James Vardy

História Fleetwood Town FC siaha do roku 1908. Farbami sú červená a biela, na Higbury sa zmestí 5327 divákov, 2672 miest je na sedenie. V ročníku 2011/12 sa stal víťazom súťaže Football Conference, čo znamenalo historicky prvú účasť vo štvrtej najvyššej súťaži Anglicka. Do tretej ligy sa prebojoval cez baráž, v máji 2014. Dvadsiateho apríla 2016 Sir Alex Ferguson slávnostne otvoril tréningový komplex, ktorého vybudovanie stálo osem miliónov libier. Dobré služby pre klub odviedol nemecký tréner Uwe Rӧsler. V súčasnosti vedie mužstvo Joey Barton. Rivalita spája Fleetwood Town s Blackpoolom. Rekordérom v počte vystúpení je 498-zápasový Nathan Pond, dres klubu obliekal v rokoch 2003 až 2018. James Vardy sem prestúpil z Halifaxu, kde zaznamenal 37 štartov a 26 presných zásahov. Rozohral sa do fantastickej formy, góly súkal jedna radosť, v januári 2012 ponúkal za neho Blackpool 0,75 miliónov libier.

Na lukratívnu ponuku z Leicestru Fleetwood nedokázal povedať nie. Transfer rodáka zo Sheffieldu sa uskutočnil 17. mája 2012. Debut si spestril gólom, v zápase Ligového pohára prekonal brankára klubu Torquay United. Chvíľu mu trvalo, kým sa prispôsobil na kvalitnejšiu súťaž, v premiérovej sezóne sa stal terčom kritiky fanúšikov i vedenia klubu. Pridal si na tréningom, v sezóne sa prepracoval do základnej zostavy, stal sa lídrom tímu. Šestnástimi presnými zásahmi pomohol k postupu do Premier League, fanúšikovia ho vyhodnotili za najlepšieho hráča klubu. Devätnásteho augusta 2014 podpísal lepší kontrakt. Pri debute v najvyššej súťaži bol súperom Leicestru Arsenal. Zvlhol mu pušný prach, v 34 ligových zápasoch našiel sieť súpera iba päťkrát. Bol strojcom majstrovského titulu v ročníku 2015/16, dosiahol 24-gólový nástrel. Stal sa najlepším hráčom súťaže, zaradili ho do ideálnej jedenástky. V ročníku 2016/17 prvýkrát okúsil pohárovú Európu. Z úspešného mužstva odišli N’Golo Kanté, Riyad Mahrez či Harry Maguire, James Vardy ostáva, v auguste 2018 sa dohodol na štvorročnej pracovnej zmluve. Koncom apríla 2019 zaznamenal stý gól v zápase druhej a prvej ligy odohranom za Leicester. V historických tabuľkách strelcov Leicestru figuruje na štvrtom mieste, lepšiu mušku mali iba Arthur Chandler, Arthur Rowley a Ernie Hine.

V reprezentácii debutoval 7. júna 2015 pri bezgólovej remíze na pôde Írska. Prvý gól v medzištátnom zápase strelil 26. mája 2016, pomohol ním k víťazstvu nad Nemeckom. Hral na ME 2016. Keď ukončil pôsobenie v reprezentácii Wayne Rooney, dostával na ihrisku viac priestoru. Na svetovom šampionáte v Rusku, kde Anglicko skončilo na štvrtom mieste, nepatril do úvodnej jedenástky. Gareth Southgate preferuje iných útočníkov. Tridsaťtriročný útočník absolvoval v anglickom národnom výbere 26 stretnutí, sedemkrát sa strelecky presadil. Je známy pracovitosťou, priamočiarosťou, na ihrisku nešetrí krokom. Má rýchle nohy. Skvele spolupracuje s ostatnými spoluhráčmi. Je mimoriadne platný aj v defenzíve. Ide príkladom v prístupe k zápasom. Hernými zručnosťami pripomína Salvatoreho Schillaciho.

Komentáre

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova