Branislav Ivanovič

História West Bromwich Albion FC siaha do roku 1878, založila ho robotníci zo spoločnosti Salter Housewares. The Hawthorns je dejiskom domácich zápasov, zmestí sa tam 26688 divákov. Vlastníkom je Lai Guochuan, čínsky podnikateľ. Športovým riaditeľom je Li Piyue. WBA je jedným zo zakladateľom anglickej ligovej súťaže. V prvej lige odohral 81 sezón, v ročníku 1919/20 súťaž vyhral, dvakrát skončil na druhom mieste. Klub sa desaťkrát dostal do finále FA Cup-u, z toho päťkrát tam uspel, raz vybojoval Ligový pohár. Najväčšími rivalmi sú Aston Villa a Wolverhampton. Rekordérom v počte vystúpení i v počte presných zásahov je Tony Brown. V súčasnom kádri trénera Slavena Biliča je najznámejšou tvárou Branislav Ivanovič.

Kariéru rozbiehal vo svojom rodnom meste Srem, v decembri 2004 prestúpil do OFK Belehrad. Počas troch sezón zaznamenal 55 ligových štartov, v ktorých dosiahol päť presných zásahov. Do Lokomotivu Moskva prišiel v januári 2006, vyhliadol si ho krajan Slavoljub Muslin. Ihneď upútal a stal sa neodmysliteľnou súčasťou základnej zostavy. Darilo sa mu aj v šestnástke súpera, keď dosiahol niekoľko cenných gólov. Počas moskovského pôsobenia sa tešil z prvého významnejšieho triumfu, v roku 2007 vybojoval Ruský pohár.

O jeho služby bol na futbalovom trhu záujem, prejavovali ho oba milánske veľkokluby, Ajax Amsterdam alebo Juventus. Nakoniec sa radovali v FC Chelsea, transfer sa skompletizoval 15. januára 2008, za 13 miliónov eur. Dostal dres s číslom dva, ktoré dovtedy nosil Glen Johnson, práve tohto anglického reprezentanta nahradil v zostave na pravom kraji obrany, dobré zápasy odohral aj stopér. Keď Luiz Felipe Scolari prišiel a odišiel Avram Grant, jeho pozícia na Stamford Bridge sa zlepšila, častejšie hrával. V januári 2009 sa ocitol v hľadáčiku Fiorentiny, prebehli aj rokovania, no neboli úspešné. Výsledkovú krízu, ktorá vyvrcholila prehrou v Liverpoole, riešilo vedenie klubu odchodom brazílskeho kouča, jeho nástupca Guus Hiddink ním príliš nepočítal a odstavil ho na vedľajšiu koľaj, prvý štart mu umožnil až po troch mesiacoch od nástupu do funkcie. V dvojzápase štvrťfinále Ligy majstrov proti FC Liverpool sa až dvakrát strelecky presadil, čím si získal v klube sympatie a vrátil sa do úvodnej jedenástky. Carlo Ancelotti mu dôveroval. V ročníku 2009/10 odohral 28 duelov Premier League, pričinil sa o zisk double. FA Cup dvíhal nad hlavu aj v rokoch 2009 a 2012. K triumfu v Lige majstrov 2011/12 prispel výkonmi v desiatich zápasch a dvoma gólmi. Celkovo trikrát sa stal anglickým majstrom. V ročníku 2012/13 dvíhal nad hlavu trofej pre víťaza Európskej ligy. V FC Chelsea strávil deväť rokov.

Ďalšie futbalové kroky robil v Zenite Petrohrad. Prišiel 1. februára 2017 a potvrdil svoje kvality. Prispel k dvom ligovým prvenstvám, raz vybojoval Ruský pohár. V 90 dueloch najvyššej súťaže Ruska osemkrát skóroval. So štvorgólovou bilanciou odohral 30 zápasov pohárovej Európy.

Stopäť štartov z neho robí rekordéra v počte vystúpení za Srbsko. Debutoval 8. júna 2005, keď sa v Toronte hral prípravný zápas s Talianskom, nastúpil na poslednú štvrťhodinu. Prvý medzištátny gól zaknihoval v septembri 2007 v Portugalsku, v zápase kvalifikácie majstrovstiev Európy (1:1), celkovo dosiahol v medzištátnych zápasoch 13 presných zásahov. Radomir Antič mu dával dôveru aj vtedy, keď nepatril do základu v FC Chelsea. Zaslúžil sa o postup na MS 2010, na turnaji patril k najlepším hráčom. Vo februári 2012 prvýkrát viedol tím z pozície kapitána. Po MS 2018 uzavrel pôsobenie v reprezentácii. V rokoch 2012 a 2013 preberal cenu pre najlepšieho futbalistu Srbska.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova