Fabio Borini

Prvú registračku mu vystavili v roku 2001 v FC Bologna, ešte ako junior prestúpil na Stamford Bridge. V rezerve FC Chelsea dosiahol v prvých jedenástich dueloch desaťgólový nástrel. Na ročník 2009/10 ho Carlo Ancelotti zahrnul do nominácie na Ligu majstrov. Debutoval v ligovom meraní síl s Tottenhamom, odohral záverečné minúty. V Lige majstrov sa prvýkrát predstavil 8. decembra 2009, pri remíze s APOEL-om Nikózia. Sedemnásteho marca 2011 odišiel na hosťovanie do Swansea. Chcel ho tam Brendan Rodgers, ktorý ho viedol v juniorke FC Chelsea. Uviedol sa vynikajúcim spôsobom, dvoma gólmi do siete Nottinghamu. V dvanástich zápasoch dosiahol šesť presných zásahov. Prestúpil do Parmy, čoskoro nato ho nový zamestnávateľ požičal do AS Rím. Nový dres premiérovo obliekol v súboji s Cagliari, prvýkrát figuroval v základnej zostave pri bezgólovej remíze na pôde Interu Miláno, prvýkrát sa ocitol v listine strelcov pri prehre v Janove. V 24 zápasoch talianskej najvyššej súťaže našiel sieť súpera v deviatich prípadoch.

Konkurenciu v tábore FC Liverpool rozšíril 9. júla 2012, znova sa tak jeho futbalové cesty spojili s Brendanom Rodgersom, stal sa jeho prvou akvizíciou po usadnutí na trénerskú stoličku. Nového zamestnávateľa mu vrelo odporučil Mario Balotelli, spoluhráč z talianskeho národného výberu. Prvýkrát skóroval v zápase predkola Európskej ligy v súboji s FC Gomel. Na debut v Premier League nespomína najlepšie, Liverpool prehral na ihrisku WBA. V októbri v zápase s Manchestrom United sa zranil, liečil sa tri mesiace. Vrátil sa 9. januára 2013, čoskoro si poškodil rameno a musel vynechať ostatok sezóny. V premiérovej sezóne nastúpil na 20 duelov, dvakrát skóroval. Druhého septembra 2013 zamieril na hosťovanie do Sunderlandu. Debutoval v zápase na pôde West Bromwichu, prehra stála Paola di Cania miesto trénera. Otváral gólový účet finále Ligového pohára, v ktorom Sunderland nestačil na Manchester City. V 32 stretnutiach Premier League dosiahol sedem gólov. Po návrate na Anfield odohral 18 majstrovských zápasov, z toho 12 ligových, skóroval raz. Koncom augustového prestupového obdobia roku 2015 ho Sunderland kúpil za osem miliónov libier. V 50 zápasoch sedemkrát osvedčil presnú streleckú mušku. Na hosťovanie do AC Miláno odchádzal, keď Sunderland vypadol do druhej ligy. V 28 zápasoch talianskej najvyššej súťaže zaznamenal dva góly, na tri presné zásahy potreboval 11 stretnutí pohárovej Európy. Začiatkom júla 2018 na San Siro prestúpil. Vincenzo Montella i Gennaro Gattuso ho poverili oveľa defenzívnejšími úlohami, než na aké bol zvyknutý na predchádzajúcich pôsobiskách. Zahral si aj útočne ladeného krajného obrancu. Sedí mu pozícia podhrotového útočníka v hernom systéme 4-4-2, dobré sa cíti na krídle v rozostavení 3-5-2. Vyniká vo vedení lopty, má skvelý cit pre prihrávku. Na ihrisku vždy vydá zo seba všetko, nabehá veľa kilometrov, v defenzíve je spoľahlivý. Zdobí ho vynikajúca atletická pripravenosť.

V juniorských reprezentáciách Talianska odohral 30 duelov, strelil desať gólov. Prvý zápas za dvadsaťjedenročných absolvoval 13. novembra 2009, na ME 2010 devätnásťročných viedol mužstvo s kapitánskou páskou. V A-mužstve mu zatiaľ jedinú šancu dal Cesare Prandelli, 29. februára 2012 v príprave s USA. Cestoval na ME 2012, kde Taliani vybojovali striebro, no na ihrisko sa nedostal. Blysol sa na ME 2013 dvadsaťjedenročných, gólom rozhodol semifinále s Holandskom. Zaradili ho do ideálnej jedenástky šampionátu.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova