Carlos Bacca

Atletico Junior je futbalový klub, ktorého história siaha do roku 1924. Štadión Metropolitano Roberto Melendez má kapacitu 46692 divákov. Vlastníkom je kolumbijský politik Fuad Char. Klub z mesta Barranquilla vyhral profesionálnu ligu osemkrát, aj v roku 2018. Do pamätí fanúšikov sa navždy zapísali Heleno de Freitas, Garrincha, Dida, Juan Ramon Veron, Efrain Sanchez, Carlos Valderrama, Ivan Valenciano, Teofilo Gutierrez, Julio Cesar Uribe, Giovanni Hernandez a Sebastian Viera, prvé futbalové kroky tu robil aj 32-ročný útočník. Profesionálom sa stal v roku 2006, no spočiatku nedostával prakticky žiadne šance. Prikývol tak na možnosť hosťovania v FC Barranquilla, kde na 12 presných zásahov potreboval 27 vystúpení. Potom ho Atletico Junior požičalo do Venezuely, v Minervene dosiahol bilanciu 29 štartov a 12 gólov. V roku 2008 opäť hosťoval v FC Barranquilla, v devätnástich zápasoch zaznamenal 14 gólov. Po návrate do materského klubu sa rýchlo prepracoval do základu, stal sa najlepším strelcom pohárovej súťaže v roku 2009. Dvakrát sa pričinil o zisk majstrovského titulu, v 97 ligových zápasoch skóroval 50-krát.

Ponuku z Clubu Bruggy uprednostnil pred Chievom a Lokomotivom Moskva. Podpísal trojročný kontrakt, Atletico Junior zinkasovalo odstupné 1,5 milióna eur. Splnil sa mu sen hrávať v Európe. Debutoval 21. januára 2012 pri prehre s Mechelonom, do úvodnej jedenástky sa prepracoval po troch mesiacoch. Prvýkrát sa strelecky presadil 15. apríla 2012, bol jediným strelcom ligového súboja s Gentom. V poslednom ligovom kole prispel dvoma gólmi k víťazstvu nad Kortrijkom, Bruggy obsadili druhé miesto ligovej tabuľky. K väčšiemu priestoru na ihrisku mu pomohol odchod konkurenta Josepha Akpalu. Tréner Georges Leekens mu čoraz viac dôveroval. Ponuky na prestup odmietol, podpísal predĺženie spolupráce. V ročníku 2012/13 vybojoval korunu pre kráľa strelcov, vyhodnotili ho za najlepšieho hráča súťaže. Presne sa trafil 25-krát.

Deviateho júla 2013 Sevilla investovala do jeho príchodu sedem miliónov. V novom drese dosiahol prvý zápis do streleckej listiny v kvalifikácii Európskej ligy v súperení s Podgoricou. Na debut v španielskej najvyššej súťaži nespomína v najlepšom, jeho zamestnávateľ nestačil na Atletico Madrid. Dva góly ho pasovali za najväčšieho hrdinu víťazného zápasu s Rayom Vallecanom. Stal sa jediným strelcom svojho tímu pri víťazstve 2:1 nad Realom Madrid. Podľa miestneho denníka Marca sa stal najlepším nákupom sezóny 2013/14. Unai Emery mu pomohol k hernému progresu. V ročníkoch 2013/14 a 2014/15 sa podpísal pod triumf v Európskej lige, pri druhom prvenstve ho zaradili do najlepšej jedenástky súťaže. V 31 zápasoch pohárovej Európy dosiahol 14 gólov, v 72 stretnutiach ligy nastrieľal 34 gólov. Nestratil sa ani v Miláne, v 69 stretnutiach sa 31-krát strelecky presadil. Transfer sa uskutočnil 2. júla 2015. Od 16. augusta 2017 nosí dres Villarrealu. Najprv prišiel na hosťovanie, 17. augusta 2018 prestúpil, stal sa súčasťou hráčskej rošády, opačným smerom sa pobral Samu Castillejo. Nastúpil na 49 zápasov španielskej ligy, zaknihoval 19 gólov.

Debut v národnom tíme si spestril gólom, 11. augusta 2010 Kolumbia remizovala s Bolíviou 1:1. Na ďalším zápis do streleckej listiny si musel počkať dva roky, presne sa trafil 17. októbra 2012 pri víťazstve s Kamerunom. Na MS 2014 sa predstavil raz, v súboji s Brazíliou. Zaskvel sa v prípravnom meraní síl so Salvádorom, dvoma gólmi prispel k výhre 3:0. Nechýbal v nominácii Joseho Pekermana na Copa America 2015. V dobrom svetle sa predviedol na Copa America 2016, kde Kolumbia vybojovala tretie miesto. Zúčastnil sa na minuloročnom svetovom šampionáte v Rusku. Na 16 medzištátnych gólov potreboval 52 vystúpení. Zdobí ho schopnosť podržať loptu v blízkosti pokutového územia súpera a percentuálna úspešnosť premieňania gólových príležitostí.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova