Alessandro Matri

Tridsaťštyriročný rodák z Sant’Angelo Lodigiano odohral najviac zápasov na pozícii zakončovateľa, kde zúročuje správny výber miesta na ihrisku a nos na góly. Cenný je aj ako tvorca hry, platný je ako krídelník. Aj keď niekedy by sa od neho čakalo viac gólov, nikdy sa mu nedá vyčítať nedostatočné nasadenie či slabú bojovnosť. Nadštandardný je v práci s loptou, v defenzíve sa dá na neho spoľahnúť. Zdobí ho schopnosť uvoľniť sa na malom priestore. Jeho najsilnejšou futbalovou zbraňou je razantná strela. Doplatil na obrovskú konkurenciu v útoku talianskeho národného výberu. Reprezentoval iba sedemkrát, debutoval 9. februára 2011 v súboji s Nemeckom. Naposledy obliekol najcennejší dres v roku 2015.

Začínal v AC Miláno, prvý profesionálny zápas absolvoval 24. mája 2003. Skúsenosti zbieral na hosťovaniach. V AC Prato potreboval na päť presných zásahov 32 vystúpení, v 32 dueloch za Lumezzane dosiahol 13 presných zásahov, bol požičaný aj do Rimini, kde nastúpil na 28 stretnutí. V júni 2007 sa stal súčasťou hráčskej rošády, do AC Miláno išiel David Suazo, on sa pobral opačným smerom. Stal sa hráčom Cagliari. Uviedol sa vynikajúco, v prvej línii mu vynikajúco sekundoval Robert Acquafresca, ofenzívu dobre dopĺňali stredopoliari Pasquale Foggia a Daniele Conti, Cagliari zažívalo dobré futbalové časy. V 125 zápasoch sa 36-krát zapísal do streleckej listiny.

Koncom januára 2011 prestúpil do Juventusu Turín. Taliansky veľkoklub potreboval navýšiť konkurenciu v útoku, dlhodobo zranený bol Fabio Quagliarella, v Parme bol na hosťovaní Amauri. Začal vo veľkom štýle, v ostávajúcich šestnástich zápasoch ligového ročníka 2010/11 sa deväťkrát strelecky presadil. V ďalšej sezóne prispel desaťgólovým nástrelom k majstrovským oslavám. Pri obhajobe titulu v ročníku 2012/13 nastúpil na 22 duelov, zaznamenal osem presných zásahov, vtedy si prvýkrát vyskúšal pohárovú Európu, v deviatich zápasoch dvakrát skóroval.

Do AC Miláno sa vrátil 30. augusta 2013, dohodol sa na štvorročnej spolupráci, Juventus Turín zinkasoval 11 miliónov eur. Odohral 15 súbojov talianskej najvyššej súťaže, dal iba jeden gól, 27. októbra 2013 prekonal brankára Parmy. Keď boli vo Florencii zranení Mario Gomez a Giuseppe Rossi, bol tam požičaný. Debut si spestril dvoma gólmi do siete Catanie, nastúpil na 15 ligových zápasov, štyrikrát skóroval. Trikrát štartoval v zápase pohárovej Európy. Jedenásteho júla 2017 odišiel na ročné hosťovanie do FC Janov. Dosiahol bilanciu 16 zápasov a sedem presných zásahov. Hosťoval aj v Juventuse Turín a v Laziu Rím.

Od 16. augusta 2016 oblieka dres Sassuola. V 64 zápasoch ligy sa presne trafil 13-krát. US Sassuolo Calcio je klub, ktorého história siaha do roku 1920, vlastníkom je firma Mapei. Klubovými farbami sú čierna a zelená. V štvrtej najvyššej talianskej futbalovej súťaži sa prvýkrát objavil v roku 1968, v tretiu ligu premiérovo okúsil v roku 2006. Postup do druhej ligy prišiel za trénerského pôsobenia Massimiliana Allegriho. V ročníku 2012/13 klub vyhral druhú ligu, viedol ho vtedy Eusebio di Francesco. Prvý štart medzi ligovou elitou mužstvo nezvládlo, 25. augusta 2013 prehralo s FC Turín. V sezóne 2016/17 si mužstvo vybojovalo účasť v skupinovej fáze Európskej ligy, v kvalifikácii prešlo cez Luzern a CZ Belehrad, v súpereniach s Bilbaom, Rapidom Viedeň a Genkom stačil päťbodový zisk iba na posledné miesto. Na štadión sa zmestí 21587 divákov, momentálne trénerskú taktovku drží v rukách Roberto de Zerbi, kapitánska páska patrí Francescovi Magnanellimu.

Komentáre

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova