Arturo Vidal

Preslávil ho herný štýl, zakladá si na tvrdosti a dôraze v osobných súbojoch, na ihrisku vždy nechá všetko, vyniká v bojovnosti, v nasadení. Zdobí ho taktická disciplína, nebezpečný je aj v útoku. Jeho prvým zamestnávateľom bolo Colo Colo, debutoval v ročníku 2005. Nastúpil na 36 ligových duelov, 20-krát hral v kontinentálnych pohárových súťažiach. K hernému progresu mu najviac pomohol tréner Claudio Borghi. Ako 20-ročný prestúpil do Leverkusenu. Stal sa najdrahším hráčom z Čile, prekonal Matiasa Fernandeza. „Neveril som, že už takto skoro príde takáto príležitosť, no stalo sa a je iba na mne, aby som ju zúročil,“ povedal vtedy. Prvý zápas za Bayer absolvoval 19. augusta 2007, keď jeho zamestnávateľ nestačil na Hamburg. V ročníku 2008/09 výraznou mierou pomohol k finálovej účasti v Nemeckom pohári. Zaznamenal 12 vystúpení v pohárovej Európe, v 117 zápasoch nemeckej najvyššej súťaže dosiahol 15 presných zásahov. V ročníku 2010/11 ho zaradili do ideálnej ligovej jedenástky.

V júli 2011 uprednostnil Juventus pred Bayernom Mníchov. Nová posila vyšla Turínčanov na 10,5 milióna eur. Prispel k dominancii klubu v talianskej najvyššej súťaži, vo všetkých štyroch sezónach v Turíne oslavoval majstrovský titul. V ročníku 2014/15 dvíhal nad hlavu Taliansky pohár. Prispel k finálovej účasti v Lige majstrov 2014/15. Za ročník 2012/13 preberal ocenenie pre najlepšieho hráča Juventusu Turín. Skvelým spôsobom s ním spolupracovali Claudio Marchisio a Andrea Pirlo. Do ideálnej zostavy talianskej ligy sa dostal v sezónach 2012/13 a 2013/14. Na 33 presných zásahov v lige potreboval 124 vystúpení, v 33 zápasoch pohárovej Európy 11-krát skóroval. Bayern Mníchov posilnil 28. júla 2015. „Som šťastný, pre mňa to je splnenie sna. Chcel som urobiť veľký krok v mojej kariére, chcel som sa zlepšovať ako hráč. Chcem pomôcť tímu k zisku trofejí,“ uviedol vtedy. Keď obliekal dres bavorského veľkoklubu, Mníchovčania vždy získali majstrovský titul. V sezóne 2015/16 sa pričinil o prvenstvo v Nemeckom pohári. Hviezdny tandem vytvoril s Thomasom Müllerom. So 14-gólovou bilanciou odohral 79 ligových duelov, v 25 stretnutiach Ligy majstrov sa päťkrát zapísal do streleckej listiny. Tretieho augusta 2018 ho získala Barcelona. V tomto súťažnom ročníku okúsil, ako chutí prvenstvo v španielskej najvyššej súťaži.

Na kontinentálnom šampionáte dvadsaťročných v roku 2007 zažiaril, nastrieľal šesť gólov, čo stačilo na druhé miesto v rebríčku kanonierov. V tom istom roku na MS dvadsaťročných sa pričinil o tretie miesto. V A-mužstve sa prvýkrát objavil pri víťazstve s Venezuelou v prípravnom zápase. Za trénerských čias Marcela Bielsu absolvoval v bojoch o účasť na MS v Južnej Afrike 11 stretnutí. Všetky štyri zápasy na MS 2010 odohral v základnej zostave. V osemfinále Čile nestačilo na Brazíliu. Bol svetlým zjavom tímu na neúspešnom turnaji Copa America 2011. Účasť na svetovom šampionáte podporil piatimi presnými zásahmi. „Áno. Hoci vždy tu boli vynikajúci hráči, nikdy ich nebolo v takom krátkom časovom slede tak mnoho. Niekoľkí moji krajania hrajú významné úlohy v najlepších európskych ligách a v našom národnom tíme. Je to niečo nové pre futbal v Čile. Zároveň som hrdý, že som toho súčasťou. V Santiagu ľudia hovoria, že je to už dlhší čas, čo reprezentačný výber dosahoval takého dobré výsledky. Našou snahou je robiť ľudí v Čile takými pyšnými, ako je to len možné,“ odpovedal na otázku, či je členom najlepšej generácie futbalistov Čile. V životnej forme ho zastihli podujatia Copa America 2015 a Copa America Centenario 2016. K najlepším hráčom Čile patril na Pohári konfederácií FIFA 2017. Po neúspechu v kvalifikácii MS 2018 rozmýšľal o odchode z národného tímu. Sté vystúpenie v reprezentácii zaknihoval 27. marca 2018.

Komentáre

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova