Bryan Ruiz

Liga Deportivo Alajuelense zastrešuje niekoľko športov, pričom najlepšie meno jej robí futbalový oddiel. V Kostarike je to jeden z dvoch tímov, ktorý nikdy nevypadol z najvyššej súťaže. Ide o jeden z najúspešnejších klubov Strednej Ameriky, z majstrovského titulu sa tešil 29-krát, dvakrát vybojoval najvýznamnejšiu kontinentálnu trofej CONCACAF Liga majstrov. Estadio Alejandro Morera Soto je domovským stánkom. V kádri klubu s takmer storočnou históriou figurovali Jose Carlos Chaves, Oscar Ramirez, Mauricio Montero, Wilmer Lopez, Luis Marin, Johny Acosta a Patrick Pemberton, ktorí urobili Kostarike dobré meno na medzištátnej úrovni. Bryan Ruiz tu debutoval na prahu plnoletosti, 23. novembra 2003. Počas prvej etapy svojej profesionálnej kariéry sformoval údernú trojicu s útočníkmi Rolandom Fonsecom a Froylanom Ledesmom. Aj keď jeho najsilnejšou stránkou je pripravovanie gólových situácií, sám dosiahol v 68 ligových zápasoch 25 presných zásahov.

V letnom prestupovom termíne roku 2006 zamieril ako čerstvý reprezentant do Európy, dohodol sa na štvorročnej spolupráci s Gentom, začiatky prvého legionárčenia mu uľahčil príchod krajana Randalla Azofeifa, ktorý sa udial v rovnakom čase. Belgická liga mu sadla, KAA Gent sa počas jeho pôsobenia v tíme vypracoval na elitné ligové mužstvo, tesne po jeho odchode dosiahol jeden z najlepších výsledkov v 118-ročnej histórii, keď vybojoval národný pohár a druhé miesto v lige. Rovnaké umiestnenie v najvyššej súťaži zaznamenal len raz, v ročníku 1954/55, prvýkrát vysadol na ligový trón až v ročníku 2014/15. Rodák zo San José dosiahol v lige bilanciu 79 zápasov a 26 presných striel. V sezóne 2007/08 nosil kapitánsku pásku, 8. decembra 2007 dosiahol v zápase s Lokerenom hetrik.

Pätnásteho júla 2009 vystužil káder tímu Twente Enschede. Účastník Eredivisie investoval do novej posily päť miliónov eur. Mimochodom, novou tvárou v tíme bol vtedy aj slovenský reprezentant Miroslav Stoch, mužstvo hralo pestrý, priamočiary, ofenzívny futbal, Kostaričan patril k najlepším, 12. decembra 2009 sa v desiatom zápase po sebe ocitol v streleckej listine. FC Twente šokujúco prvýkrát v histórii vybojoval prvenstvo v lige. Nikdy nezabudne na 27. marec 2010, keď sa v priebehu piatich minút trikrát presne trafil do siete Sparty Rotterdam. Keď ani potom nestratil nič z výkonnosti a evidentne prerástol rozmery holandskej najvyššej súťaže, dostal ponuky z Premier League. Na Arsenal či Tottenham sa necítil, vábeniu Fulhamu však neodolal. „Je to taktiež Premier League, čo je fantastická súťaž. Myslím, že je to pre mňa tá správna voľba,“ podotkol na margo prestupu, ktorý sa uskutočnil v posledný deň letného prestupového obdobia roku 2011. Debutoval 11. septembra v zápase s Blackburnom, prvý presný zásah dosiahol v zápase s Evertonom. Prvýkrát sa vážnejšie zranil 7. apríla 2012 na pôde Boltonu, musel vynechať desať týždňov. V ročníku 2012/13 absolvoval s päťgólovým nástrelom 31 zápasov, celkovo za tím z Craven Cottage nastúpil na 97 zápasov Premier League, v ktorých 12-krát skóroval. V roku 2014 sa vrátil do Holandska, počas hosťovania v PSV Eindhoven odohral s päťgólovou bilanciou 14 ligových partií. V júli 2015 sa upísal na tri roky pre Sporting Lisabon.

Reprezentačný dres krstil 19. júna 2005 v zápase s Čínou, prvýkrát sa v ňom presne trafil v stretnutí s Hondurasom na Gold Cupe 2005, na tomto turnaji štartoval aj v rokoch 2011 a 2015. Momentálne má na konte už 101 vystúpení, strelil v nich 23 gólov. V životnej forme bol v kvalifikácii MS 2010, zaznamenal šesť gólov, čo stačilo na účasť v baráži, po ktorej sa z postupu do Juhoafrickej republiky radoval favorizovaný Uruguaj. Aj v najcennejšom drese vyniká schopnosťou podržať loptu, zmeniť tempo hry, zdobí ho kreativita a vynikajúca schopnosť kombinovať so spoluhráčmi, cit pre prihrávku, veľký prehľad v hre. Viac šťastia mala Kostarika v kvalifikácii MS 2014. Najjagavejšia hviezda tímu podporila úspech troma presnými zásahmi. Štvrťfinále znamenalo pre krajinu, ktorej momentálne patrí v klasifikácii FIFA 27. miesto, najlepšie umiestnenie, na záverečnom turnaji MS štartovala päťkrát. Pritom po zverejnení žrebu, keď sa dostala do skupiny s Uruguajom, Anglickom a Talianskom, sa zverencom Jorga Luisa Pinta nedávala prakticky žiadna šanca na postup do ďalších bojov, sedem bodov za dve víťazstvá a remízu s Anglickom znamenali prvenstvo. Šampionát vyšiel mnohým hráčom, no najviac sa zaskvel asi brankár Keylor Navas.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova