Bacary Sagna

Rodák z mesta Sens sa zviditeľnil prvenstvom vo Francúzskom pohári 2004/05, vo francúzskej najvyššej súťaži odohral 87 duelov, v pohárovej Európe 21. V 121 majstrovských zápasoch v drese Auxerre sa nedokázal zapísať do streleckej listiny. Zdobila ho spoľahlivosť, do posledného detailu plnil taktické pokyny trénera, spolu s Aboum Diabym a Younesom Kaboulom patril k najväčším oporám mužstva. V ročníku 2006/07 ho vyhodnotili za najlepšieho hráča klubu.

„Z pôsobenia v Auxerre poznám Abou Diabyho, vo francúzskej dvadsaťjednotke mi boli spoluhráčmi Mathew Flamini a Gael Clichy. K prestupu ma motivovala najmä osoba Arsena Wengera. Teším sa na spoluprácu s ním. Je nádherné, že budem súčasťou Arsenalu,“ povedal na margo zmeny dresu. Transfer sa skompletizoval 12. júla 2007. Začiatky nemal ľahké, poznačili ich úmrtie jeho brata. V prvej sezóne v Londýne sa prebojoval do ideálnej jedenástky Premier League, potom predĺžil spoluprácu do roku 2014. V sezóne 2009/10 sa objavilo niekoľko záujemcov o jeho služby, najhlasnejšie sa skloňoval milánsky Inter. V septembri 2012 sa Arsene Wenger nechal počuť, že Bacary Sagna je najlepším pravým obrancom v Premier League. O jeho mieste v základnej zostave sa prakticky nikdy nepochybovalo, v siedmich sezónach absolvoval 213 ligových duelov, 47-krát sa predstavil v zápase pohárovej Európy. Jeho najsilnejšími futbalovými zbraňami sú sila a dôraz. V ročníku 2010/11 si zahral vo finále Ligového pohára, Anglický pohár dvíhal nad hlavu v ročníku 2013/14. Do najlepšej jedenástky anglickej ligy sa dostal aj v sezóne 2010/11.

Ďalším jeho zamestnávateľom bol Manchester City. Vybojoval Ligový pohár 2015/16, na svoje konto pridal ďalších 54 vystúpení v Premier League, 20-krát dostal šancu v zápase pohárovej Európy. Ďalšie futbalové kroky robil v Benevente. Keď prichádzal do Montrealu, tréner Remi Garde povedal: „Som nadšený z jeho príchodu. Je hráčom so skvelou kariérou. Jeho osobnosť, skúsenosti a herné zručnosti budú pre nás veľkým prínosom.“ Inak, Montreal Impact oslavoval 7. mája iba deviate výročie vzniku. Vlastníkom je Joey Saputo, kanadský podnikateľ. V súčasnom kádri figurujú ešte traja futbalisti z Francúzska – Harry Novillo, Zakaria Diallo a Rudy Camacho.

Ako sedemnásťročný túžil reprezentovať Senegal, no nedočkal sa odozvy, z čoho bol sklamaný. Za Francúzsko si prvýkrát zahral v priateľskom meraní síl so Slovenskom 22. augusta 2007, po hodine hry vystriedal Francoisa Clerca. V súťažnom zápase sa prvýkrát predstavil 13. októbra 2007, keď Francúzi zdolali Faerské ostrovy 6:0, bolo to jeho jediné vystúpenie v kvalifikácii ME 2008. Na európsky šampionát necestoval, zotavoval sa zo zranenia. Vrátil sa v auguste 2008, pri víťazstve na pôde Švédska v priateľskom zápase absolvoval plnú zápasovú minutáž. V bojoch o účasť na MS v Juhoafrickej republike si vybojoval miesto v základnej zostave. Bol súčasťou národného výberu Francúzska na MS 2010. Z účasti na ME 2012 ho vyradili zdravotné problémy. Z najcennejším dresom sa rozlúčil druhým miestom na ME 2016. Turnaj ho zastihol v životnej forme. Na konte má 65 medzištátnych zápasov.

Komentáre

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova