Grzegorz Krychowiak

Zviditeľnil sa v PSG, 3. júla 2016 sa dohodol na päťročnej pracovnej zmluve. “Som poctený, že sa môžem vrátiť do Francúzska a hájiť farby klubu, akým je PSG. Rozhodujúcim faktorom bola možnosť spolupráce s trénerom Unaiom Emerym. Prichádzam ambiciózny, chcem vyhrať toľko trofejí, koľko sa len bude dať,” povedal pre oficiálny web nového zamestnávateľa. Keď si odpykal dvojzápasový dištanc, zažil 9. septembra pri remíze so Saint Etienne debut. V strede poľa bola obrovská konkurencia, nevybojoval si isté miesto v úvodnej jedenástke, no na ihrisku sa objavoval pravidelne. Makal na sto percent, pridal si na tréningoch. Šesťkrát si zahral v Lige majstrov. V ligovom ročníku 2016/17 absolvoval 11 vystúpení. Koncom augusta 2017 prikývol na možnosť rozohrať sa vo WBA. V 27 dueloch Premier League sa nedokázal zapísať do listiny strelcov. Štyrikrát sa predstavil v pohárových súťažiach Anglicka.

História Lokomotivu Moskva siaha do roku 1922. RZD Arena pojme 27320 divákov. V európskych pohárových súťažiach dosiahol klub najlepší výsledok kvalifikovaním sa do semifinále PVP v ročníkoch 1997/98 a 1998/99. Lokomotiv trikrát vyhral najvyššiu súťaž, v edíciách 2002, 2004 a 2017/18, sedemkrát obsadil druhé miesto ligovej tabuľky, desaťkrát získal národný pohár. Prezidentom klubu je Vasili Kiknadze, trénerom Marko Nikolič. Klubovými farbami sú zelená a červená. Rekordérom v počte vystúpení i v počte gólov je Dmitri Loskov, na 128 gólov potreboval 421 štartov. Rodák z mestečka Gryfice sa stal súčasťou Lokomotivu 24. júla 2018, prišiel na hosťovanie, počas neho zaznamenal 27 štartov v lige, dvakrát sa strelecky presadil. V zálohe dostával ofenzívnejšie i defenzívnejšie úlohy, vyskúšal si aj stopérsky post. Uplatnil sa, pomohol k druhému miestu v lige a k prvenstvu v Ruskom pohári. V júli 2019 podpísal prestupové lístky, transfer sa uskutočnil za 10 miliónov eur. Odvtedy odohral ďalších deväť duelov Ligy majstrov, v 36 zápasoch ligy nastrieľal 11 gólov.

Arka Gdynia ho ešte ako dorastenca predala do Girondins Bordeaux, priviedol ho tam Philippe Goubet. Do dobrej formy sa rozohral v Reims v súťaži Championnat National, veľkou mierou prispel k postupu do druhej najvyššej súťaže Francúzska. Po návrate do Bordeaux nastúpil na dve ligové stretnutia, potom prikývol na možnosť hosťovať v FC Nantes. V 21 zápasoch sa mu nepodarilo skórovať. V júni 2012 prestúpil za 0,8 milióna eur do Reims. Ihneď sa zaradil do úvodnej jedenástky. V 70 vystúpeniach sa osemkrát tešil z gólu, vypracoval sa na prvotriedneho hráča, Sevilla do jeho príchodu investovala 4,5 milióna eur. Dres menil v júli 2014. Do mužstva vniesol pracovitosť, zodpovednosť a víťaznú mentalitu. V Španielsku zaznamenal herný progres, najvyššiu súťaž prvýkrát okúsil 23. augusta 2014 pri remíze s Valenciou, v 58 zápasoch dvakrát skóroval, v ročníku 2014/15 sa umiestnil v ideálnej jedenástke. Prispel k dvom triumfom v Európskej lige, vo finále sezóny 2014/15 si Sevilla poradila s Dniprom, o rok neskôr s Liverpoolom.

Poľsko zažíva dobré futbalové časy, trikrát po sebe sa kvalifikovalo na veľký turnaj, ME či MS. Pričinil sa o to aj Grzegorz Krychowiak. V národnom výbere debutoval 14. decembra 2008 v súboji so Srbskom, v juniorských reprezentáciách zozbieral 16 štartov. Vo februári 2011 obliekol najcennejší dres takmer po dvojročnej prestávke. Väčší priestor dostal až v neúspešnej kvalifikácii MS 2014. Skupinu vyhralo Anglicko, nad sily Poliakov bola aj Ukrajina. Prvý gól v medzištátnom zápase zaknihoval 14. novembra 2014, prekonal brankára Gruzínska. Vyšli mu boje o účasť na ME 2016, na záverečnom turnaji v úvodnom zápase Poľska v stretnutí so Severným Írskom ho vyhodnotili za najlepšieho hráča. Šampionát ho zastihol v dobrej forme. Vo štvrťfinálovej bitke v súboji s Portugalskom rozhodli o postupe súpera až pokutové kopy. V reprezentácii si už stihol vyskúšať aj kapitánske povinnosti.  Na konte má 75 vystúpení.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova