Kasper Schmeichel

Keď ako 15-ročný podpísal školský kontrakt, jeho otec to komentoval nasledovne: „Prichádza do klubu, ktorý je veľmi dobre organizovaný, pracuje to absolútne profesionálny realizačný tím. Som nesmierne rád, že Kasper bude tohto súčasťou. Som vzrušený keď si predstavím, akú budúcnosť by tu mohol zažiť. Ja i moja manželka sme nadšený, že náš syn presvedčil manažment klubu o svojich schopnostiach a dostal túto fantastickú možnosť, sme šťastný, že bude robiť svoje prvé futbalové kroky práve v tomto klube, dúfame, že naplní svoje ambície.“ Byť synom slávneho otca nebýva koľkokrát jednoduché. Peter Schmeichel sa pričinil o najväčší triumf v histórii Dánska, prvenstvo na ME 1992. Reprezentoval 129-krát. Vybojoval deväť majstrovských titulov, trikrát sa dostal na ligový trón počas pôsobenia v Brӧndby Kodaň, päťkrát s Manchestrom United, raz so Sportingom Lisabon. Počas pôsobenia na Old Trafford dvíhal v ročníku 1998/99 nad hlavu trofej pre víťaza Ligy majstrov, trikrát vyhral FA Cup. Trikrát sa podľa UEFA stal najlepším brankárom, trikrát získal cenu pre najlepšieho dánskeho futbalistu.

Kasper Schmeichel jeho úspechy už nenapodobní, no aj tak zaznamenal úspešnú kariéru. V januári 2006 odišiel na hosťovanie do tímu účastníka Ligue Two Darlington, kde si odkrútil profesionálny debut. Po návrate do Manchestru ho klub čoskoro opäť požičal, tentoraz do Bury, medzi troma žrďami sa objavil v 29 prípadoch. Hosťoval aj vo Falkirku, v Cardiffe a v Coventry, v Premier League nastúpil za Manchester City na osem duelov. Silnú konkurenciu, ktorou boli Andreas Isaksson a Joe Hart, neustál.

Notts County nikdy neinvestoval do príchodu nového hráča viac. Vyžiadal si ho tam Sven-Gӧran Eriksson, ktorý ho viedol už v Manchestri City. Zárobok milión libier ročne z neho spravil najdrahšieho hráča klubu. Potvrdil svoje možnosti, v 43 zápasoch dostal iba 29 gólov, čo veľkou mierou prispelo k postupu do tretej najvyššej súťaži. Napriek tomu, že mu do konca kontraktu ostávali ešte štyri sezóny, vedenie klubu bolo nútené ho z finančných dôvodov prepustiť.

Jeho ďalším zamestnávateľom sa stal Leeds United. Hoci sa o neho zaujímali aj dvaja účastníci Premier League a kluby z nemeckej najvyššej súťaže, začiatkom júla 2010 podpísal dvojročnú spoluprácu. Zvládol konkurenčný boj so Shanom Higgsom a ihneď sa priradil k tomu najlepšiemu, čo ponúkala súťaž Footbal League Championship. Blysol sa 8. januára 2011, pri remíze 1:1 na pôde Arsenalu v Anglickom pohári.

Tretíkrát sa jeho futbalové cesty spojili so Svenom-Gӧranom Erikssonom v Leicestri. Transfer sa uskutočnil 27. júna 2011. Čoskoro si vydobyl priazeň fanúšikov, Paul Konchesky sa nechal počuť, že ide o najlepšieho brankára, s ktorým hral v jednom mužstve. V premiérovej sezóne odohral 52 majstrovských zápasov, pričom 17-krát nepustil loptu do siete, zneškodnil štyri pokutové kopy. Dostal ocenenie pre najlepšieho hráča klubu. Ešte mierny nárast výkonnosti zaznamenal v prvej polovici sezóny 2012/13, v 28 zápasoch nedostal 12-krát gól. Ocitol sa v pozornosti Realu Madrid, zaklopal na dvere reprezentácie. Šestnásteho apríla 2013 nastúpil pri víťazstve s Boltonom na jubilejný stý zápas za Leicester. Dostal sa do ideálnej jedenástky, v nej figuroval aj jeho spoluhráč Wes Morgan. Leicester zaznamenal v ročníku 2013/14 šnúru devätnástich zápasov bez prehry, dánsky gólman vtedy deväťkrát udržal čisté konto, už šesť kôl pred koncom mal istý postup do Premier League. Počas sezóny sa o Dána oficiálne zaujímali z AC Miláno a z Manchestru United. Pozíciu brankárskej jednotky si obhájil aj v najvyššej súťaži. Kým v ročníku 2014/15 bola obrovským úspechom aj záchrana, v ďalšej sezóne Leicester vybojoval majstrovský titul. Mužstvu pomohla trénerská rošáda, Nigel Pearson odišiel, nastúpil Claudio Ranieri. Tesne pred štartom sezóny 2016/17 podpísal štvorročný kontrakt. Nestratil sa ani v Lige majstrov. V rokoch 2016 a 2017 preberal ocenenie pre najlepšieho dánskeho futbalistu.

Po solídnych výkonoch začiatkom sezóny 2007/08 počas pôsobenia v Manchestri sa jeho meno skloňovalo aj s možnosťou nastupovať na medzinárodnej scéne za Anglicko, najmä keď Albión dlhodobo nemá medzi troma žrďami futbalistu tej najvyššej úrovne, sám Kasper Schmeichel poznamenal, nevie predstaviť inú alternatívu, ako hrávať za Dánsko. Prvú pozvánku dostal 13. mája 2011, no na ihrisku sa neobjavil, ako tretí brankár cestoval na ME 2012, do zápasového diania nezasiahol. Debutoval 6. februára 2013 pri prehre v Macedónsku v priateľskom stretnutí, 15. októbra 2013 sa prvýkrát predstavil v súťažnom zápase, v kvalifikácii MS 2014 pri výhre 6:0 s Maltou. Dáni mali smolu, v kvalifikácii síce skončili na druhom mieste, no podobne ako naši reprezentanti v poslednej kvalifikácii skončili v tabuľke druhých tímov na poslednej priečke, ktorá neznamenala účasť v baráži. Oveľa lepšie si počínali v boji o účasť na tohtoročnom turnaji v Rusku. Tiež skončili v skupine na druhom mieste, za Poľskom, v baráži si poradili bez problémov s Írskom. Kasper Schmeichel je momentálne jednotkou tímu, ktorý vedie Age Hareide, doteraz dostal v reprezentácii dôveru 31-krát. Dvanásty tím súčasnej klasifikácie FIFA dosiahol najlepší výsledok na MS v roku 1998 vybojovaním si účasti vo štvrťfinále.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova