Andrij Arshavin

Za Zenit Petrohrad odohral 228 zápasov v lige, dosiahol v nich 51 presných zásahov, v ročníku 2007 sa stal ruským šampiónom. V pohárovej Európe absolvoval s pätnásťgólovou bilanciou 45 duelov, v ročníku 2007/08 dvíhal nad hlavu Pohár UEFA, po tomto triumfe ponúkala Barcelona za jeho podpis 15 miliónov eur, avšak neuspela. Tottenham bol ochotný položiť na stôl 16 miliónov libier, Zenit však chcel ešte o šesť miliónov viac. Záujem prejavil aj Sam Allardyce z Newcastle.

Za Arsenal si prvýkrát zahral 21. februára 2009 v stretnutí so Sunderlandom, o tri týždne sa prvýkrát trafil do siete, prekonal brankára Blackburnu. Stal sa jediným strelcom svojho tímu pri remíze 4:4 na pôde FC Liverpool. Na Anfielde naposledy štyrikrát v jednom zápase skóroval Dennis Westcott z Wolverhamptonu v roku 1946. Do hry 13-násobného anglického majstra vniesol nové herné prvky, je typom dynamického, priamočiareho ofenzívneho stredopoliara. Zakladá si na poctivej defenzíve, vyniká prístupom, nasadením. V záveroch zápasov dokáže vystupňovať svoj výkon, kondične prevyšuje priemer. Vynikajúco si na ihrisku rozumel najmä s Thierrym Henrym. V roku 2012 sa vrátil do Petrohradu, na hosťovanie, počas ktorého nastúpil na desať ligových zápasov v sezóne, v ktorej Zenit oslavoval majstrovský titul. V októbri 2012 odohral stý zápas Premier League, Arsenal vtedy prehral s Norwichom. Pred ročníkom 2013/14 sa dohodol na dvojročnej spolupráci so Zenitom Petrohrad. Na ihrisku dostával defenzívnejšie úlohy, menej ako v Arsenale sa zapisoval do listiny strelcov. V 55 majstrovských zápasoch zaznamenal iba šesť presných zásahov. V ročníku 2014/15 sa pričinil o majstrovský titul, odohral 14 zápasov.

Ďalším jeho zamestnávateľom bol nakrátko Kubaň Krasnodar, momentálne je prvou hviezdou FC Kairat. V marci 2016 sa dohodol najprv na ročnom kontrakte s opciou, 9. novembra sa spolupráca predĺžila. Stal sa najlepším futbalistom pôsobiacim v Kazachstane za rok 2016. Doteraz v 60 zápasoch najvyššej súťaže dosiahol 19 gólov. Alma-Ata sa predstaví v kvalifikácii Európskej ligy 2018/19. Klub, ktorý odohral v sovietskej najvyššej súťaži 24 ročníkov, trénersky vedie 42-ročný Carlos Ferrer, Španiel, ktorý nikdy nebol profesionálnym futbalistom. Kapitánom dvojnásobného kazašského majstra je Bauyrzhan Islamkhan, skúsenosti z medzištátneho futbalu majú aj Islambek Kuat, Yeldos Akhmetov, Gafurzhan Suyumbayev, Stas Pokatilov, Maďar Akos Elek a Sheldon Bateau, reprezentujúci Trinidad a Tobago.

Rusko prvýkrát reprezentoval 17. mája 2002, no zostavovatelia tímov na MS 2002 a ME 2004 ho prehliadli. V základnej zostave sa udomácnil v roku 2006, v ktorom ho vyhodnotili za najlepšieho ruského futbalistu. Zaskvel sa na európskom šampionáte 2008, kde sa Rusko prepracovalo medzi štyroch najlepších. Predviedol tam svoje herné maximum. Zborná obsadila v kvalifikácii MS 2010 druhé miesto, čo stačilo na účasť v baráži a hoci do dvojzápasu so Slovinskom vstupovala ako jasný favorit, zrodilo sa prekvapenie. Rodákovi z Petrohradu vyšla na výbornú kvalifikácia ME 2012, kde Rusi síce prehrali prvý zápas, na domácej pôde so Slovenskom, no potom už pevným krokom išli za svojím cieľom. Na záverečnom turnaji v Poľsku a na Ukrajine patril k najlepším stredopoliarom vôbec. Po nástupe Fabia Capella vypadol z národného výberu. Naposledy reprezentoval v roku 2012, v 75 zápasoch sa 17-krát strelecky presadil.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova