Edouard Mendy

Senegal sa nachádza na pobreží Atlantického oceánu v západnej Afrike, na južnom okraji sahelu – pásma savany. Prevažne rovinatá krajina susedí s Gambiou, Guineou, Guineou-Bissau, Mali a Mauritániou. Žije tu 15 miliónov obyvateľov. Dominantným náboženstvom je islam, ktorý vyznáva zhruba 93 percent obyvateľstva. Hlavným vývozným artiklom sú ryby a bavlna. Úradnými jazykmi sú francúzština a wolof. Senegal by mal patriť k favoritom blížiaceho Afrického pohára národov, zo zúčastnených tímov je na tom najlepšie v rebríčku FIFA, figuruje na 20. mieste. Prvou voľbou medzi tri žrde dvojnásobného účastníka svetového šampionátu je 29-ročný rodák z francúzskeho mesta Montivilliers. Mohol reprezentovať aj krajinu Guinea-Bissau, odkiaľ pochádza jeho otec, na ponuku zúčastniť sa Africkom pohári národov neprikývol. Prvý zápas za Senegal odchytal 18. novembra 2018. Prispel k druhému miestu na Africkom pohári národov 2019. Reprezentoval 16-krát. Najväčšou konkurenciou mu je Alfred Gomis.

V reprezentácii ho vedie Aliou Cissé. Trénerskú kariéru rozbiehal v senegalskej dvadsaťtrojke, 5. marca 2015 prebral A-mužstvo. Zaznamenal 46 výhier, 19 remíz a deväť prehier. Hrával v obrane alebo na pozícii defenzívneho stredopoliara. Profesionálom sa stal v OSC Lille, nastúpil na šesť ligových duelov. V CS Sedan sa neuplatnil. Za PSG odohral 43 stretnutí najvyššej súťaže Francúzska, získal prvé skúsenosti v zápasoch pohárovej Európy, na sezónu 2001/02 si ho požičal Montpellier. Po MS 2002 siahol po jeho službách Birmingham. Nemal isté miesto v úvodnej jedenástke, no na ihrisku sa objavoval často, Steve Bruce mu dal šancu 36-krát v lige. Keď Portsmouth do jeho príchodu investoval 0,3 milióna libier, chcel ho aj Bolton. V 23 zápasoch Premier League sa mu nepodarilo zapísať sa do listiny strelcov. V novembri 2006 sa vrátil do CS Sedan. V Nimes končil. Senegal reprezentoval 35-krát, vyskúšal si aj úlohy kapitána.

Súčasťou mládežníckej akadémii Le Havre AC sa stal ako 13-ročný. Profesionálom sa stal v AS Cherbourg. Absolvoval 26 treťoligových štartov, strávil tu tri sezóny. Krokom vpred v jeho kariére bol prestup do Olympique Marseille. Stal sa štvrtým brankárom, najčastejšie vysedával v rezervnom tíme na lavičke, prednosť dostával Florian Escales, absolvoval osem vystúpení.

História klubu Stade de Reims siaha do roku 1931. V najvyššej súťaži sa prvýkrát predstavil v sezóne 1945/46. V tomto ročníku bol do A-mužstva preradený obranca Robert Jonquet a z Olympique de Charleville prišiel Roger Marche, títo dvaja hráči sa stali najslávnejšími v celej histórii. Klub patrí vo Francúzsku k najúspešnejším, šesťkrát sa tu oslavovalo ligové prvenstvo, naposledy však ešte v edícii 1961/62, dvakrát sa vybojoval Francúzsky pohár. V ročníkoch 1955/56 a 1958/59 sa klub prepracoval do finále EPM, v obidvoch prípadoch tam uspel Real Madrid. Stade Auguste-Delaune je dejiskom domácich zápasov, zmestí sa tam 21029 divákov. Farbami sú biela a červená, prezidentom je Jean-Pierre Caillot. Od 21. apríla 2018 klub opäť účinkuje v najvyššej súťaži. Posledná trénerská rošáda sa uskutočnila v máji 2021, odišiel David Guion, prišiel Oscar Garcia. Edouard Mendy sa tu zviditeľnil. Prišiel počas sezóny 2016/17. Vyhral konkurečný súboj s Johannom Carrassom. Veľkou mierou sa podieľal na postupe medzi francúzsku ligovú elitu v ročníku 2017/18, dobre mu sekundovali Johann Siebatcheu, Pablo Chavarria, Xavier Chavalerin, Younis Abdelhamid, Romain Metanire a Julian Janier. V najvyššej súťaži potrvdil svoje kvality.

Keď odišiel Tomáš Koubek, nahradil ho v Rennes. Dres menil v auguste 2019. Nastúpil na 25 stretnutí, deväťkrát nedostal gól. Znamenalo to prestup do FC Chelsea. Stamford Bridge je jeho futbalovým domovom od septembra 2020. Zaslúžil sa o prvenstvo v Lige majstrov 2020/21, zaradili ho do ideálnej jedenástky súťaže.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova