Lautaro Martinez

Racing Club de Avellaneda založili ho pred 118 rokmi, patrí medzi veľkú päťku argentínskych klubov. Osemnásťkrát sa tu oslavoval titul ligového majstra. Interkontinentálny pohár skončil v klubovej zbierke v roku 1967, vtedy sa vybojovala aj trofej pre víťaza Copa Libertadores. Rekordérom v počte vystúpení je 334-zápasový Agustin Cejas, iba o päť zápasov menej odohral Claudio Ubeda. Na treťom mieste figuruje Juan Carlos Cardenas. Najpresnejšiu mušku mal Alberto Ohaco, dosiahol 244-gólový nástrel. Vychovalo sa tu množstvo vynikajúcich hráčov, príkladom sú Carlos Roa, Claudio Lopez či Diego Milito. Estadio Presidente Juan Domingo Perón je určený pre 61000 divákov. Klubovými farbami sú biela a modrá. Prezidentom je Victor Blanco, od 21. januára 2021 trénoval mužstvo Juan Antonio Pizzi, v októbri 2021 skončil Claudio Ubeda, prišiel Fernando Gago. Lautaro Martinez sa pre klub upísal v januári 2014, prvé futbalové kroky robil v CA Liniers. Cnelo sa mu za domovom a za rodným mestom Bahia Blanca, aby zostal, prehovoril ho spoluhráč Braian Mansilla. V rezerve nastúpil na 64 zápasov, nastrieľal 53 gólov. Vo veľkej konkurencii sa najprv ťažko presadzoval, no keď skončil Diego Milito a zranil sa Lisandro Lopez, začal pravidelne nachádzať miesto v úvodnej jedenástke. V decembri 2017 absolvoval lekársku prehliadku v Atleticu Madrid. Cenné skúsenosti získal na Copa Sudamericana a na Copa Libertadores. Na 22 ligových gólov potreboval 48 vystúpení. Za jeho pôsobenia v klube sa na lavičke vystriedali Diego Cocca, Facundo Sava, Claudio Ubeda, Ricardo Zielinski, Juan Ramon Fleita a Eduardo Coudet.

Keď prerástol rozmery argentínskeho ligového futbalu, dohodol sa 4. júla 2018 s Interom Miláno. Racing zinkasoval 22,7 milióna eur. Prechod do kvalitnejšej súťaže elegantne ustál. V talianskej lige patrí k najlepším zakončovateľom. Jeho vzorom je Radamel Falcao. Hernan Crespo ho porovnával so Sergiom Aguerom. Zdobia ho rýchlosť a dravosť, dobra strela, vysoká úspešnosť v premieňaní šancí. Je špecialistom na zahrávanie pokutových kopov. Zdá sa, že najlepšie futbalové roky má ešte len pred sebou.

Jeho ďalšie futbalové kroky teraz usmerňuje Simone Inzaghi. Hrával v útoku, bol v tieni svojho brata Felipa Inzaghiho. Jeho rodiskom je Piacenza, tam aj podpísal prvú profesionálnu zmluvu, na 15 gólov potreboval 30 štartov, požičali si ho Carpi, Novara, Lumezzane a Brescello. Najlepšie roky strávil v rímskom Laziu. S 28-gólovou bilanciou nastúpil na 133 duelov najvyššej súťaže Talianska. V 42 stretnutiach pohárovej Európy skóroval 20-krát. Trikrát vyhral pohár, raz ligu. Absolvoval hosťovania v Sampdorii Janov a v Atalante Bergamo. Trikrát reprezentoval Taliansko. V Laziu Rím rozbiehal trénerskú kariéru.Odkoučoval 251 zápasov, z toho 134 víťazne. Pred touto sezónou prebral Inter Miláno.

S piatimi presnými zásahmi sa delil o korunu pre kráľa strelcov kontinenálneho šampionátu Južnej Ameriky dvadsaťročných v roku 2017. Dvanásteho marca 2018 dostal prvú šancu v A-mužstve Argentíny. Pri začiatkoch boli pre neho dosť veľkou konkurencio Sergio Aguero a Goncalo Higuain. Nefiguroval v nominácii na MS 2018. Zaslúžil sa o tretie miesto na Copa America 2019 a o prvenstvo z tohto turnaja v roku 2021. V 37 medzištátnych zápasoch nastrieľal 19 gólov. Jeho spolupráca s Lionelom Messim by mala byť ozdobou blížiaceho sa svetového šampionátu. Argentína bude bojovať o tretí titul, v základnej skupine si zmeria sily so Saudskou Arábiou, s Mexikom a s Poľskom.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova