Hector Herrera

Houston je najväčšie mesto v štáte Texas, štvrté najväčšie v USA, má dva milióny obyvateľov, zaberá viac ako 1 600 km2. Prezýva sa „Space city“, pretože v ňom sídli Lyndon B. Johnson Space Center, odkiaľ sú riadené vesmírne lety amerických raketoplánov. Mesto sa špecializuje na výrobu zariadení na ťažbu ropy. Prístav v Houstone je 7. najväčším prístavom na svete a podľa množstva preloženého tovaru najväčším v USA. V meste sídli firma Texas Medical Center, ktorá je najväčšou zdravotníckou firmou na svete. Sídli tu Houston Dynamo FC, jeho história siaha do roku 2005. PNC Stadium je dejiskom domácich stretnutí od mája 2012, je určený pre 22000 divákov. Ted Segal je väčšinovým vlastníkom, klubovou farbou je oranžavá. Najväčším rivalom je FC Dallas. Houston dvakrát vyhral Major League Soccer, dvakrát obsadil druhé miesto. Rekordérom v počte vystúpení je 271-zápasový Brad Davies, najpresnejšiu mušku mal Brian Ching. V lete vystuží káder Hector Herrera.

Zviditeľnil sa na víťaznej olympiáde 2012. Šestnásteho októbra potom prvýkrát obliekol najcennejší dres, premiéru mu umožnil Jose Manuel de la Torre. Na Pohári konfederácii FIFA 2013 sa predstavil raz. Miguel Herrera ho nominoval na MS 2014. Absolvoval všetky štyri zápasy, pomohol k postupu zo skupiny, potom Mexiko nestačilo na Holandsko. Po šampionáte mal už prakticky isté miesto v úvodnej jedenástke. V septembri 2015 prvýkrát skóroval v medzištátnom zápase. Vyhral Gold Cup 2015. V skvelej forme ho zastihol Pohár konfederácií FIFA 2017. V máji 2018 si prvýkrát v reprezentácii vyskúšal kapitánske povinnosti. Zúčastnil sa na svetovom šampionáte v Rusku, kde Mexiko nestačilo na Brazíliu. Prispel k postupu na blížiace sa MS. Má na dosah métu 100 reprezentačných štartov.

V reprezentácii usmerňuje jeho ďalšie futbalové kroky Gerardo Martino. Rodák z Rosaria sa najlepšie cítil na pozícii ofenzívneho stredopoliara. Je odchovancom CA Newell’s Old Boys, keď prvýkrát obliekal dres klubu, na 35 presných zásahov potreboval 392 ligových stretnutí. V Tenerife si v 15 zápasoch vyskúšal legionárčenie, keď sa do CA Newell’s Old Boys vrátil, odohral s dvojgólovou bilanciou 81 stretnutí. Zamestnávali ho aj Lanus, O’Higgins a Barcelona SC. Ako tréner propaguje útočný futbal. Preslávil sa počas pôsobenia v Paraguaji, kde viedol Libertad, Cerro Porteno a reprezentáciu. Keď kormidloval Newell’s Old Boys, zo 71 odkoučovaných zápasov vyhral 36-krát. Dobré výsledky dosiahol počas takmer ročného pôsobenia v FC Barcelona. Argentína si za jeho éry dvakrát zahrala vo finále Copa America, Atlanta United vyhrala Major League Soccer.

Vychovala ho Pachuca, v juniorských tímoch strávil štyri roky, 21. júla 2010 dostal prvú šancu v A.-mužstve. V 52 zápasoch najvyššej súťaže Mexika sa dvakrát zapísal do listiny strelcov. Spoluhráčmi mu vtedy boli napríklad Paulo da Silva či Guillermo Franco. V júni 2013 Porto do jeho služieb investovalo osem miliónov. Stredopoliar, ktorého vzorom je Juan Roman Riquelme, sa na európsky futbal rýchlo adaptoval. Vynikal rýchlosťou a dynamikou, zakladal si na úspešnosti v defenzívnych súbojoch. Nevynechá jedinú šancu zapojiť sa do útočenia. Ide príkladom v bojovnosti a v nasadení. Mal sa od koho učiť, na súpiske mužstva figurovali Iker Casillas, Maxi Pereira, Alex Telles, Miguel Layun, Silvestre Varela, Andre Silva či Diogo Jota. V ročníku 2017/18 pomohol k majstrovskému titulu. V 164 dueloch najvyššej súťaže Portugalska nastrieľal 26 gólov. V 48 dueloch pohárovej Európy sa sedemkrát strelecky presadil. Za ročník 2014/15 preberal cenu pre najlepšieho hráča klubu. Dvakrát sa umiestnil v ideálnej ligovej zostave. Svoje kvality potvrdil v Atleticu Madrid, dres menil 3. júla 2019. Dostáva defenzívnejšie úlohy, v 55 zápasoch sa mu nepodarilo skórovať, v 15 dueloch Ligy majstrov raz skóroval. Zaslúžil sa o ligové prvenstvo 2020/21.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova