Edin Džeko

Rodák zo Sarajeva začínal v miestnom klube Železničar. Príliš nezaujal, na stredopoliara mal malú pohyblivosť a zlú loptovú techniku. Všimol si ho však kouč Jiří Plíšek, ktorý keď sa vrátil do Českej republiky, angažoval ho pre Teplice, bosniansky klub zinkasoval odstupné 25000 eur. Rozohrať sa šiel do Ústí nad Labem, v pätnástich zápasoch šesťkrát skóroval. Po návrate z hosťovania z neho 13-gólový nástrel urobil druhého najlepšieho strelca českej najvyššej súťaže, čo znamenalo prestup do Wolfsburgu. V prvých jedenástich vystúpeniach sa päťkrát strelecky presadil. Vo Wolfsburgu si pochvaľovali štvormiliónovú posilu. V ročníku 2007/08 odohral 17 ligových duelov, strelil osem gólov. K hernému progresu mu pomohol príchod krajana – stredopoliara Zvjezdana Misimoviča. K majstrovskému titulu 2008/09 pomohol 26 presnými strelami. V prvej línii ho vynikajúco dopĺňal Brazílčan Grafite. Wolfsburg sa stal ligovým šampiónom prvýkrát v histórii. Napriek záujmu z AC Miláno podpísal predĺženie spolupráce. Dostal sa do záverečnej nominácie na Zlatú loptu 2009. Stal sa kráľom strelcov nemeckej ligy za ročník 2009/10, dosiahol 22 gólov. V pohárovej Európe nastúpil na 20 stretnutí, deväťkrát sa ocitol v listine strelcov.

Manchester City ho kúpil za 27 miliónov libier, viac dovtedy tento klub investoval iba do príchodu Robinha. Išlo o šiesty najväčší transfer v histórii Premier League. Debutoval 19. januára 2011 pri ligovom víťazstve nad Wolverhamptonom, o jedenásť dní neskôr nastúpil na prvé stretnutie v FA Cup-e, v súboji s Notts County sa zrodila remíza. V Ewood Parku na pôde Blackburnu dosiahol prvý gól v anglickej ligy, bol jediným strelcom zápasu. Víťazné finále FA Cup-u 2010/11 presedel na lavičke náhradníkov. Po kratšej adaptácii osvedčil svoje silné herné stránky ako dobrú orientáciu vo vzduchu, silu a priebojnosť a začal dávať góly, aj keď nástrel z Nemecka nezopakoval. Na 50 ligových gólov potreboval 130 vystúpení. V 25 zápasoch anglických pohárových súťaží skóroval desaťkrát. V 31 stretnutiach pohárovej Európy zaznamenal šesť presných zásahov. V ročníkoch 2010/11 a 2013/14 sa pričinil o triumf v lige. Ligový pohár vybojoval v sezóne 2013/14.

Hráčom AS Rím sa oficiálne stal 12. augusta 2015. V prvej sezóne s jeho výkonmi nebola spokojnosť, v lige dosiahol iba osemgólový nástrel, nedarilo sa mu ani v iných súťažiach. Všetko si vynahradil v ročníku 2016/17. V majstrovských zápasoch sa 39-krát strelecky presadil, s 29-gólovou bilanciou sa stal kráľom ligových strelcov. Žiari v pohárovej Európe, kde na 23 gólov potreboval 33 štartov. V lige nastúpil na 119 duelov, zaznamenal 55 gólov.

Trikrát sa stal najlepším futbalistom Bosny a Hercegoviny. Zúčastnil sa na ME 2007 dvadsaťjedenročných. V seniorskej reprezentácii debutoval v stretnutí s Tureckom, ktoré sa odohralo 2. júna 2007. Rovnako ako Wayne Rooney deväťkrát skóroval v kvalifikácii MS 2010, presnejšiu mušku mal iba Theofanis Gekas. V septembri 2012 zaknihoval v súboji s Lichtenštajnskom hetrik. Keď sa Bosna a Hercegovina v roku 2014 prvýkrát kvalifikovala na veľký turnaj, bol kľúčovým hráčom. K účasti na svetovom šampionáte v Brazílii prispel desiatimi gólmi. Po odchode Emira Spahiča ho Safet Sušič vymenoval za kapitána. Druhý hetrik dosiahol 28. marca 2015, trikrát prekonal brankára Andorry. Drží rekord v počte vystúpení i gólov v národnom výbere Bosny a Hercegoviny, v 99 zápasoch skóroval 55-krát. Krajina, ktorej momentálne patrí v klasifikácii FIFA 34. priečka, sa o účasť na ME 2020 pobije s Talianskom, Fínskom, Gréckom, Arménskom a Lichtenštajnskom.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova