Ki Sung-yeung

Južná Kórea sa opäť kvalifikovala na svetový šampionát, bude to už jej 11. účasť. Tridsaťtriročný rodák z mesta Gwangju pri tom pravdepodobne nebude, v roku 2019 sa rozhodol s reprezentáciou skončiť. V juniorských národných výberoch odohral 44 stretnutí, strelil šesť gólov. V A-mužstve sa prvýkrát objavil v súboji s Jordánskom 7. júna 2008. Bol nominovaný na MS 2010, kde sa pričinil o postup zo skupinovej fázy. Za rok 2011 bol vyhodnotený ako najlepší futbalista krajiny. Bol hviezdou olympiády v Londýne, Južná Kórea sa prebojoval medzi štyroch najlepších. Zúčastnil sa na MS 2014, absolvoval všetky tri stretnutia, po turnaji ho Uli Stielike povýšil na kapitána. V životnej forme ho zastihol Ázijský pohár 2015, pomohol k účasti vo finále, tam uspela Austrália. Na MS 2018 v Rusku bol kapitánom. Po kontinentálnom šampionáte 2019 skončil, na 10 presných zásahov potreboval 110 vystúpení. Ešte dvakrát preberal cenu pre najlepšieho futbalistu svojej krajiny.

Soul je hlavné mesto Kórejskej republiky. S rozlohou 605 km² a vyše 20 miliónmi obyvateľov patrí medzi najväčšie mestá na svete. V súčasnosti je centrom politického, ekonomického, kultúrneho a spoločenského života. Je sídlom prezidenta, vlády, rôznych inštitúcií, organizácií a veľkých nadnárodných spoločností. Je tiež jedným z centier svetového obchodu. Mesto je významnou dopravnou križovatkou v krajine. Futbal v meste sa teší z veľkej popularity. Jediným zástupcom v najvyššej futbalovej lige K-League je mužstvo FC Soul, ktoré od roku 2004 hráva domáce zápasy na svojom vyše 68-tisícovom štadióne Seoul World Cup Stadium. Počas 17. majstrovstiev sveta vo futbale sa tu konal otvárací ceremoniál a boli odohraté tri zápasy. Od 21. júna 2021 tu pôsobí Ki Sung-yeung. Pred minulou sezónou mu zverili kapitánsku pásku. Mimochodom, tu sa aj stal profesionálom. V 64 zápasoch sa sedemkrát zapísal do listiny strelcov.

Kvalitnými výkonmi si vyslúžil prestup do Celticu Glasgow, kde sa zviditeľnil. Dres menil 25. augusta 2009, vtedy ho chceli aj PSV Eindhoven, Hamburger SV a FC Porto. “Plní sa mi životný sen, prichádzam do veľkého klubu, Celtic ma vrúcne privítal, cítim sa ako súčasť tejto rodiny. Teším sa na spoluprácu s Tonym Mowbrayom,” uviedol pre internetovú stránku nového zamestnávateľa. V 66 dueloch ligy dosiahol deväť presných zásahov. Najvyššiu súťaž Škótska vyhral v sezóne 2011/12. V ročníku 2010/11 dvíhal nad hlavu Škótsky pohár. Deväťkrát okúsil atmosféru pohárovej Európy.

Keď odchádzal z FC Swansea Joe Allen, mal ho nahradiť. Sedem miliónov libier z neho urobilo najväčší príchod do klubu. “Keď sa pozriem na FC Swansea, vidím klub, ktorý sa zlepšuje. Má atraktívny herný štýl. Myslím, že môžem klubu pomôcť a zároveň sa tu zlepšovať. V premiérovej sezóne 2012/13 pomohol k zisku Ligového pohára. Nasledovalo hosťovanie v Sunderlande, kde taktiež triumfoval v Ligovom pohári, po návrate z neho často nachádzal miesto v úvodnej jedenástke. Svoje účinkovanie v Premier League uzavrel v Newcastle United. V 21 zápasoch sa mu nepodarilo skórovať.

Južná Kórea je krajina, z ktorej dovtedy nikto neobliekal dres RCD Mallorca. Káder mužstva vystužil 25. februára 2020. Absolvoval iba jedno vystúpenie. Najlepšie sa cíti v strede záložnej formácie. Je známy ako majster prihrávky. Vynikajúco si plní defenzívne povinnosti. Na ihrisku má veľký prehlad.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova