz pohár. Dvojnásobný reprezentant NSR v tomto rakúskom klube rozbiehal aj trénerskú kariéru, s bilanciou 130 výhier, 69 remíz a 92 prehier. V sezóne 2009/10 oslavoval majstrovký titul a zisk národného pohára. Od 22. mája 2012 do 29. augusta 2013 kormidloval Kaiserslautern. Zo 44 odkoučovaných duelov vyhral 20. Tridsiateho septembra 2014 sa vrátil do Sturmu Graz. Opäť dosahoval dobré výsledky.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova