Bastian Schweinsteiger

Mal veľké predpoklady stať sa profesionálom, no keď vyhral juniorský futbalový šampionát v Nemecku, vybral si najpopulárnejší šport. Ottmar Hitzfeld mu umožnil debut tesne po dovŕšení plnoletosti, najprv ho nasadzoval na ľavú stranu defenzívnej formácie. Prvýkrát sa dostal na ihrisko na záverečné minúty duelu Ligy majstrov s Racingom Lens, celkovo v ročníku 2002/03, v ktorom Bavori získali ligu i národný pohár, zaznamenal 14 vystúpení v nemeckej najvyššej súťaži. V ďalšej sezóne už absolvoval 26 ligových zápasov, streleckú premiéru zažil v septembri 2003 v súboji s Wolfsburgom. Ani premiéra v reprezentácii nezabránila Felixovi Magathovi, aby talentovaného stredopoliara poslal naspäť do rezervy. Pridával si na tréningoch, čo znamenalo návrat do A-mužstva, v troch ročníkoch zaznamenal 135 majstrovských zápasov, dosiahol v nich desať presných zásahov. V decembri 2010 podpísal nový dlhodobý kontrakt. S Bayernom Mníchov vyhral celkovo osemkrát ligu, sedemkrát Nemecký pohár, v ročníku 2011/12 sa dostal do finále Ligy majstrov, v sezóne 2012/13 ju vyhral. V pohárovej Európe nastúpil na viac ako sto zápasov, v lige dosiahol bilanciu 342 zápasov a 45 gólov.

Po sedemnástich rokoch v klube zmenil dres. „Čas v Bayerne Mníchov som si neskutočne užíval, bolo to niečo neskutočné a rozhodnutie o odchode sa nerodilo ľahko. Manchester United je jediný klub, pre ktorý som bol ochotný odísť. Teším sa na novú výzvu, ktorou je účinkovanie v súťaži ako Premier League, kde každý zápas je dôležitý. Taktiež sa teším na opätovnú spoluprácu s Louisom van Gaalom.“ Klub z Old Trafford investoval do posily 6,5 milióna libier. Manchester United dovtedy nikdy nevsádzal na nemeckých futbalistov, Markus Neumayer a Ron-Robert Zieler síce figurovali v kádri, no nehrávali v základnej zostave. Prvýkrát si atmosféru Premier League vyskúšal 8. augusta 2015 pri víťazstve s Tottenhamom, prvýkrát sa presne trafil do siete Leicestru. Jose Mourinho preferoval v stredovej formácii iných. Nemec sa tak 29. januára 2017 v zápase s Wiganom v Ligovom pohári objavil v základnej zostave po takmer ročnej prestávke. S Chicagom sa dohodol najprv na ročnej spolupráci. „Som smutný, opúšťam mnohých priateľov. Manchestru United som vďačný, že mi umožnil odísť. V dobrom budem spomínať na trénerov, hráčov i realizačný tím, špeciálne by som chcel poďakovať fanúšikov, nikdy nezabudnem na ich energiu a vášeň.“

V reprezentácii debutoval v roku 2004, na majstrovstvách Európy. Prvé dva góly v medzištátnom zápase zaknihoval 8. júna 2015 v zápase s Ruskom, v súťažnom zápase sa prvýkrát strelecky presadil na Pohári konfederácií FIFA 2005, keď prekonal brankára z Tuniska. Vo vynikajúcej forme ho zastihol svetový šampionát v rodnej krajine, zaskvel sa najmä vo víťaznom zápase s Portugalskom, kde bol blízko k hetriku, no jeho strelu z priameho kopu ohodnotili ako vlastný gól. Už ako 22-ročný mal na konte 41 duelov odohraných za Nemecko. Dvakrát sa zapísal do listiny strelcov aj v zápase so San Marínom pri rekordnom triumfe 13:0, gólom podporil aj víťazstvo v Bratislave 4:1 v kvalifikácii ME 2008. Miesto v úvodnej jedenástke na čas stratil, keď Joachim Lӧw stiahol do stredu poľa Lukasa Podolského, aby v útoku nastupovali iba Mario Gomez a Miroslav Klose. Na záverečnom turnaji ME, kde Nemci obsadili druhé miesto, mu najlepšie vyšiel duel s Portugalskom. V zápase so Spojenými arabskými emirátmi prvýkrát dostal kapitánsku pásku. V bojoch o účasť na MS 2010 nastúpil na deväť z desiatich stretnutí, trikrát skóroval. V Juhoafrickej republike dal skvelým spôsobom zabudnúť na zraneného Michaela Ballacka, v omladenom tíme zvládol pozíciu lídra. Pri štvrťfinálovom triumfe s Argentínou preberal ocenenie pre najlepšieho hráča. V kvalifikácii ME bol prvou voľbou na defenzívneho stredopoliara, pričinil sa o stopercentnú bilanciu svojho tímu. V desiatich zápasoch Nemecko nestratilo ani bod. Na záverečnom turnaji v Poľsku a na Ukrajine bol vo všetkých piatich stretnutiach v úvodnej jedenástke. V októbri 2013 zaznamenal sté vystúpenie v reprezentácii. Participoval na prvenstve na MS 2014. Po európskom šampionáte vo Francúzsku sa rozhodol sústrediť sa na pôsobenie na klubovej úrovni. Dosiahol 121 medzištátnych zápasov.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova