Alessandro Diamanti

Tridsaťosemročný rodák z mesta Prato má lepšiu ľavú nohu, dokáže ňou ideálne zahrať priamy kop. Má cit pre prihrávku, kvalitnú strelu. S mladšími nezaostáva v kondícii a ani v rýchlosti. Na ihrisku obhospodaruje veľký priestor, platný aj v bránení, no pre mužstvo je najcennejší pri útočení, kde dokáže obsadiť posty ofenzívneho stredného záložníka, krídelníka a podhrotového útočníka. Zdobí ho kreativita. Samozrejmosťou je u neho stopercentná bojovnosť. Aj tak nenašiel miesto v základnej zostave Talianska. Na vlastnej koži pocítil obrovskú konkurenciu v reprezentácii. Absolvoval 17 medzištátnych zápasov, raz skóroval. Keď mužstvo viedol Cesare Prandelli, po MS 2010 debutoval. Vyšiel mu šampionát Európy v Poľsku a na Ukrajine. Pomohol k druhému miestu. Prispel k tretiemu miestu na Pohári konfederácií FIFA 2013.

V AC Prato mu vystavili prvú registračku. V 59 dueloch nastrieľal 18 gólov. Na hosťovaní v Empoli šancu nedostal, požičali si ho aj Fucecchio a Fiorentina. Keď ho zamestnávalo Unione Calcio AlbinoLeffe, v 26 stretnutiach druhej najvyššej súťaže Talianska sa nedokázal zapísať do listiny strelcov. Zviditeľnil sa v Livorne. Pri zostupe do druhej ligy v ročníku 2007/08 bol svetlým zjavom mužstva, potom sa 13 presnými zásahmi zaslúžil o návrat medzi taliansku ligovú elitu. Cenné skúsenosti nadobudol v Premier League, West Ham posilnil v auguste 2009. “Som veľmi šťastný, že sem prichádzam. Je to veľký klub. Urobím všetko preto, aby boli fanúšikovia spokojní. West Ham som si vybral, lebo hrá dobrý futbal,” povedal na margo prestupu pre BBC. Strávil tu jeden súťažný ročník, v 28 zápasoch strelil sedem gólov. Brescia, Bologna, Guangzhou Evergrande, Fiorentina, Watford, Atalanta Bergamo a Palermo boli jeho ďalšími pôsobiskami.

Perugia je hlavné mesto regiónu Umbria v centrálnom Taliansku a hlavné mesto rovnomennej provincie. Je to dôležité centrum umenia v Taliansku. Od roku 1308 tu funguje Universita degli Studi di Perugia. Žije tu 0,17 milióna ľudí. Sídli tu Associazione Calcistica Perugia Calcio, tento futbalový klub založili v roku 1905, keď sa zlúčili US Fortebraccio a Libertas. V najvyššej súťaži odohral 13 sezón, hoci v ročníku 1978/79 neprehral, stačilo to iba na druhé miesto, dvakrát štartoval v Pohári UEFA. Stadio Renato Curi je dejiskom domácich zápasov, zmestí sa tam 28000 divákov. Prezidentom je Massimiliano Santopadre. Farbami biela a červená. Preslávil sa tu Hidetoshi Nakata, dres klubu obliekal aj Alessandro Diamanti.

V austrálskej lige herne vyčnieva. Do FC Western United prišiel z Livorna, transfer sa uskutočnil 24. júla 2019. Pred sezónou 2019/20, v ktorej ho vyhodnotili za najlepšieho hráča ligy a dostal sa aj do ideálnej jedenástky súťaže, prebral kapitánsku pásku. Nastúpil na 51 stretnutí, deväťkrát skóroval.

Jeho ďalšie futbalové kroky usmerňuje 45-ročný John Aloisi. Trénerskú kariéru odštartoval v mládežníckych tímoch Melbourne Heart, 8. mája 2012 prebral A-mužstvo, dosiahol osem výhier, sedem remíz a 24 prehier. Lepšiu bilanciu mal počas pôsobenia v Brisbane Roar, 41-krát vyhral, 24-krát remizoval, 43-krát prehral. Zdobila ho schopnosť podržať loptu a pripraviť gólovú šancu pre spoluhráča. V Adelaide City upútal Standard Liége, kde sa nepresadil. Dobré služby odvádzal pre Royal Antverpy, Cremonense a najmä pre Portsmouth. Coventry do jeho príchodu investovalo 0,65 milióna libier, strávil tu tri ročníky. V Osasune potreboval na 29 gólov 121 vystúpení, v Španielsku hájil aj farby Deportiva Alaves. Po návrate do rodnej Austrálie ho zamestnávali Central Coast Mariners, Sydney a Melbourne Heart. Podieľal sa na druhom mieste na Pohári konfederácií FIFA 1997, na tej istej súťaži v roku 2004 sa stal tretím najlepším strelcom. S 27-gólovou bilanciou odohral 55 medištátnych zápasov.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova