Lucas Barrios

Tridsaťtriročný útočník v službách finalistu MS klubov vyniká efektivitou v pokutovom území súpera. Do Argentinos Juniors prišiel ako 15-ročný, potom bez odohratia jediného súťažného zápasu prvý rok iba trénoval. Do prvého mužstva sa prepracoval v roku 2002, spočiatku sa ťažšie presadzoval, preto v roku 2004 zamieril na hosťovanie do Clubu Atletico Tigre, kde odohral bez toho aby skóroval 16 majstrovských zápasov. V listine strelcov sa začal objavovať počas pôsobenia v Deportes Temuco, kde v 26 dueloch našiel v dvanástich prípadoch presnú mušku, naopak, ďalšie angažmán v Tiro Federal mu strelecky nevyšlo. Rešpekt postupne získaval v CD Cobreola, kde na 26 presných zásahov potreboval iba 39 vystúpení, v súťaži Apertura 2007 zaznamenal 14 gólov. Keď hrával v tomto tíme z Čile, chcelo ho aj vtedy najlepšie mužstvo krajiny Colo Colo, vážny interes prejavovala aj mexická Necaxa. Pri prestupe do Atlasu jeho cena dosiahla úroveň 2,5 milióna dolárov. Hoci herne tu nesklamal, góly nestrieľal. V snahe posilniť mužstvo pred náročnými bojmi v Pohári osloboditeľov 2008 prišiel na hosťovanie do Colo Colo. Devätnásťgólový nástrel v Aperture znamenal korunu pre kráľa strelcov. Víťazstvo v Clausure 2008 podporil osemnástimi presnými zásahmi, dosiahol ich v šestnástich vystúpeniach. Keď dlhodobo dosahoval priemer gól na zápas, ocitol sa v pozornosti renomovaných klubov, na spadnutie bol jeho transfer do AS Nancy, v poslednej chvíli sa rozhodol prezident klubu Gabriel Ruiz-Tagle počkať na lukratívnejšiu ponuku, tou nebolo ani sedem miliónov dolárov, ktoré položili na stôl z Espanyolu Barcelona. V hre o podpis na trhu veľmi ceneného útočníka bol aj Panathinaikos, z nemeckých záujemcov uprednostnil Borussiu Dortmund pred Herthou Berlín.

Víťaz Ligy majstrov z edície 1996/97 investoval do jeho príchodu 4,2 milióna eur. Borussia v tých časoch predstavovala v Nemecku iba štandard, nedokázala prekročiť svoj tieň. Evidentne jej chýbal útočník, ktorý by vedel do ofenzívy vniesť myšlienku, moment prekvapenia, vedel by sa presadiť v súboji jeden na jedného. Druhý najväčší športový klub v Nemecku urobil príchodom rodáka zo San Fernanda dobrý obchod. Chvíľu síce trvalo, kým sa nová tvár adaptovala. No ešte v premiérovej sezóne v novom drese dokázal hráč s citom pre kombináciu streliť 23 gólov, z toho v devätnástich prípadoch sa presadil v lige. Blysol sa 24. apríla 2010, keď jeho hetrik pri víťazstve s Norimbergom (3:2) posunul Dortmund do pohárovej Európy. V dobrej forme pokračoval aj v druhej sezóne. V kvalifikácii Európskej ligy rozhodol dvojzápas s FK Karabach, strelecky sa presadzoval aj v lige. V prvom vystúpení pohárovej Európy to s Borussiou v zápase s Ľvovom dlho nevyzeralo najlepšie, no v 87. minúte vyrovnal na 3:3, aby v nadstavenom čase pripravil víťazný gól Mariovi Gӧtzemu. Pri víťazstve 5:0 s Kaiserslauternom osvedčil presnú mušku dvakrát, gólom prispel k domácemu trojbodovému zisku v zápase s Bayernom Mníchov, Borussia vtedy vyhrala šesť stretnutí v sérii. Zažiaril aj v dueli s tabuľkovým lídrom z Mainzu. Chelsea ponúkala za jeho služby vtedy 17,5 milióna libier. Dortmund si dve kolá pred koncom zabezpečil titul majstra, ligové prvenstvo oslavoval po deviatich rokoch. Že do zápasu ide vždy naplno, dokázal v zápase s Frankfurtom, keď jeho tímu už prakticky nešlo o nič a dvoma gólmi sa pričinil o zostup Eintrachtu do druhej najvyššej súťaže. Už horšie časy zažil v ročníku 2011/12, keď ho zo základnej zostavy vytlačil stále lepšie hrajúci Robert Lewandowski. Na vedľajšiu koľaj nechcel prikývnuť, už v januári mal odísť do FC Fulham, nakoniec po sezóne prijal ponuku z Číny.

Guangzhou Evergrande prekonal národný rekord v nákupe hráča, odstupné predstavovalo 8,5 milióna eur, podpisovala sa štvorročná spolupráca. Pre útočníka išlo o lukratívnu zmenu dresu, ročne si prišiel na 6,7 milióna eur. Dokázal svoje kvality, napríklad v národnom pohári ho vyhodnotili za najcennejšieho hráča. V klube tréner však osvedčoval rotačný systém, preto niekedy sedel iba na lavičke, na jeho poste v zostave dostávali priestor aj Cleo a Elkeson. Desiateho augusta 2013 čínsky klub oznámil, že paraguajský reprezentant prestupuje do Spartaku Moskva. Transfer sa uskutočnil za sedem miliónov eur. V šestnástich zápasoch skóroval dvakrát, potom na hosťovaní v HSC Montpellier potreboval na jedenásť presných zásahov 27 vystúpení. Gremio nie je jeho prvým zamestnávateľom v Brazílii, krátky čas nosil aj dres Palmeirasu.

Keď ho prehliadali tvorcovia argentínskej reprezentácie, vybavili mu občianstvo Paraguaja. Ako štvrtý Argentínčan vôbec reprezentoval túto krajinu, predtým sa to podarilo trojici Jonathan Santana, Nestor Ortigoza a Sergio Aquino. Gerardo Martino mu poskytol prvú šancu na svetovom šampionáte 2010. V tomto roku sa stal najlepším paraguajským futbalistom, na Copa America 2011 sa veľkou mierou podieľal na druhom mieste. Momentálne má v reprezentácii bilanciu 34 zápasov a 10 gólov.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova