Lukasz Fabianski

Najskôr sa snažil presadiť v Lechu Poznaň, keď sa mu to nepodarilo, skúšal šťastie v Legii Varšava. Registračný preukaz v najúspešnejšom poľskom klube mu vystavili v januári 2005, spočiatku jednoznačne prehrával konkurenčný boj s Arthurom Borucom, po jeho odchode sa stal v ročníku 2005/06 prvou voľbou trénera medzi tri žrde, pričinil sa o triumf v lige. V ročníkoch 2006/07 a 2007/08 síce ligu nevyhral, no získal ocenenie pre najlepšieho brankára v poľskej najvyššej súťaži.

Legia získala za neho finančnú kompenzáciu 2,1 milióna libier. O novom prírastku do futbalovej rodiny FC Arsenal informoval verejnosť 11. mája 2007 Arsene Wenger. Debutoval v Ligovom pohári pri víťazstve 2:0 s Newcastle. V prvých fázach pôsobenia v Londýne sa v dobrom svetle predstavil najmä pri semifinálovej výhre s Tottenhamom v Ligovom pohári, v zlom v zápase s Portom v Lige majstrov 2009/10. Lídrom defenzívy v londýnskom klube bol v tých časoch Sol Campbell. V januári 2010 sa Arsene Wenger nechal počuť, že Poliak sa raz stane najlepším gólmanom Premier League. Cenné skúsenosti získal v posledných štyroch mesiacoch sezóny, pri zranení Manuela Almuniu. Nevyhol sa kritike za lacné góly v dueloch s Wiganom a Blackburnom, pochválili ho za výkon v súbojoch s Fulhamom a s Manchestrom City. Ročník 2010/11 štartoval z pozície tímovej dvojky. Prvýkrát dostal šancu v Ligovom pohári v úspešnom zápase na White Hart Lane s Tottenhamom. Svoje kvality dokázal v súboji na pôde Partizanu Belehrad pri víťazstve 3:1 v Lige majstrov, čisté konto udržal v stretnutí s Manchestrom City. Slabší deň si vybral 7. novembra 2010 v zápase s Newcastle sa nevyhol niekoľkým hrubým chybám. Inak vyniká práve spoľahlivosťou a zodpovednosťou. V gólových šanciach súpera vykazuje vysokú úspešnosť. Perfektne sa pohybuje, vždy je v správny čas na správnom mieste. Piateho januára 2011 utrpel vážnejšie zranenie, pre ktoré sa na ihrisku neobjavil do konca sezóny, medzičasom sa do úvodnej jedenástky prebil jeho krajan Wojciech Szczesny. V ročníku 2011/12 sa do brány dostal iba v šiestich majstrovských stretnutiach, z toho ani raz v lige, v ďalšej sezóne tiež nedokázal vytlačiť zo zostavy Wojciecha Szczesného, v Premier League odchytal päť duelov, v Lige majstrov dostal šancu pri úspechu s Bayernom Mníchov, päťkrát sa predstavil v domácich pohárových súťažiach. Boj so spoluhráčom z reprezentácie prehral na plnej čiare aj v ročníku 2013/14.

Do Walesu zamieril s cieľom stať sa brankárskou jednotkou, čo sa mu aj podarilo. So Swansea sa dohodol pred ročníkom 2014/15. Odvtedy odchytal prakticky všetko, patrí k tým, ktorí sa najviac pričinili o zotrvanie tímu medzi anglickou ligovou elitou. Za Swansea nastúpil doteraz na 138 zápasov Premier League. Premiéru v reprezentácii zažil 29. marca 2006 v zápase so Saudskou Arábiou, potom síce cestoval na svetový šampionát, no len ako tretí brankár, prednosť dostávali Arthur Boruc i Tomasz Kuszczak. V kvalifikácii ME 2008 sa na ihrisku objavil raz, pri remíze so Srbskom 2:2, dvakrát dostal šancu v bojoch o účasť na MS v Juhoafrickej republike. Aj keď sa príliš nečakalo, že si zahrá na ME 2016, v prvom zápase turnaja sa zranil Wojciech Szczesny. Podujatie ho zastihlo v ideálnej forme. Poliaci prehrali až s neskorším víťazom Portugalskom, aj to až po streľbe z pokutových kopov. Celkovo absolvoval 43 medzištátnych zápasov.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova