Juraj Kucka

Tridsaťpäťročný rodák z Bojníc vždy podá štandardný výkon, strieda ich s nadštandardnými. Samozrejmosťou je u neho stopercentné nasadenie, na ihrisku vždy nechá všetko. Má dobrú strelu, vyhráva mnoho defenzívnych súbojov, no je slabší v hre jeden na jedného. V dvadsaťjednotke nastúpil na 11 duelov, v A-mužstve debutoval 19. Novembra 2008 v súboji s Lichtenštajnskom. Vladimír Weiss ho zahrnul do nominácie na MS 2010, hoci v kvalifikácii nehral. V Južnej Afrike odohral zápasy s Novým Zélandom, s Talianskom a s Holandskom. Bol súčasťou mužstva na posledných dvoch európskych šampionátoch. V 90 medzištátnch zápasoch strelil 10 gólov.

Od októbra 2020 vedie jeho ďalšie futbalové kroky v reprezentácii Štefan Tarkovič. Hrával na ľavej strane obrany, celú kariéru strávil v Tatrane Prešov. Trénerskú kariéru rozbiehal v juniorských národných výberoch Slovenska, päť rokov trénoval ženy, dva mužov. Ďalšími jeho pôsobiskami boli Košice, Tatran Prešov a Žilina. V národnom výbere Slovenska dosiahol sedem výhier, sedem remíz a šesť prehier. Vylepšiť si bilanciu môže v blížiacej sa Lige národov, našimi súpermi budú Bielorusko, Kazachstan a Azerbajdžan.

Futbalový klub v Ružomberku založili v roku 1906. Keď v roku 2005 prebrala spoločnosť Mondi, menili sa farby, najprv boli červená, žltá a biala, teraz sú oranžová, čierna a biela. V roku 1993 sa Ružomberok prepracoval do druhej najvyššej súťaže Slovenska, o štyri roky neskôr do prvej. Najlepšia sezóna bola 2005/06, vtedy sa vyhrala liga i pohár. Erik Jendrišek sa vtedy delil so 17-gólovým nástrelom o honor kráľa strelcov. Lídrami tímu boli aj Ján Nezmar a Marek Sapara. Na trénerskej stoličke sedel František Komňacký. Liptáci v Lige majstrov vyradili Djurgarden, no s CSKA Moskva si už poradiť nedokázali. Najväčším odchodom z klubu je Marek Sapara, Rosenborg do jeho príchodu investoval 1,3 milióna eur. Štadión pod Čebraťom je dejiskom domácich zápasov, pojme 4875 divákov. Vlastníkom klubu je Milan Fiľo. Roland Števko nastrieľal najviac 59 gólov, druhý je Tomáš Ďubek. Dobré futbalové meno si v Ružomberku urobili Viliam Hýravý, Leandre Tawamba, Marián Had, Štefan Senecký, Peter Babnič, Martin Jakubko, Ľubomír Talda, Igor Žofčak, Juraj Kucka tu odohral s deväťgólovou bilanciou 48 ligových stretnutí.

Preslávil sa v Sparte Praha. Odporučil ho tam Michal Bílek, ktorý ho viedol v Ružomberku. Ihneď sa priradil k najlepším hráčom najvyššej súťaže Česka. Pravidelne sa zapisoval do listiny strelcov, v 45 ligových stretnutiach 11-krát skóroval, v pohárovej Európe potreboval na tri góly 15 štartov. V ročníku 2009/10 sa zaslúžil o majstrovský titul. Dobré roky zažil v FC Janov. Prišiel 6. januára 2011, najúspešnejší český klub zinkasoval 3,55 milióna eur. Udomácnil sa v úvodnej jedenástke. Najslávnejšími jeho spoluhráčmi boli Ciro Immobile, Marco Boriello, Andreas Granqvist, Sebastian Roncaglia a Tomas Rincon. V rámci Talianska menil 28. augusta 2015 klubovú adresu, angažovalo ho milánske AC. Taliansky Superpohár vyhral v roku 2016. V 59 dueloch lligy sa štyrikrát tešil z gólu. O miesto v záložnej formácii s ním bojovali Suso, Keisuke Honda, Nigel de Jong, Antonio Nocerino, Andrea Bertolacci, Riccardo Montolivo, Giacomo Bonaventura a Andrea Poli.

Trabzonspor je klub, kde si vyskúšal turecký futbal. Prišiel 7. júla 2017, transfer sa uskutočnil za päť miliónov eur. Adaptáciu na nové prostredie mu uľahčili krajania Matúš Bero a Ján Ďurica, neskôr posilnil mužstvo Tomáš Hubočan. Ročne zarábal 2,25 milióna eur. S trojgólovou bilanciou odohral 33 ligových duelov. Po príchode do Parmy dokázal, že mu taliansky ligový futbal sedí najviac, v 72 dueloch nastrieľal 17 gólov. Od 6. augusta 2021 si ho požičiava Watford.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova