Celso Borges

Futbalový talent zdedil, jeho otec je Alexandre Guimaraes. Narodil sa 7. novembra 1959 v Brazílii, ako 12-ročný sa presťahoval do Kostariky, občianstvo tejto krajiny mu udelili v roku 1980. Durpanel San Blas je klub, kde mu vystavili prvú registračku. V najvyššej súťaži ho zamestnávali Municipal Puntarenas, Deportivo Saprissa a Turrialba. V 16 medzištátnych zápasov dvakrát skóroval, debutoval v marci 1985 v súboji s Kanadou. Keď Kostarika v osemfinále MS 1990 nestačila na Československo, v reprezentácii skončil. Je jedným z najúspešnejších kostarických koučov. Belen a Herediano sú kluby, v ktorých sa dobre uviedol, ďalšie tri roky viedol Deportivo Saprissa. V rokoch 2000 až 2002 a v rokoch 2005 až 2006 kormidloval Kostariku. Ďalšími jeho pôsobiskami boli Panama, Al Wasl, Al-Dharfa, Tianjin Teda, Muambai City, America de Cali a Atletico Nacional.

Tridsaťtriročný rodák zo San José má na konte najviac štartov v reprezentácii, nastúpil na 151 duelov. Na MS 2005 sedemnásťročných patril k najlepším hráčom. Zúčastnil sa na MS 2007 dvadvaťročných. V júni 2008 v súperení s Grenadou prvýkrát obliekol najcennejší dres. Nastrieľal 27 gólov, prvýkrát sa presadil v súboji so Surinamom. Predstavil sa na svetových šampionátoch v rokoch 2014 a 2018.

Luiz Fernando Suarez usmerňuje jeho ďalšie futbalové kroky v reprezentácii. Jeho rodiskom je Meddelín, má 62 rokov. Hrával v obrane. Prvých 13 rokov profesionálnej kariéry strávil v Atleticu Nacional, bol súčasťou mužstva, ktoré triumfovalo na Copa Libertadores 1989. V Deportive Pereira dovŕšil kariéru. V Atleticu Nacional začal s trénovaním, raz oslavoval majstrovský titul. Zviditeľnil sa, keď Ekvádor kvalifikoval na MS 2006. Dobré služby odvádzal pre Honduras. Na súčasnom pôsobisku má bilanciu 10 výhier, štyri remízy a štyri prehry.

Kostarika je štát v Strednej Amerike, susedí s Nikaragou na severe a Panamou na juhovýchode, Tichým oceánom na západe a na východe s Karibským morom. Počet obyvateľov je okolo 4,9 milióna. Kostarika bola prvá krajina na svete, ktorá zrušila svoju armádu v roku 1949, aby mohla financie použiť do vzdelania. Hlavným a najväčším mestom je San José. Sídli tu Deportivo Saprissa. Počas 86-ročnej existencie sa tu 36-krát oslavoval majstrovský titul. Solídne úspechy dosiahol klub, ktorého farbami sú purpurová a biela, v kontinentálnych pohárových súťažiach. Prispel k tomu aj Celso Borges.

História AIK Štockholm siaha do roku 1891, futbalový oddiel vznikol o päť rokov neskôr. V historickej tabuľke švédskych celkov mu patrí tretie miesto, s dvanástimi majstrovskými titulmi. Osemkrát vybojoval Švédsky pohár. V ročníku 1996/97 sa prebojoval medzi osem najlepších v Pohári víťazov pohárov, v sezóne 1999/00 sa kvalifikoval do skupinovej fázy Ligy majstrov, súťažil aj v skupinovej fáze Európskej ligy 2012/13. Na štadión sa zmestí 50622 divákov. Najväčším rivalom klubu je Djurgarden. Prvého januára 2012 sem prišiel z Fredrikstadu Celso Borges. Strávil tu tri sezóny. Pätnásťkrát dostal šancu v Európskej lige. V najvyššej súťaži Švédska odohral s 22-gólovou bilanciou 79 stretnutí.

Svoje kvality potvrdil aj vo Španielsku. Deportivo La Coruna si ho zobralo najprv na hosťovanie, keď sa uplatnil, podpísal prestupové lístky. Počas prvého pôsobenia v klube nastúpil na 105 stretnutí, 15-krát skóroval. Tureckú ligu si vyskúšal v Gӧztepe. Keď drhýkrát nosil dres Deportiva La Coruna, odohral 20 zápasov, strelil dva góly. Momentálne ho zamestnáva Alajuelense.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova