Haris Seferovič

Švajčiarsko je už istým účastníkom tohtoročného svetového šampionátu, vyhralo skupinu, v ktorej boli Taliansko, Severné Írsko, Bulharsko a Litva. Zaslúžil sa o to aj 29-ročný rodák zo Sursee. Zviditeľnil sa pri triumfe na MS 2009 sedemnásťročných, kde sa stal aj kráľom strelcov. V juniorských národných výberoch Švajčiarska potreboval na 20 gólov 34 štartov, potom vyjadril prianie reprezentovať Bosnu a Hercegoviny, krajinu svojich rodičov, neskôr svoje rozhodnutie zmenil a prijal ponuku zo Švajčiarska. Debutoval 6. februára 2013 v súboji s Gréckom. V treťom vystúpení prvýkrát skóroval, stal sa jediným strelcom domáceho duelu s Cyprom. Ottmar Hitzfeld ho povolal na MS 2014. V stretnutí s Ekvádorom sa zapísal do streleckej listy. Konkurenciu v podobe Josipa Drmiča a Maria Gavranoviča zvládol, pravidelne sa objavoval v základnej zostave. K účasti na ME 2016 prispel troma presnými zásahmi. Turnaj vo Francúzsku ho zastihol v dobrej forme. Vladimir Petkovič mu dôveroval. Zúčastnil sa na MS 2018 v Rusku. Osemnásteho novembra 2018 dosiahol v zápase Ligy národov s Belgickom hetrik. Na posledných ME mu najviac vyšiel duel s Francúzskom. V 82 medzištátnych zápasoch nastrieľal 24 gólov. Za rok 2019 preberal cenu pre najlepšieho futbalistu Švajčiarska. Rekordérom v počte vystúpení je 118-zápasový Heinz Hermann, najviac gólov, 42, nastrieľal Alexander Frei.

V reprezentácii jeho ďalšie futbalové kroky usmerňuje Murat Yakin. Narodil sa pred 47 rokmi v Bazileji, najlepšie sa cítil v strede obrany. Grasshopper je klub, kde rozbiehal kariéru, na 17 presných zásahov potreboval 102 duelov ligy. Legionárčil vo Stuttgarte a vo Fenerbahce. Úspechy zbieral až počas pôsobenia v FC Bazilej, trikrát vyhral ligu, dvakrát národný pohár. V rokoch 1994 až 2004 reprezentoval Švajčiarsko, nastúpil na 49 stretnutí. Ako tréner sa zviditeľnil v FC Thun, mužstvo priviedol medzi švajčiarsku ligovú elitu a v FC Luzern. S Bazilejom dvakrát oslavoval ligové prvenstvo. Vo Spartaku Moskva odkoučoval 32 stretnutí, zaknihoval 13 výhier, osem remíz a 11 prehier. Predtým, ako ho 9. augusta 2021 vymenovali za trénera Švajčiarska, ho zamestnávali Schaffhausen, Grasshopper, Sion a opäť Schaffhausen.

Ešte ako dorastenec odišiel z FC Luzern do Grasshopper Club Zürich. V lige zažil premiéru 26. apríla 2009, odohral iba tri ligové duely a Fiorentina do jeho príchodu investovala 2,1 milióna eur. Prestupoval 29. januára 2010. Absolvoval osem ligových stretnutí, neskóroval. Požičali si ho Neuchatel Xamax, Lecce a Novara, kde zaujal Real Sociedad San Sebastián. Dres menil 11. júla 2013. Aj keď sa mu strelecky nedarilo a v 24 zápasoch ligy strelil iba dva góly, rozohral sa do solídnej formy, v Lige majstrov získal cenné skúsenosti. Prvého augusta 2014 sa dohodol s Eintrachtom Frankfurt. Začal ako z veľkej knihy, v 32 stretnutiach najvyššej súťaže Nemecka dosiahol 10 gólov, v ďalších dvoch ligových ročníkoch nastúpil na 54 stretnutí, no z gólu sa tešil iba šesťkrát. V sezóne 2016/17 pomohol k účasti vo finále Nemeckého pohára.

Má nos na góly, je priebojný, značkou kvality je jeho hlavičkovanie. Zakladá si na sile a na dynamike. Zdobí ho bojovnosť. Nadštandardná je jeho strela. V osobných súbojoch zúročuje dôraz. V Benfice Lisabon spĺňa normu na zakončovateľa, v portugalskom veľkoklube hrá v najlepšej forme. Prišiel 2. júna 2017. Jeho začiatky pochválil Nuno Gomes, klubová legenda. V premiérovej sezóne nastúpil iba na 20 duelov najvyššej súťaže, prednosť predsa len dostávali Jonas a Raul Jimenez. Potom zaznamenal prudký nárast výkonnosti, v ročníku 2018/19 mal v lige najpresnejšiu mušku, dosiahol 23-gólový nástrel. Vtedy a aj v sezóne 2020/21 sa umiestnil v ideálnej jedenástke ligy.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova