Juan Cuadrado

Tridsaťročný rodák z Necoclí rozbiehal kariéru v tíme šesťnásobného majstra Kolumbie, v Independiente Medellín. O jeho obrovský herný progres sa postaral tréner Juan Jose Pelaez. V 30 zápasoch sa dvakrát zapísal do listiny strelcov. Druhého júla 2009 prestúpil do Udine. Premiérový zápas odohral na pravej strane obrany. Nedostával veľa príležitosti, v dvoch sezónach zozbieral dovedna 20 vystúpení, preto prikývol na možnosť hosťovania v Lecce. Tam bol neodmysliteľnou súčasťou základnej zostavy, s trojgólovou bilanciou nastúpil na 33 stretnutí. Bol svetlým zjavom mužstva, ktoré v sezóne 2011/12 neudržalo najvyššiu súťaž. Následne prestúpil do Florencie, prvýkrát sa strelecky presadil na novom pôsobisku v súboji s Cagliari. V ročníku 2013/14 sa pričinil o postup do finále Talianskeho pohára. V 85 zápasoch talianskej ligy dosiahol 20 presných zásahov, v Európskej lige potreboval na štyri góly 13 vystúpení. Naplno dokázal svoje kvality. K jeho najväčším zbraniam patrí schopnosť prihrať do gólovej príležitosti, či pohotovo zakončiť. Vždy dokáže niečo vymyslieť, prekvapiť obranu súpera. Fantastický je v hre jeden na jedného. Na ihrisku má veľký prehľad, skvele realizuje priame kopy. V defenzíve odvádza štandard.

Na Stamford Bridge mal nahradiť Andreho Schürrleho, ktorý sa vrátil do Nemecka. Chelsea do jeho príchodu vrazila 26 miliónov libier. „Som šťastný a vďačný za túto možnosť. Je to veľký klub, som rád, že sa stanem súčasťou rodiny FC Chelsea. Všetko mi do pripadá ako jeden skvelý sen… Viem, že mi Jose Mourinho dôveruje. Teším sa na spoluprácu s jedným z najlepších trénerov vôbec. Som šťastný,“ povedal. Tréner Florencie Vincenzo Montella poznamenal: „Išlo o nevyhnutný, opodstatnený predaj. Juan Cuadrado je hráč, ktorý vždy prišiel s úsmevom na tvári a vždy nechal na ihrisku všetko. Som v jeho mene šťastný, odchádza do skvelého klubu.“ Po siedmich mesiacoch opäť menil dres, 25. augusta 2015 ho Chelsea pustila na hosťovanie do Juventusu Turín. O päť dní neskôr debutoval, pri prehre na pôde AS Rím nastúpil na záverečnú štvrťhodinu. Prvý gól v Lige majstrov dosiahol pri prehre v Mníchove s Bayernom, 16. marca 2016. Pri majstrovskom titule v ročníku 2015/16 odohral so štvorgólovou bilanciu 28 stretnutí, štyrikrát sa predstavil pri triumfe v národnej pohárovej súťaži. Ligové i pohárové prvenstvá vybojoval aj v ročníkoch 2016/17 a 2017/18. Zahral si vo finále Ligy majstrov 2016/17, kde Juventus Turín nestačil na Real Madrid, nastúpil po hodine hry.

Tesne po prestupe do Udine dostal prvú pozvánku do reprezentácie. Debutoval 2. septembra 2010, otváral gólový účet zápasu s Venezuelou, ktorý Kolumbia vyhrala 2:0. Na Copa America 2011, kde ho jeho krajina dotiahla do štvrťfinále, nastúpil raz, pri víťazstve s Bolíviou. Nechýbal v záverečnej nominácii na MS 2014. V Brazílii raz skóroval, štyri góly pripravil. V dobrom svetle sa predstavil na Copa America 2015, Kolumbia bola favoritom na medailové umiestnenie, no s turnajom sa rozlúčila už vo štvrťfinále. Trinásteho októbra 2015 videl v zápase kvalifikácie MS červenú kartu. Na americkom kontinentálnom šampionáte 2016 sa pričinil o zisk bronzu. Jeho pozícia v národnom výbere Kolumbie stále rastie. Mal by patriť medzi opory aj po zmene trénera, keď Joseho Pekermana nahradil Arturo Reyes. V 78 medzištátnych zápasoch osemkrát skóroval. Rekordérom v počte vystúpení je Carlos Valderrama, ktorý reprezentoval 111-krát.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova