Blerim Džemaili

Zürich je najväčšie mesto vo Švajčiarsku a hlavné mesto rovnomenného kantónu. Mesto je situované v rozmanitej krajine pri severnom konci Zürišského jazera. Má 366 tisíc obyvateľov. Staré mesto leží na obidvoch stranách rieky Limmat, ktorá pramení v jazere. Zürich sa rozkladá 408 m nad úrovňou hladiny mora na ploche 92 km². Sídli tu FC Zürich, jeho história siaha do roku 1896. Pri zrode klubu bol aj Joan Gamper, zakladateľ FC Barcelona. V EPM sa dvakrát Zürich prepracoval medzi štyri najlepšie kolektívy, v ročníkoch 1963/64 a 1976/77. Dvanásťkrát sa tu oslavoval majstrovský titul, naposledy v sezóne 2008/09, 10-krát sa vybojoval národný pohár. Najväčšími rivalmi sú Grasshopper a FC Bazilej. Z legionárov si tu dobré meno urobili Jan Berger, Roberto di Matteo, Tomas Brolin, Roger Ljung a Jonas Thern. Karl Grob je držiteľom rekordu v počte vystúpení, odohral o 115 duelov viac ako Jakob Kuhn, ten figuruje na treťom mieste v počte gólov, presnejšiu mušku mali len Fritz Künzli a Rosario Martinelli. Letzigrund je dejiskom domácich zápasov. Zmestí sa tam 26105 divákov, uskutočnili sa tam ME 2008. Belasá a biela sú klubovými farbami, prezidentom je Ancillo Canepa. Blerin Džemaili sa tu stal profesionálom, s deväťgólovou bilanciou odohral 111 ligových duelov. Dvakrát sa pričinil o ligové prvenstvo.

V kariére pokračoval v Boltone. Sam Allardyce mu predpovedal solídnu budúcnosť. No zranil si koleno a od futbalu si šesť mesiacov musel oddýchnuť. Absolvoval iba jeden duel Anglického pohára. Kariéru reštartoval v FC Turín. Dres menil 1. septembra 2008. Usadil sa v základnej zostave, nastúpil na 30 duelov ligy. Keď sa ocitol na vedľajšej koľaji, prišiel do Parmy na hosťovanie, to sa neskôr menilo na prestup. V 49 dueloch sa dvakrát strelecky presadil. Káder SSC Neapol vystužil 25. júna 2011. Taliansky veľkoklub do jeho príchodu investoval deväť miliónov eur. Preslávil sa tu. Úplne isté miesto v základnej zostave síce nemal, no na ihrisku sa pracovitý stredopoliar objavoval veľmi často. V 86 dueloch najvyššej súťaže Talianska nastrieľal 16 gólov. Svoje kvality dokázal v zápasoch pohárovej Európy. V ročníkoch 2011/12 a 2013/14 dvíhal nad hlavu Taliansky pohár. V sezóne 2014/15 hrával za Galatasaray, získal cenné skúsenosti. Potom sa vrátil do Talianska, v FC Janov absolvoval hosťovanie. V 27 dueloch sa trikrát zapísal do listiny strelcov. Bologna 17. augusta 2016 do jeho príchodu investovala 1,3 milióna eur. Odvádzal dobré služby, odohral 88 ligových duelov, 11-krát skóroval, keď si ho požičal Montreal, darilo sa mu. Koncom januára 2020 ho angažoval Shenzhen, v čínskej lige sa nepredstavil. Po 13 rokoch sa v decembri 2020 vrátil do FC Zürich.

Jeho ďalšie futbalové kroky tak usmerňuje Andre Breitenreiter. Dokázal obsadiť pozície ofenzívneho stredopoliara i útočníka, v juniorských národných výberoch Nemecka potreboval na 17 presných zásahov 37 štartov. Vychoval ho Hannover, v mládežníckej akadémii strávil päť rokov, po prechode k profesionálom nastúpil na 72 duelov, 10-krát skóroval, v ročníku 1991/92 vyhral Nemecký pohár. Dobré časy zažil v Hamburgu, vo Wolfsburgu a v Unterhachingu. Zamestnávali ho aj Langenhagen, Hessen Kassel, Holstein Kiel a Cloppenburg. Končil v Havelse, kde aj rozbiehal trénerskú kariéru. Robotou v Paderborne zaujal Schalke, zo 44 odkoučovaných duelov vyhral 20-krát. Takmer dva roky kormidloval Hannover.

Prvého marca 2006 dostal Blerim Džemaili prvú šancu v národnom výbere Švajčiarska, mohol reprezentovať aj Severné Macedónsko, kde sa narodil alebo Albánsko. Figuroval v nominácii na MS 2006, no na ihrisku sa neobjavoval. Prvýkrát sa strelecky presadil v medzištátnom zápase až 6. septembra 2013. Ottmar Hitzfeld mu dal šancu na MS v Brazílii. Zúčastnil sa na ME 2016 a na MS 2018, po turnaji v Rusku v reprezentácii skončil, v 69 dueloch dosiahol 10 gólov.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova