Hatem Ben Arfa

Futbalový talent zdedil po otcovi. V juniorských národných výberoch Francúzska potreboval na 19 gólov 41 zápasov. Podieľal sa na triumfe na ME 2004 sedemnásťročných. Ponuku reprezentovať Tunisko odmietol. Keď sa zranil Louis Saha, Raymond Domenech ho prvýkrát nominoval. Trinásteho októbra 2007 dostal prvú šancu, debut si spestril gólom. Nominácia na ME 2008 nezahŕňala jeho meno. Po dlhšom čase sa 25. februára 2010 do reprezentácie vrátil. V 30-člennej nominácii na MS 2010 figuroval, v záverečnej nie. Pomohlo mu, keď na lavičku usadol Laurent Blanc. Zúčastnil sa ME 2012. V 15 medzištátnych zápasoch sa dvakrát zapísal do listiny strelcov. Značkou kvality sú jeho štandardné situácie. Nadštandardne pracuje s loptou. Je dobrý v hre jeden na jedného. Svoje miesto si zastane aj v defenzíve.

Jednou z 13 futbalových akadémii situovaných vo Francúzsku je INF Clairefontaine. Vyrastali tu Nicolas Anelka, Louis Saha, William Gallas, Abou Diaby, Sebastian Bassong, Mehdi Benatia, Blaise Matuidi, Thierry Henry, Olivier Giroud a Kylian Mbappé, futbalové základy tu dostal aj rodák z mesta Clamart. Tesne pred podpisom prvého profesionálneho kontraktu v Lyone ho chceli aj Chelsea a Ajax Amsterdam. Debutoval v prvom kole sezóny 2004/05, v súboji s Rennes prvýkrát nastúpil v úvodnej jedenástke. Ligu majstrov prvýkrát okúsil v zápase s Manchestrom United. Keď odišli Florent Malouda a Sylvain Wiltord, nasadzoval ho Alain Perrin na ľavé krídlo. Podieľal sa na štyroch majstrovských tituloch. So sedemgólovou bilanciou odohral 64 ligových stretnutí. V ročníku 2007/08 dvíhal nad hlavu Francúzsky pohár. Štrnásťkrát si zahral v pohárovej Európe. Za sezónu 2007/08 preberal ocenenie pre najväčší ligový talent.

Rozohral sa do dobrej formy, oslovili ho aj Everton, Manchester United, Arsenal a Real Madrid, prikývol na ponuku z Marseille. Dres menil 29. júna 2008. Transfer sa uskutočnil za 12 miliónov eur. Uviedol sa tým najlepším spôsobom, v 11 štartoch šesťkrát skóroval. Eric Gerets mu pomohol vo futbalovom raste. Pri majstrovskom titule 2009/10 patril medzi opory. V 20 zápasoch pohárovej Európy sa päťkrát tešil z gólu, absolvoval 63 vystúpení v najvyššej súťaži Francúzska. Newcastle uprednostnil pred Werderom Brémy, 27. augusta 2010 odišiel na hosťovanie, odohral štyri stretnutia a podpísal prestupové lístky. Ešte viac sa zviditeľnil. V 76 dueloch Premier League strelil 13 gólov. V sezóne 2014/15 si ho požičal Hull. V životnej forme hral v Nice, na 17 ligových gólov potreboval 34 štartov. Znamenalo to prestup do PSG. Dres menil 1. júla 2016. V 23 zápasoch ligy sa nedokázal strelecky presadiť. V ročníku 2016/17 prispel k prvenstvám vo Francúzskom a v Ligovom pohári. Dobré služby odvádzal pre Rennes. Španielsky futbal okúsil vo Valladolide.

Jedným z najúspešnejších francúzskych klubov je Girondins Bordeaux, šesťkrát sa tu oslavovalo prvenstvo v najvyššej súťaži, naposledy v sezóne 2008/09. Štyrikrát skončil v klubovej vitríne Francúzsky, trikrát Ligový pohár. Založili ho 1. októbra 1881. V rebríčku klubov podľa UEFA Girondins Bordeaux figuruje na 119. mieste. Najväčším rivalom je Toulouse, menšími Nantes a Olympique Marseille. Alain Giresse obliekol dres klubu 592-krát, čo znamenalo o 67 vystúpení viac ako dosiahol Ulrich Rame. Alain Giresse mal aj najpresnejšiu mušku, nastrieľal 182 gólov. Dejiskom domácich zápasov je Nouveau Stade de Bordeaux, kde sa zmestí 42115 divákov. Vlastníkom je Gerard Lopez. V auguste 2020 sa v Girondins Bordeaux uskutočnila posledná trénerská rošáda, Paulo Sousa, prišiel Jean-Louis Gasset. Siedmeho októbra 2020 vystužil káder Hatem Ben Arfa.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova