Giorgios Tzavellas

Po impozantných výkonoch v drese Panionisu ho Otto Rehhagel povolal na odvetu baráže o účasť na ME 2010, na súboj s Ukrajinou, no na ihrisku sa neobjavil. Nemecký tréner ho zahrnul aj do predbežnej nominácie na šampionát, no do záverečnej nie. Debutoval 7. septembra 2010. Zúčastnil sa na ME 2012 a na MS 2014. V 45 medzištátnych zápasoch trikrát skóroval.

V reprezentácii sa o jeho herný progress pričinil Fernando Santos. Šesťdesiatsedemročný lisabonský rodák hrával v obrane, V Estorile absolvoval 13 sezón, v Maritime jednu. V Estorile rozbiehal trénerskú kariéru ako asistent, potom šesť rokov viedol mužstvo ako hlavný tréner. V Estrele Amadora si jeho schopnosti všimlo Porto. Dvakrát vyhral pohár, v ročníku 1998/99 ligu. Vyšlo mu prvé pôsobenie v zahraničí, v AEK Atény z 51 odkoučovaných duelov vyhral 38. V lige doviedol mužstvo na druhé miesto, dvíhal nad hlavu Grécky pohár. Ročník 2003/04 strávil v Sportingu Lisabon. Po návrate do AEK Atény dosahoval dobré výsledky. Kormidloval aj Benficu a PAOK Solún. Grécko trénoval od 1. júla 2010 do 1. júla 2014. V septembri 2014 prebral Portugalsko. Triumfoval na ME 2016 a v Lige národov 2018/19.

Dokáže zahrať na stopérovi alebo na ľavej strane obrany. Kariéru rozbiehal v Kerkyre, prvú profesionálnu zmluvu podpísal v roku 2006, v ročníku 2006/07 nedokázal zabrániť vypadnutiu z najvyššej súťaže. Nastúpil na 23 stretnutí. Pomohol mu prestup, angažoval ho Panionios. Ihneď sa stal stabilnou súčasťou základnej zostavy, rozohral sa do solídnej formy. V 45 dueloch sa dvakrát zapísal do listiny strelcov, upútal Eintracht Frankfurt, transfer sa uskutočnil 3. júna 2010. Panionios zinkasoval 1,2 milióna eur. Pri prvom legionárčení nesklamal. V zápase so Schalke skóroval zo vzdialenosti 73 metrov, čím stanovil rekord najvyššej súťaže Nemecka. Pri zostupe do druhej ligy bol svetlým zjavom mužstvo, potom ho chcel kúpiť Augsburg. Keď sa mu uzdravilo ľavé koleno, prikývol na ponuku z AS Monaco. Mužstvo viedol Claudio Ranieri. Pričinil sa o návrat medzi francúzsku ligovú elitu. V 38 dueloch strelil tri góly. V PAOK Solún sa zoznámil s atmosférou pohárovej Európy, absolvoval 22 štartov. V januári 2015 ho oslovilo Deportivo La Coruna. V poslednom kole ligovej sezóny 2015/16 zaknihoval stý majstrovský zápas v drese solúnskeho klubu. V septembri 2016 mu zvýšili plat, podpísal predĺženie spolupráce. V 78 dueloch najvyššej súťaže Grécka sa päťkrát strelecky presadil. Alanyaspor posilnil 21. januára 2017. Upísal sa na dva a pol roka. O týždeň debutoval na pôde Antalyasporu. Odvádzal dobré služby, zozbieral 124 ligových vystúpení, päťkrát skóroval.

Atény sú hlavné a najväčšie mesto Grécka a zároveň hlavné mesto gréckeho regiónu Atika. Kozmopolitné moderné mesto je známe ako mestský štát a dôležité kultúrne a vzdelávacie centrum staroveku. Je pomenované po svojej patrónke, po bohyni Aténe. Celá periféria Atén má štyri milióny obyvateľov. V časti Nea Filadelfeia sídli AEK Atény FC, jeho história siaha do roku 1924. Spolu s Olympiacosom a Panathinaikosom tvoria trojicu najúspešnejších gréckych klubov, 12-krát sa tu oslavoval majstrovský titul, 15-krát Grécky pohár. Olympijský štadión je dejiskom domácich zápasov, zmestí sa naň 69618 divákov. Mimochodom, bol dejiskom olympiády v roku 2004, odohralo sa tu finále Ligy majstrov 2006/07. Evangilos Aslanidis zastáva funckiu prezidenta. Farbami sú žltá a čierna. Najväčšími rivalmi sú Olympiacos a Panathinaikos. V pohárovej Európe je najlepším výsledkom postup do semifinále Pohára UEFA v edícii 1976/77. V sezóne 1968/69 sa Atény prepracovali medzi osem najlepších kolektívov v EPM. Mimis Papaioannou je rekordérom v počte ligových štartov i v počte nastrieľaných gólov v lige. Najviac medzištátnych zápasov absolvoval Michalis Kasapis, Grécko reprezentoval 66-krát. V rokoch 2007 až 2008 tu pôsobil Rivaldo. Tridsiateho júna 2021 vystužil káder klubu Giorgios Tzavellas. V bráne dostáva najviac šancí Alberto Brignoli, pilierami defenzívy sú Španieli Fran Velez a Juan Carlos. Dobré služby odvádzajú brazílski stredopoliari Mauricio a Mateus Vital, v útoku dobre funguje spolupráca Carlitos Lopez a Federico Macheda. Mužstvo trénuje Ivan Jovanovič.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova