Graziano Pelle

Začínal v Lecce, kde pôsobil aj jeho otec. Premiéru v talianskej najvyššej súťaži zažil 11. januára 2004, jeho zamestnávateľ vtedy doma nestačil na Bolognu. V januári 2005 sa pobral na hosťovanie do Catanie, dostával pravidelne šancu, v 15 zápasoch sa mu však nepodarilo skórovať. Neskôr si ho požičali aj Crotone a Cesena, za Lecce odohral 12 ligových duelov. Mimochodom, v US Lecce pôsobili aj Antonio Conte, Massimo Oddo, Mirko Vučinič, Fabrizio Miccoli, Gheorghe Popescu, Juan Cuadrado, Nenad Tomovič, Dimitris Papadopoulos či Javier Chevanton.

Mohol zotrvať v Lecce, ponúkali mu možnosť hosťovania v Palerme, rozhodol sa pre Alkmaar. Dres menil v júli 2007. Chcelo sa od neho, aby nahradil gólový nástrel Dannyho Koevermansa, ktorého angažoval PSV Eindhoven. V prvej sezóne sa mu to nepodarilo, v 27 zápasoch sa iba trikrát zapísal do listiny strelcov. V 78 ligových dueloch 14-krát rozvlnil sieť, získal prvé skúsenosti v pohárovej Európe, v júni 2011 dostal výpoveď, následne sa dohodol s Parmou. V talianskej najvyššej súťaži sa prvýkrát strelecky presadil 18. decembra 2011, nastúpil na 12 stretnutí. Po hosťovaní v Sampdorii Janov, kde dosiahol bilanciu 16 vystúpení a štyri presné zásahy, si ho požičal Feyenoord Rotterdam. Keď na 27 gólov potreboval iba 29 štartov, podpísal prestupové lístky. Potom v 28 stretnutiach zaznamenal 23 gólov. Obľúbili si ho fanúšikovia, robil dobrú reklamu talianskemu futbalu. Zúročoval dobrý výber miesta v pokutovom území súpera, nos na góly. Zdobí ho pracovitosť, je prospešný aj v defenzíve. Herným štýlom pripomína krajana Lucu Toniho alebo Robina van Persieho.

Pred ročníkom 2014/15 do jeho príchodu vrazil FC Southampton osem miliónov libier. Vyhliadol si ho Ronald Koeman. „Je vysoký, dobre sa pohybuje, zvýši sebavedomie nášho tímu, dokáže vpredu podržať loptu. Na pozícii zakončovateľa potrebujeme kvalitu,“ povedal holandský tréner. „Je to pre mňa tá najlepšia voľba, klub sa chce každou sezónou zlepšovať.“ Stal sa súčasťou veľkej prestavby, prišiel aj Dušan Tadič, odišli Luke Shaw, Rickie Lambert a Adam Lallana. Príchod do Premier League elegantne ustál, za september 2014 preberal ocenenie pre najlepšieho hráča súťaže, odohral 68 stretnutí, 23-krát skóroval.

Shandong Luneng je klub, ktorého história siaha do roku 1956, absolútnu profesionalitu získal pred 25 rokmi. Je štvornásobným víťazom najvyššej čínskej súťaže 1999, 2006, 2008 a 2010. Päťkrát vyhral národný pohár. Trénerská rošáda sa v klube uskutočnila naposledy v júni 2016, odišiel Mano Menezes, prišiel Felix Magath. Graziano Pelle prišiel 11. júla 2016, za 12 miliónov libier. Oslovili ho vtedy aj Chelsea a Everton. Stal sa jedným z najlepšie zarábajúcich futbalistov. Na 41 presných zásahov potreboval 79 vystúpení.

Zviditeľnil sa na MS 2005 dvadsaťročných, dosiahol štyri presné zásahy. Zahral si na ME 2007 hráčov do 21 rokov, prispel k postupu na olympiádu v roku 2008. Pri premiére v národnom výbere Talianska bol autorom jediného gólu súboja s Maltou v kvalifikácii ME 2016. Strelecky sa presadil aj vo svojom druhom medzištátnom zápase, v ktorom Taliansko 31. marca 2015 doma remizovalo s Anglickom. K postupu na európsky šampionát prispel troma gólmi. Antonio Conte ho zahrnul do nominácie na ME 2016. Prekonal síce brankárov Belgicka i Španielska, no v penaltovom rozstrele v zápase s Nemeckom nepremenil svoj pokus. V reprezentácii sa objavuje aj po odchode do Číny. S deväťgólovou bilanciou odohral 20 zápasov.

Komentáre

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova