Goran Pandev

Dvanásteho augusta 2009 prepisoval históriu, keď sa stal najpresnejším strelcom macedónskej reprezentácie, dvakrát sa trafil do siete Španielska a prekonal dovtedajšieho lídra kanonierov Georgiho Hristova. Svojím prvým medzištátnym gólom pomohol v auguste 2002 k víťazstvu nad Maltou. Macedónsku sa od vzniku samostatného štátu nepodarilo prebojovať na majstrovstvá sveta či Európy, v kvalifikácii o MS 2010 boli nad ich sily Holanďania, Nóri i Škóti. Ofenzívne ladený stredopoliar s lepšou ľavou nohou dosiahol v 94 medzištátnych zápasoch 31 presných zásahov. V bránení dosahuje skvelé štatistiky, vyniká v počte nabehaných kilometrov, zúročuje nadštandardný fyzický fond, s loptou dokáže prakticky všetko.

Zdokonaľoval sa v akadémii klubu Belasica, kde aj odštartoval svoju profesionálnu kariéru, počas jedinej sezóny tu dosiahol v 18 zápasoch šesť gólov a už v lete 2001 na prahu plnoletosti prestupoval do milánskeho Interu. Spočiatku hosťoval v treťoligovej Spezii, kde mal istotu základnej zostavy. Aj ďalšiu sezónu hosťoval, v drese nováčika najvyššej súťaže Ancony sa mu príliš nedarilo, keď zaznamenal iba jediný gól a klub nezachránil od zostupu. V prvom výbere modro-čiernych nedostal šancu a tak po príchode Dejana Stankoviča z Lazia v roku 2004 viedli jeho kroky presne opačným smerom. Už počas prvého roku v zaujal, v ďalšom po nástupe kouča Delia Rossiho vytvoril mimoriadne nebezpečný útočný dvojzáprah s Tommasom Rocchim, odvtedy vždy prekročil v lige desaťgólovú streleckú métu. Vrcholom jeho účinkovania v Laziu bolo víťazstvo v Talianskom pohári 2008/09, 11. januára 2009 dosiahol proti Reggine svoj prvý hetrik. Od leta 2009 sa snažil dohodnúť s vedením Internazionale na návrate do Milána, prezident Lazia Claudio Lotito ho následne vyradil z kádra, štyri mesiace tak trávil v individuálnom tréningu. Mnoho klubov sa ho v tom čase získať do svojich služieb, Zenit Petrohrad nepochodil ani s finančnou ponukou 13 miliónov euro. Štvrtého januára 2010 podpísal päťročný kontrakt s Interom. Stal sa iba tretím futbalistom z Macedónska, ktorý si siahol na trofej pre víťaza Ligy majstrov. V 70 majstrovských zápasoch sa osemkrát strelecky presadil. Môže sa pochváliť ligovým víťazstvom v edícii 2009/10, víťazstvom na MS klubov 2010 a dvoma prvenstvami v Talianskom pohári.

Koncom augusta 2011 ho klub poslal na ročného hosťovanie do SSC Neapol. Dvakrát dvíhal nad hlavu národný pohár, v pohárovej Európe absolvoval 22 vystúpení. V 92 zápasoch talianskej najvyššej súťaže zaznamenal 19 presných zásahov. V sedemnástich majstrovských zápasoch v drese Galatasaray Istanbul dosiahol sedem presných zásahov. Turecký veľkoklub do jeho príchodu investoval 1. septembra 2014 2,4 milióna eur, v lige však dostal málo príležitostí, na ihrisku sa objavil iba štyrikrát. Prednosť dostávali Umut Bulut, Wesley Sneijder, Burak Yilmaz, Emre Colak, Hamit Altintop a Olcan Adin. V návrate do Talianska videl možnosť hrávať pravidelne, v sezóne 2015/16 sa dohodol s FC Janov. V lige má bilanciu 70 zápasov a deväť gólov. V rokoch 2004, 2006, 2007, 2008 a 2010 ho vyhodnotili za najlepšieho macedónskeho futbalistu.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova