Claudio Pizarro

Profesionálnu kariéru rozbiehal v Deportive Pesquero, v malom tíme z mesta Chimbote. V premiérovej sezóne 1996 trikrát osvedčil schopnosti zakončovateľa, celkovo na 11 presných zásahov potreboval 41 vystúpení. V prvých dvoch sezónach v Alianze Lima sa prezentoval 25-gólovým nástrelom, v ročníku 1999 obsadil jeho vtedajší zamestnávateľ druhé miesto ligovej tabuľky. Cenné skúsenosti získal účinkovaním na Copa Libertadores. Dlho sa tu neohrial, po premiére v reprezentácii odišiel do zahraničia. Angažovali ho Brémy. Bez najmenší problémov ustál príchod do kvalitnejšej súťaže, góly súkal jedna radosť, ihneď sa ocitol v pozornosti mnohých renomovaných klubov. V 56 zápasoch nemeckej ligy dosiahol 29 presných zásahov.

Chceli ho aj Inter Miláno, Borussia Dortmund, Real Madrid či Barcelona, vybral si Bayern Mníchov. Patril ku kľúčovým postavám pri ligovom i pohárovom triumfe v ročníku 2002/03, zaznamenal 15 presných zásahov v lige. V ligovej sezóne 2003/04 sa presne trafil 11-krát, ďalšiu sezónu nemeckej najvyššej súťaže odohral s 21-gólovou bilanciou. Nemeckým majstrom sa stal aj v sezónach 2004/05 a 2005/06. Prischla mu prezývka Bomber. V 51 zápasoch pohárovej Európy dosiahol 15 presných zásahov. Po ročníku 2006/07 mu mal vypršať kontrakt. Hoci mal na stole ponuky z FC Sevilla, z Glasgowu Rangers a z Benfiky Lisabon, chcel zotrvať v Mníchove. Šéf klubu Franz Beckenbauer mu predostrel zmluvu, ktorú z finančných dôvodov neprijal. Rozčúlilo to ďalšieho popredného funkcionára, Karl-Heinz Rummenigge povedal: „Nemôže každý zarábať toľko čo Ševčenko.“

Prvého júla 2007 sa dohodol na štvorročnej spolupráci s FC Chelsea. Stal sa tak prvým futbalistom z Peru na Stamford Bridge. K prestupu do Londýna ho motivoval krajan Norberto Solano, klub mu odporučil aj Owen Hargreaves, ktorý bol jeho spoluhráčom v Bayerne Mníchov. „Myslím si, že je čas zbierať ďalšie tituly a tu je na to ideálna príležitosť. Je tu šanca vyhrať Ligu majstrov, máme dobrý tím, dobrého trénera. Rýchlo som sa prispôsobil na hru v Bayerne Mníchov, rýchlo sa prispôsobím aj tu,“ povedal. Dostal dres s číslom 14, ktoré mu patrilo aj v reprezentácii Peru. Začal dobre, no po trénerskej rošáde, keď odišiel Jose Mourinho a prišiel Avram Grant, sa ocitol na vedľajšej koľaji. Na jeho mieste v zostave nastupoval Nicolas Anelka. V auguste 2008 sa vrátil do Brém, na hosťovanie. Podieľal sa na triumfe v Nemeckom pohári, na 17 ligových gólov potreboval 26 vystúpení, v 15 zápasoch pohárovej Európy presne mieril sedemkrát. Pred ročníkom 2008/09 ho Werder kúpil. Keď 23. októbra 2010 dosiahol 123. gól v nemeckej najvyššej súťaži, vyrovnal rekord najlepšieho strelca zo zahraničia. Koncom mája 2012 sa vrátil do Bayernu Mníchov. Pri triumfe v Lige majstrov 2012/13 sa v šiestich vystúpeniach štyrikrát zapísal do streleckej listiny. V 50 stretnutiach nemeckej ligy skóroval 15-krát. Vo všetkých troch sezónach sa pričinil o ligové prvenstvo. Ročník 2014/15 mu však nevyšiel podľa očakávania, v sedemnástich majstrovských zápasoch sa iba raz strelecky presadil. Od 7. septembra 2015 do 29. septembra 2017, opäť obliekal dres Brém, potom sa dohodol na ročnej spolupráci s 1. FC Kolín nad Rýnom. Pred začiatkom tohto súťažného ročníka štvrtýkrát spojil svoje futbalové cesty s Werderom Brémy. Vedie historický rebríček strelcov tohto klubu. Je piatym najlepším strelcom nemeckej najvyššej súťaže.

Prvýkrát reprezentoval vo februári 1999 v súboji s Ekvádorom, prvým jeho veľkým turnajom bola Copa America 1999. Peru vtedy vo štvrťfinále nestačila na Mexiko, rozhodli streľby z jedenástok. Prakticky vždy mal isté miesto v základnej zostave. V auguste 2003 sa stal autorom najrýchlejšieho gólu v histórii peruánskeho národného výberu, na presný zásah v zápase s Mexikom potreboval iba 18 sekúnd. S kapitánskou páskou na rukáve priviedol mužstvo, ktoré trénoval Julio Cesar Uribe, do štvrťfinále Copa America 2007. V 85 medzištátnych zápasoch dosiahol 20 presných zásahov, v reprezentácii končil v roku 2016.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova