David de Gea

Chválospevy na jeho adresu koľkokrát nemajú konca kraja… „Cítime na jeho hre obrovské zlepšenie. A hlavne vyhráva pre Manchester United zápasy. Jeden po druhom. Presne toto očakávam od brankára. To je u mňa veľký brankár,“ konštatoval v roku 2014 Gary Neville. Približne v tom istom období Juan Mata o ňom povedal: „Má veľkú vieru vo svoje schopnosti, jeho sústredenie a koncentrácia na zápas sa nedá ničím narušiť. Nájde sa aj deň, v ktorom urobil chybu, no nebýva tak častý. Poučí sa a každý vie, že rovnakú chybu už nikdy neurobí. Je to niečo neskutočné.“ „Keď vhodíte do Premier League 20-ročného gólmana, nikdy to nie je jednoduché. Vtedy sa učí najhorším možným spôsobom. No sú to skúsenosti na nezaplatenie. Naučili sme ho byť brankárom bez emócií. Vyžaruje z neho pokoj, chladná hlava, je to jednou z jeho najsilnejších herných stránok,“ poznamenal v roku 2013 tréner brankárov Eric Steele.

Elegantný brankár so skvelým postrehom vyrastal v rodnom Madride, v Atleticu. Prvý profesionálny kontrakt podpísal ako 17-ročný, od roku 2008 zbieral prvé štarty v rezervnom tíme. V lete 2009 mu prezident klubu umožnil hosťovanie v Numancii, no na ponuku neprikývol. Vtedy sa o jeho služby intenzívne zaujímali aj z Queens Park Rangers. Následne ho Abel Recino povolal trénovať s A-mužstvom. Prišla ďalšia lukratívna ponuka, z Wiganu. Keď Sergio Asenjo štartoval na svetovom šampionáte dvadsaťročných, sedel prvýkrát na lavičke náhradníkov. Na premiéru nespomína v najlepšom. V zápase Ligy majstrov sa po polhodine za nerozhodného stavu zranil Roberto, Atletico duel na pôde Porta nezvládlo podľa predstáv, gól nestrelilo a dvakrát inkasovalo. Zranenie konkurenta znamenalo aj ligový debut, v španielskej najvyššej súťaži sa prvýkrát predstavil začiatkom októbra 2009. Po trénerskej rošáde, keď kormidlo prevzal Quique Sanchez Flores a po niekoľkých zaváhaniach Sergia Asensja, si v závere sezóny 2009/10 vybojoval miesto v základnej zostave. Vyžaruje z neho pokoj, istota a aj v tých najzložitejších herných situáciách si vždy dokáže zachovať chladnú hlavu. Skvele spolupracuje s obrancami, dokonale ovláda vlastné pokutové územie. Počas prvého profesionálneho angažmánu dosiahol niekoľko zaujímavých výsledkov. Deviatimi vystúpeniami sa podieľal na prvenstve v Európskej lige 2009/10, do ďalšieho súťažného ročníka vstúpil víťazstvom v Superpohári. Zaznamenal 84 súťažných zápasov.

„Som nesmierne poctený. Už sa nemôžem dočkať prvého zápasu. Keď klub takýchto rozmerov siahne po vás, asi každého by to naplnilo hrdosťou. Budem sa snažiť pokračovať v začatej robote a odovzdať zo seba to najlepšie,“ povedal po zmene dresu. V Manchestri United dokonale nahradil Edwina van der Sara. Na Ostrovy prestúpil po triumfe Španielov na ME 2011 dvadsaťjedenročných. Do príchodu brankára vo Veľkej Británii nikdy neinvestoval dovtedy viac. Transfer sa uskutočnil za 18,9 milióna libier. Prvýkrát vystúpil na ligový trón v ročníku 2012/13, Pohár FA dvíhal nad hlavu v sezóne 2015/16, triumf v Európskej lige zopakoval v edícii 2016/17. V štyroch prípadoch (2012/13, 2014/15, 2015/16 a 2016/17) našiel miesto v najlepšej zostave Premier League.

V roku 2013 sa pričinil o obhajobu prvenstva na ME hráčov do 21 rokov, na obidvoch víťazných turnajoch sa umiestnil v ideálnej jedenástke šampionátu. Tesne pred MS 2014 zaknihoval prvý štart v seniorskej reprezentácii. Do Brazílie na MS cestoval, na ihrisku sa však neobjavil. Mnohí odborníci predpokladali, že by prevziať post španielskej jednotky po Ikerovi Casillasovi. Bolo tak tomu aj na ME 2016. V prvom zápase podporil víťazstvo s Českom čistým kontom, druhýkrát nepustil loptu za svoj chrbát v úspešnom stretnutí s Tureckom. V súboji o postup do štvrťfinále si Španieli nedokázali poradiť s Talianskom, stretnutie bolo ozdobou turnaja. Momentálne má na konte 25 vystúpení v reprezentácii.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova