Asamoah Gyan

Liberty Professionals založili v roku 1996 podnikatelia z Accry Felix Ansong a Alhaji Sly Tetteh. Bol to jeden z prvých klubov v Ghane, ktorý sa spoliehal na profesionálny manažment. V druhom ročníku fungovania sa prepracoval do najvyššej súťaže. Dejiskom domácich zápasov je Carl Reindorf Park, zmestí sa naň dvetisíc divákov. Klub má tri mládežnícke akadémie, v Ghane, v Keni a v Togu. Jedným z hráčov, ktorí zviditeľnili klub, bol Asamoah Gyan. Rodák z Accry tu v šestnástich vystúpeniach dosiahol 10-gólový nástrel. Povolali ho do reprezentácie, čo mu vynieslo prestup za lepšími podmienkami.

V Udine sa spočiatku presadzoval ťažšie, rozohrať sa musel na hosťovaniach, dva roky strávil v druholigovej Modene. Zaznamenal 53 vystúpení a 15 presných zásahov. Potom sa začal pravidelne objavovať na ihrisku, v 39 ligových dueloch sa 11-krát strelecky presadil. Po MS 2006 ho oslovil Lokomotiv Moskva. V útoku ho skvele dopĺňal Fabio Quagliarella. Do Rennes prestúpil 11. júla 2008, za osem miliónov eur. V 48 zápasoch francúzskej najvyššej súťaže 14-krát skóroval. Uplatnil sa aj v Premier League. Sunderland do jeho príchodu investoval najviac v klubovej histórii – 13 miliónov libier. Dres menil 31. augusta 2010. Debut v súboji s Wiganom si spestril zápisom do streleckej listiny. Keď prvýkrát dostal šancu v úvodnej jedenástke, dvakrát prekonal brankára Stoke. Gólom prispel k pamätnému víťazstvu na pôde FC Chelsea, Sunderland zvíťazil 3:0. V 33 zápasoch našiel presnú mušku v jedenástich prípadoch. Desiateho septembra 2011 odišiel na hosťovanie do Al Ain a keď na 22 gólov potreboval iba 18 vystúpení, podpísal prestupové lístky. Odvtedy odohral so 73-gólovou bilanciou 65 stretnutí. Potom čo prevzal Sunderland Martin O’Neill, riešil sa jeho návrat do Anglicka. Stal sa najlepším strelcom ligy za ročník 2013, prispel k majstrovskému triumfu.

Ďalším jeho klubom bol Šanghaj SIPG, absolvoval 20 zápasov, sedemkrát skóroval. Po návrate z hosťovania v Al Ahli Dubaj posilnil Kayserispor. V Turecku sa mu strelecky darilo najmenej, v 26 stretnutiach strelil iba päť gólov. Od 19. septembra 2019 pôsobí v Indii, zamestnáva ho NorthEast United FC. Sídli v Guwahati, v meste s takmer milión obyvateľmi. Vlastníkom klubu je herec John Abraham. Mužstvo trénersky vedie Robert Jarni, kapitánom tímu je Jose David Luedo z Kolumbie. V minulosti dres klubu obliekali Simao Sabrosa, Joan Capdevila, Leo Bertos, Romaric a Didier Zokora.

V reprezentácii sa prvýkrát predstavil ako 17-ročný, 19. novembra 2003 v súboji so Somálskom skóroval. Stal sa najmladším autorom gólu v histórii národného výberu Ghany. Bol súčasťou olympijského mužstva v roku 2004. Vyšiel mu svetový šampionát v Nemecku. Do roku 2008 hrával v reprezentácii aj jeho brat Baffour Gyan. Troma presnými zásahmi prispel k postupu do finále Afrického pohára národov 2010. Na MS 2010 v Južnej Afrike patril k najlepším hráčom. Zaslúžil sa o postup medzi osem najlepších kolektívov, čo sa predtým z afrických krajín podarilo len Kamerunu a Senegalu. Potom čo v semifinále Afrického pohára národov 2012 nepremenil jedenástku, rozhodol sa na niekoľko mesiacov sústrediť sa len na klubovú kariéru. Najcennejší dres opäť obliekol v máji 2012. Z Afričanov nikto na záverečnom turnaji MS nedosiahol viac gólov. Pomohol k druhému miestu na Africkom pohári národov 2015. Absolvoval 109 medzištátnych zápasov, 51-krát skóroval. Je držiteľom rekordu v počte odohraných zápasov za Ghanu. Dvadsiateho mája 2019 oznámil koniec v reprezentácii, prehovoril ho prezident Ghany Nana Addo Dankwa Akufo-Addo.

Komentáre

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova