Gael Clichy

Do AS Cannes prišiel na prelome tisícročí, keď mužstvo účinkovalo v druhej najvyššej súťaži. Vtedy hrával v strede záložnej formácie. Začínal v klubovej akadémii, v závere sezóny 2001/02 figuroval v kádri piatoligovej rezervy. Keď prebral trénerskú taktovku Robert Buigues, dostával šance v A-mužstve, nastúpil na 15 duelov.

Arsenal ho získal s cieľom zvýšiť konkurenciu na ľavej strane obrany, kde mal istotu základnej zostavy Ashley Cole. Mimochodom, v tom istom zápase debutoval aj Cesc Fabregas, Arsenal si 28. októbra 2003 poradil v Ligovom pohári s Rotherhamom až v streľbách z pokutových kopov. O tri týždne si prvýkrát vyskúšal atmosféru Premier League, pri víťazstve 3:0 s Birminghamom. Keď sa zranil Ashley Cole, odohral deväť duelov v jednom časovom slede, šesťkrát nastúpil v základnej zostave. V Lige majstrov sa prvýkrát predstavil 24. februára 2004 v zápase s Vigom. Výkonmi v dvanástich zápasoch prispel k majstrovskému titulu 2003/04, Arsenal počas celej sezóny nenašiel premožiteľa. V ďalšom ročníku, v ktorom Arsenal neobhájil ligové prvenstvo, no vybojoval Anglický pohár, bol takisto druhou voľbou na ľavého obrancu. V lige sa dostal na ihrisku 15-krát, v siedmich prípadoch bol v základnej zostave. V Lige majstrov absolvoval výhru z Rosenborgom Trondheim a prehru s Bayernom Mníchov. V októbri 2005 utrpel Ashley Cole zranenie, pre ktoré dlhodobo chýbal na ihrisku, získal tak nesmierne cenné skúsenosti, v šiestich zápasoch po sebe patril do úvodnej jedenástky. Potom sa aj on zranil, vrátil sa po štvormesačnej pauze, v semifinálovom zápase Ligy majstrov s Villarrealom, finálovú prehru s Barcelonou presedel na lavičke náhradníkov. V prestupovom termíne Ashley Cole menil v rámci Londýna klubovú adresu, prestúpil do FC Chelsea. Znamenalo to 40 majstrovských zápasov, 27-krát sa dostal na ihrisko v lige. V ročníku 2007/08 sa už o jeho mieste v základe vôbec nepochybovalo, nastúpil na 38 stretnutí Premier League, umiestnil sa v ideálnej zostave súťaže, v nej nechýbali ani jeho spoluhráči Cesc Fabregas, Emmanuel Adebayor a Bacary Sagna. Šestnásteho mája 2008 predĺžil spoluprácu s Arsenalom o dva roky. Prvý gól profesionálnej kariéry zaknihoval 1. novembra 2008, strelecky sa presadil v zápase so Stoke. Stále väčšou konkurenciou mu bol mladík Kieron Gibbs. Celkovo nastúpil na 264 majstrovských zápasov.

Manchester City vyšiel jeho príchod na sedem miliónov libier. Krátky čas dostával prednosť na ľavom kraji obrany Aleksandar Kolarov, čoskoro sa však udomácnil v základnej zostave. Pri ligovom prvenstve 2011/12 absolvoval 28 stretnutí. S jeho výkonmi bola spokojnosť, v máji 2013 podpisoval nový dlhodobý kontrakt. Ligové prvenstvo vybojoval aj v sezóne 2013/14. V 138 zápasoch anglickej najvyššej súťaže skóroval dvakrát, 37-krát sa predstavil v pohárovej Európe. Pred ročníkom 2017/18 sa upísal pre Istanbul Basaksehir.

Do roku 2005 zozbieral 13 štartov vo francúzskom výbere dvadsaťjedenročných. V januári 2008 ho prvýkrát povolali do seniorskej reprezentácie, debutoval 10. septembra 2008 v kvalifikácii MS v súboji so Srbskom, potom odohral ešte zápasy s Tuniskom a s Rakúskom. Po 18-mesačnej prestávke sa do národného výberu vrátil, figuroval v nominácii na záverečný turnaj MS. Raymond Domenech preferoval na turnaji na ľavej strane obrany Patrica Evru. Pri päťmesačnom dištanci najväčšieho konkurenta dostával po nástupe Laurenta Blanca možnosti dokázať svoje schopnosti. Cestoval na ME 2012, no prvou voľbou bol opäť Patrice Evra. Naposledy obliekol dres Francúzska v roku 2014, na konte má 22 medzištátnych zápasov.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova