Carlos Salcido

Najcennejší dres prvýkrát obliekol 8. septembra 2004 v zápase kvalifikácie MS 2006, v súboji s Trinidadom a Tobagom. Čoskoro sa udomácnil v základnej zostave, nastupoval na ľavom kraji obrany. Zahral si na Pohári konfederácií FIFA 2005, kde Mexiko obsadilo štvrté miesto. Vo všetkých piatich zápasoch figuroval v úvodnej jedenástke, v semifinále s Argentínou sa zapísal do listiny strelcov. Ricardo Lavolpe ho zahrnul do nominácie na MS 2006. V Nemecku nastúpil na všetky štyri zápasy. V dobrom svetle sa predviedol na Gold Cup-e 2007, kde mužstvo viedol Hugo Sanchez. Z účasti na Copa America 2007 sa ospravedlnil, potreboval si oddýchnuť. Miesto v základnej zostave našiel vo všetkých vystúpeniach tímu na MS v Južnej Afrike. Ako jeden z troch hráčov, ktorí prekročili stanovený vekový limit, cestoval na olympiádu, z Londýna 2012 sa vrátil so zlatou medailou. Na MS 2014 sa predstavil raz, v zápase s Holandskom. S medzištátnym futbalom sa rozlúčil 29. augusta 2014, v 124 stretnutiach dosiahol desaťgólový nástrel.

Začínal v CD Guadalajara, v klube, ktorý zamestnáva výhradne futbalistov s mexickým domicilom. V najvyššej súťaži debutoval 22. júla 2001. Dobré meno si urobil v kontinentálnych pohárových súťažiach, odohral 96 ligových duelov. Naposledy obliekol dres Guadalajary 1. apríla 2006. Po MS 2006 uprednostnil pred Arsenalom Londýn PSV Eindhoven. Desiateho júla 2006 podpísal štvorročnú pracovnú zmluvu. V premiérovej sezóne na novom pôsobisku mu Ronald Koeman dôveroval, z 34 možných zápasov v lige odohral 33. Prispel k majstrovskému titulu. Po odchode opôr ako boli Phillip Cocu a Michael Reiziger sa stal kľúčovým hráčom. Ligové prvenstvo oslavoval aj v ročníku 2007/08. Absolvoval 121 duelov najvyššej holandskej futbalovej súťaže, 36-krát sa dostal na ihrisko v zápase pohárovej Európy.

Fulham vtedy zažíval jedno z najlepších období, dostal sa do finále Európskej ligy, v dobrom svetle sa predstavoval v Premier League. V snahe udržať sa na výslní, zbrojil. Do príchodu mexického defenzívneho univerzála investoval 3,6 milióna libier. Transfer sa skompletizoval 27. augusta 2010. O služby hráča, ktorý zažiaril na MS 2010, sa zaujímal aj FC Liverpool. Nový dres si prvýkrát vyskúšal 18. septembra, keď Fulham hostil Blackburn. V 23 zápasoch anglickej ligy neskóroval, trikrát nastúpil v domácich pohárových súťažiach. Sedemnásteho augusta 2011 sa dohodol na hosťovaní v Tigres UANL. Jeho bydlisko v Londýne sa stalo obeťou lúpežného prepadnutia, v Anglicku sa prestal cítiť dobre. Ihneď sa priradiť k najlepším hráčom súťaže, pomohol k zisku majstrovského titulu. Jeho zamestnávateľ sa tešil z ligového prvenstva po tridsiatich rokoch. Hráčom klubu sa stal 7. marca 2012.

Svoje futbalové cesty s Guadalajarou opäť spojil 20. mája 2014. Ligový titul zo sezóny 2017 umocnil prvenstvom v Lige majstrov 2018. Ani v 38 rokoch na koniec kariéry nemyslí. Patrí mu kapitánska páska. Z futbalovej abecedy vie všetko, ide príkladom mladším spoluhráčom. Zdobí ho dokonalá atletická pripravenosť, ťah na bránu. Je vhodný do kombinačného futbalu. Dokáže si nabehnúť do voľného priestoru, obísť protihráča, nebezpečne odcentrovať či zakončiť. V defenzíve je efektívny, v osobnom súboji neprekonateľný.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova