Dejan Lovren

Pred príchodom do Dynama Záhreb, ktorý sa uskutočnil v roku 2004, dostával základy futbalovej abecedy v NK Ilovac a NK Karlovac. V chorvátskej najvyššej súťaži debutoval 10. mája 2006, v zápase, ktorého súperom pýchy balkánskeho futbalu súčasnosti bol NK Varteks Varaždín. Pred ročníkom 2006/07 sa pobral na hosťovanie do Interu Zaprešič, kde sa mu v päťdesiatich ligových vystúpeniach podarilo získať hernú prax. Po návrate do Záhrebu si vybojoval miesto v základnej zostave, v 38 zápasoch sezóny 2008/09 sa dokázal v troch prípadoch strelecky presadiť. Stúpajúcu výkonnosť dokázal aj v štyroch zápasoch kvalifikácie Ligy majstrov proti Pjuniku Jerevan a Salzburgu.

Keď prerástol rozmery chorvátskej ligovej súťaže, prikývol na ponuku z Lyonu. Mal na konte dve ligové prvenstvá, raz dvíhal nad hlavu Chorvátsky národný pohár. Olympique investoval do jeho príchodu v januári 2010 osem miliónov eur. Dohodol sa štvorročný dlhodobý kontrakt. Prvýkrát sa v novom drese objavil na ihrisku 24. januára pri prehre s Monakom v stretnutí Ligového pohára. Odohral celých 90 minút. Do konca súťažného ročníka absolvoval desať duelov, nemal ešte isté miesto v úvodnej jedenástke. V Lige majstrov ho nový zamestnávateľ nemohol dopísať na súpisku, nakoľko v tomto súťažnom ročníku už hral za Dynamo Záhreb. Výrazne mu pomohli odchody stopérov Boumsonga a Bodmera v letnom prestupovom období roku 2010. Potvrdzoval svoju univerzálnosť v obrane, na poste stopéra sa objavoval najčastejšie po boku Crisa, zahral si aj na oboch krajoch defenzívnej formácie. Dostal sa do nominácie na prestížne ocenenie pre najväčší talent podľa novín Don Balón. V januári 2012 sa upísal francúzskemu klubu do roku 2016, celkovo tu odohral 102 majstrovských zápasov, v ktorých sa trikrát jeho meno objavilo v listine strelcov. Do zbierky trofejí mu pribudol Ligový pohár 2011/12.

V juniorských reprezentáciách Chorvátska absolvoval so šesťgólovou bilanciou 54 vystúpení, prvú pozvánku do A-mužstva mu adresoval v auguste 2009 Slaven Bilič. Do duelu s Bieloruskom vtedy ešte nezasiahol, premiéry sa dočkal 8. novembra 2009, keď si Chorváti v prípravnom zápase zmerali sily s Katarom. Prvý presný zásah v medzištátnom zápase zaznamenal 2. septembra 2011, gól padol do siete Malty v stretnutí kvalifikácie ME 2012. Záverečný turnaj európskeho šampionátu v Poľsku a na Ukrajine musel vynechať pre zranenie, ktoré si spôsobil týždeň pred začiatkom podujatia. Druhý a zatiaľ posledný gól dosiahol pri mimoriadne cennom víťazstve na pôde Walesu v kvalifikácii MS 2014. Svoje kvality dokázal na MS 2014. S Antem Čačičom nenašli spoločnú reč, neštartoval tak na ME 2016. Nedávno sa chorvátsky futbalový zväz dohodol na spolupráci s 51-ročným Zlatkom Daličom, ktorý by mal národné mužstvo, momentálne figurujúce na 17. mieste klasifikácie FIFA, viesť do roku 2020.

Prvou jeho zastávkou na Ostrovoch bol Southampton. Keď v jeho drese nastúpil na Anfield Road, povedal si, že by bolo skvelé raz hrávať za FC Liverpool. Dejan Lovren posilnil dvojnásobného víťaza Ligy majstrov v júli 2014. Cena razantného stopéra sa vyšplhala na 20 miliónov libier. V rozhodovaní o novom pôsobisku mu pomohlo, že už predtým sem zamierili bývalí spoluhráči Rickie Lambert a Adam Lallana, s ktorými si na ihrisku fantasticky rozumel. Brendan Rodgers na margo novej akvizície povedal: „Je to pre nás významný transfer. Na ihrisku ho je cítiť, má schopnosti lídra a organizátora hry. Presne takýto typ hráča som do mužstva dlhodobo hľadal. Navyše, je ešte pomerne mladý, takže vrchol kariéry má určite pred sebou. Verím, že sa tu vypracuje na hráča svetového formátu.“ Nie každý zápas zvládne na výbornú, nevyšiel mu napríklad duel Ligy majstrov 2014/15 s FC Bazilej, kde sa zrodilo nečakané zaváhanie papierového favorita, potom načas vypadol zo základnej zostavy. Zaváhal aj 26. februára 2015 v penaltovom rozuzlení v stretnutí Európskej ligy, čo znamenalo postup Besiktasu, dlhodobo však patrí k najlepším v kádri Jürgena Kloppa. V apríli tohto roku predĺžil kontrakt do roku 2021.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova