Jerome Boateng

Syn Ghančana a Nemky sa narodil 3. septembra 1998 v Berlíne. Mimochodom, v Ghane ešte nikdy nebol. Je nevlastným bratom Kevina-Princa Boatenga. Súčasťou Herthy BSC sa stal v roku 2002, prvú pozvánku trénovať s A-mužstvom dostal 31. januára 2007. Debutoval v 19. ligovom kole sezóny 2006/07, v zápase s Hannoverom. Už ako čerstvo plnoletý dostával dostatok príležitostí dokázať svoj talent. Dostal na podpis päťročný kontrakt, no s berlínskym klubom sa dohodnúť nechcel, 22. augusta 2007 prestúpil do Hamburgu. Na konte mal desať ligových vystúpení, dres rezervy Herthy obliekol 24-krát. Nová posila vyšla šesťnásobného nemeckého majstra na 1,1 milióna eur. Čoskoro sa stal ústrednou postavou defenzívy tímu, ktorý bojoval v ročníku 2008/09 o najvyššie méty v nemeckej najvyššej súťaži. Nadštandardnými výkonmi sa pričinil o skvelé účinkovanie HSV v Európskej lige. Víťaza Európskeho pohára majstrov opúšťal po odohratí 75 ligových duelov, v pohárovej Európe zozbieral 29 štartov.

Piateho júna 2010 investoval Manchester City do jeho príchodu 10,4 milióna libier, uzavrela sa päťročná spolupráca. Účinkovanie v milionárskom veľkoklube, v kádri ktorého figurovalo množstvo reprezentantov, prispelo k jeho futbalovému rastu. Vypracoval sa na hráča svetovej extratriedy, pomohol mu v tom aj konkurenčný súboj s Micahom Richardsom v prvých fázach pôsobenia v Manchestri City. Prvýkrát sa predstavil v novom drese 25. septembra 2010, debut si osladil víťazstvom nad FC Chelsea. Pri prvom štarte v pohárovej Európe sa pri remíze s Juventusom predstavil na poste pravého obrancu. Zaznamenal 16 vystúpení v Premier League, pri víťazstve v Anglickom pohári sa trikrát objavil na ihrisku, v pohárovej Európe absolvoval ďalších päť vystúpení.

Ostrovy opúšťal na vlastnú žiadosť, v návrate do rodnej krajiny videl väčšiu šancu ako sa prebiť do základnej zostavy v národnom výbere Nemecka. S Bayernom Mníchov sa dohodol na štvorročnom kontrakte pred ročníkom 2011/12. Manchester zinkasoval 13,5 milióna eur. Na debut nespomína v najlepšom, jeho nedorozumenie s Manuelom Neuerom využil Igor de Camargo z Borussie Mӧnchengladbach na strelenie jediného gólu ligového stretnutia. Celkovo v prvej sezóne sa pričinil o druhé miesto v lige, zahral si vo finále Nemeckého pohára i Ligy majstrov. Pamätný súboj s FC Chelsea odohral na stopérskom poste po boku Tymoščuka, stretnutie skončilo aj po predĺžení remízou, v penaltovom rozstrele sa pomýlili Bastian Schweinsteiger, Ivica Olič a Juan Mata, čo znamenalo triumf londýnskeho veľkoklubu. Že Bayern Mníchov zažíva v súčasnosti jedno zo svojich najlepších období, je aj jeho zásluha. Chuť v Lige majstrov si napravil v ročníku 2012/13, päťkrát usadol na ligový trón, trikrát dvíhal nad hlavu Nemecký pohár, v roku 2013 uspel na MS klubov. Legendárny Mathias Sammer ho považuje za najlepšieho obrancu súčasnosti. Kontrakt s bavorským klubom mu vyprší v roku 2021.

Reprezentoval v kategóriách do 17 a 19 rokov, s dvadsaťjednotkou sa stal v roku 2009 európskym šampiónom. Bol prvým Nemcom, ktorý videl pri premiére v seniorskej reprezentácii červenú kartu, debutoval 10. októbra 2009 v zápase s Ruskom. Na MS v Juhoafrickej republike sa jeho meno skloňovalo aj v súvislosti so skutočnosťou, že prvýkrát v histórii svetových šampionátov stáli na ihrisku proti sebe v zápase Nemecko – Ghana bratia, zo súboja s Kevinom-Princom vyšiel úspešne. Ako neznáma tvár na medzinárodnej úrovni v žiadnom prípade nesklamal, v základnej zostave sa v dobrom svetle predstavil pri triumfoch s Anglickom (4:1) a s Argentínou (4:0), k najlepším na ihrisku patril aj pri semifinálovej prehre so Španielskom. Vtedy ešte nedostatočné herné skúsenosti nahrádzal dravosťou, bojovnosťou a nasadením. K osobným súbojom pristupuje dôrazne, no vždy v rámci pravidiel. Čo sa týka sily a atletickej pripravenosti, patrí k najlepším. Na ihrisku si správne vyberá miesto, čo zvyšuje jeho úspešnosť v osobných stretoch. K zápasom pristupuje zodpovedne, na každý duel je dokonale sústredený a tak sa spoľahlivo vyhýba chybám. Patrí k takticky vyspelým hráčom. Na ME v Poľsku a na Ukrajine mu Joachim Lӧw našiel miesto na pravej strane obrany, tu odohral štyri z piatich duelov. V semifinále boli nad sily Nemcov Taliani. Aj na MS 2014 si zahral proti Kevinovi-Princovi, absolvoval celý pamätný duel pri víťazstve s Brazíliou (7:1). Mnohé médiá ho pasovali za najlepšieho hráča finálového stretnutia s Argentínou, podľa oficiálnych štatistík však bol najlepší Mario Gӧtze. Svojím jediným presným zásahom v medzištátnom futbale podporil víťazstvo 3:0 nad Slovenskom na ME 2016, kde sa umiestnil v najlepšej jedenástke podujatia. V roku 2016 nechýbal ani v ideálnej jedenástke UEFA. Doteraz nastúpil na 68 stretnutí za nemecký národný výber.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova