David Silva

Vyrastal v mládežníckej akadémii Valencie, na prvé zápasy medzi seniormi nastupoval od roku 2003 v rezervnom tíme. V prvých etapách kariéry mu pomohli hosťovania v Eibare, kde odohral 34 duelov a v Celte Vigo, kde nastúpil na 35 stretnutí. V základnej zostave Valencie sa udomácnil v ročníku 2006/07, v ďalšej sezóne prispel k zisku národného pohára. Už v letnom prestupovom termíne roku 2008 sa o neho zaujímali popredné celky Premier League, no rozhodol sa predĺžiť spoluprácu s Valenciou. V ročníku 2008/09 zaznamenal prvé vážnejšie zdravotné problémy, zradil ho členok, vynechal prvé tri mesiace sezóny. Upútal fantastickou spoluprácou s Davidom Villom, pripravil mu množstvo gólov, často sa v streleckej listine objavoval. Rodnú krajinu opúšťal po odohratí 119 ligových zápasov, 27-krát sa na ihrisku objavil v zápase pohárovej Európy.

Posilnenie sa elitným záložníkom znamenalo pre Manchester City želané výsledky. Taliansky tréner Roberto Mancini mu našiel miesto na krídle. Prvýkrát sa v Premier League predstavil na White Hart Lane, 10. augusta 2010 pri bezgólovej remíze. Na novom pôsobisku dosiahol prvý presný zásah v zápase so Salzburgom v Európskej lige, v anglickej najvyššej súťaži premiérovo skóroval do siete Blackpoolu. Fanúšikovia ho ihneď prijali, trikrát po sebe sa v ich ankete stal najlepším hráčom klubu. Carlos Tevez si ho nevedel vynachváliť, rýchlo našiel na ihrisku spoločnú reč aj s Emmanuelom Adebayorom, neskôr s Edinom Džekom. Do hry vniesol potrebnú myšlienku v ofenzíve a cit pre finálnu prihrávku, patrí k najlepším v práci s loptou. Vyniká dynamikou, nasadením, prístupom, taktickou disciplínou. Po perfektnom štarte do sezóny 2011/12 sa Roberto Mancini na jeho adresu vyjadril, že je jedným z najlepších hráčov vôbec. Blysol sa v derby na Old Trafford, pri víťazstve 6:1. Na návrat domov ho neprehovorili ani lukratívne ponuky z Barcelony a z Realu Madrid. Andy Cole a Jamie Redknapp sa vyjadrili, že to je hráč, na ktorého sa najradšej pozerajú. V ročníku 2011/12 našiel miesto v ideálnej jedenástke Premier League, víťazstvo v ktorej zaznamenal Manchester City po 44 rokoch. Sedemnásteho septembra 2012 sa upísal pre Manchester City na ďalších päť rokov. V sezóne 2012/13 sa pričinil o druhé miesto v lige, viac bodov zozbieral iba mestský rival. Celkovo trikrát vybojoval Ligový pohár (2013/14, 2015/16, 2017/18), raz Anglický (2010/11). V druhom prípade oslavoval ligové prvenstvo v edícii 2013/14. V 242 zápasoch ligy nastrieľal 45 gólov, v pohárovej Európe za Manchester City dosiahol v 55 zápasoch osem presných zásahov. V novembri 2017 sa dohodol na ďalšom predĺžení spolupráce.

Dres Španielska prvýkrát obliekol 15. novembra 2006 pri domácej prehre s Rumunskom. V prvých vystúpeniach nesklamal, 22. augusta 2007 dosiahol prvé dva góly v reprezentácii, pri víťazstve 3:2 v prípravnom meraní síl s Gréckom. V roku 2008 sa tešil z prvenstva na európskom šampionáte, na turnaji patril do základnej zostavy, asi najviac mu vyšiel semifinálový zápas s Ruskom. Pravidelne sa na ihrisku objavoval aj v kvalifikácii MS 2010, v ktorej Španielsko vyhralo všetkých desať stretnutí. V Juhoafrickej republike na MS nastúpil na prvý zápas turnaja, prehra so Švajčiarskom znamenala šancu pre iných hráčov, potom odohral len záverečné minúty semifinálového súboja s Nemeckom. Na šampionáte v Poľsku a na Ukrajine v roku 2012 prispel k obhajobe titulu európskeho šampióna, v základnej zostave nechýbal ani v jedinom prípade, vo finále s Talianskom otváral gólový účet stretnutia. Umiestnil sa v najlepšej jedenástke ME. Ďalšie štarty získal na Pohári konfederácií FIFA 2013, kde Španielsko obsadilo tretie miesto, momentálne má už na konte 118 duelov, v nich dosiahol 35 presných zásahov.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova