John O’Shea

S futbalom sa zoznamoval v rodnom Waterforde, kde talentom upútal pozorovateľov Manchestru United a tak sa pripojil k mládežníckej akadémii slávneho klubu. Už ako 17-ročný podpísal profesionálny kontrakt a premiéru zažil v roku 1999 v Ligovom pohári proti Aston Ville. Potom sa rozohrával na hosťovaniach v Bournemounte a v Antverpách, posilnený cennými skúsenosťami sa vrátil na Old Trafford pred sezónou 2002/03, aby zabojoval o priazeň Alexa Fergusona. Škótsky manažér využíval spočiatku univerzálnosť pracovitého Íra, keď ho staval na oba kraje obrany i do jej stredu. Keď Rio Ferdinand absentoval v ročníku 2003/04 pre pozitívny dopingový test, bez problémov ho spoľahlivo zastúpil, mužstvu sa celkovo v tejto sezóne nedarilo, reputáciu si zachránilo prvenstvom v Anglickom pohári. Ani ďalší ročník nepatril v Manchestri United k najlepším, írsky reprezentant si však rozhodne hanbu nespravil, o čom svedčí záujem z Liverpoolu a z Newcastle United. V sezóne 2005/06 dostával pomerne veľký priestor na ihrisku, pomohlo mu k tomu aj dlhodobé zranenie Garyho Nevilla, jeho výkony na klubovej úrovni sa však stali predmetom kritiky, pričom nespokojnosť vyjadril aj legendárny Roy Keane. Fanúšikov si udobril víťazným gólom na pôde FC Liverpool, ktorý strelil v posledných minútach duelu. Svoje kvality dokázal najmä v ročníku 2007/08, v ktorom Manchester United ligový triumf umocnil prvenstvom v prestížnej Lige majstrov, írsky reprezentant si vtedy zahral prakticky na všetkých postoch v zostave, dokázal svoju univerzálnosť. V štvrtom kole Ligového pohára si po prvýkrát vyskúšal úlohy kapitána. V sezóne 2008/09 nastúpil na 54 majstrovských zápasov. Anglickému veľkoklubu sa nepodarilo obhájiť triumf v Lige majstrov, dotiahol to do finále, kde bola nad jeho sily Barcelona. Celkovo absolvoval vo farbách Manchestru 393 vystúpení, podieľal sa na piatich majstrovských tituloch, v roku 2008 vyhral MS klubov, raz dvíhal nad hlavu Anglický, trikrát Ligový pohár.

Siedmeho júla 2011 sa dohodol so Sunderlandom, ktorý viedol Steve Bruce. „Jeho skúsenosti a univerzálnosť u nás určite zúročíme. Bol dôležitou súčasťou Manchestru United jedno desaťročie. Páči sa mi jeho profesionálny prístup,“ uviedol bývalý hráč Manchestru United na adresu svojho nového zverenca. „Pri rozhodovaní o novom pôsobisku som zohľadnil všetky dostupné informácie o klube, o ľuďoch, ktorí ho riadia, o ambíciách,“ poznamenal na margo zmeny dresu hráč. Jeho prednosťami sú najmä skvelá pozičná hra, sila, kondícia a vysoká úspešnosť v osobných súbojoch, v ktorých sa nikdy neznižuje k neférovým praktikám. Na ihrisku bol lídrom, ťahúňom, išiel skvelým príkladom pre mladších spoluhráčov, napriek tomu to v minulej ligovej sezóne Sunderlandu nestačilo na udržanie sa v Premier League. Pred touto sezónou predĺžil o rok zmluvu.

Po trinástich štartoch vo výbere do 21 rokov zažil premiéru v najcennejšom drese 15. augusta 2001, odohral vtedy záverečných šesť minút proti Chorvátom. Prakticky ihneď si vybojoval miesto v základnej zostave, kde najčastejšie nastupoval v stopérskej dvojici s Richardom Dunneom. Neskôr to bola výkladná skriňa tímu Giovanni Trapattoniho, spoločne s útočníkom Robbiem Keaneom najväčšia pýcha mužstva. Pri víťazstve 2:1 nad Austráliou v auguste 2003 si pripísal na konto prvý presný zásah. Momentálne ich má na konte tri, potreboval na ne 116 vystúpení. V kvalifikácii o účasť na svetovom šampionáte v Afrike nastúpil z desiatich zápasov osemkrát v úvodnej jedenástke. O účasť na MS 2010 ho obral sporný verdikt rozhodcu v zápase baráže s Francúzskom. Výraznou mierou prispel k postupu na európsky šampionát v Poľsku a na Ukrajine, Írsko sa kvalifikovalo na ME prvýkrát od roku 1988. Na turnaji absolvoval kompletnú minutáž, jeho tím však nedokázal uhrať ani bod. Osemdesiate vystúpenie v reprezentácii mu bude pripomínať, že prvýkrát mal na rukáve kapitánsku pásku, 15. augusta 2002 sa v Belehrade zrodila bezgólová remíza aj vďaka jeho stopercentnému výkonu. Počas stého medzištátneho zápasu skóroval do siete Nemecka.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova